Słowa malowane: Sztuka ma moc. Wystawa RSTK Grupy “Na Zamku” w Oświęcimiu

Wystawa malarska RSTK Grupa "Na Zamku"

WYSTAWA czynna: 1.03 - 30.04

MBP, ul. Władysława Broniewskiego 10C

RSTK Grupa “Na Zamku” – kim są?

Robotnicze, a w późniejszym czasie Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu powstało w 1985 roku.
Członkowie Stowarzyszenia, oprócz realizacji swoich poetyckich i artystycznych pasji są animatorami szeroko pojętej kultury. Organizowane są plenery, wieczory poetyckie, wystawy, spotkania, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkursy poetyckie oraz plastyczne, a ponadto wydawane są tomiki wierszy.
Plenery Organizowane przez RSTK „Grupa na Zamku” mają charakter lokalny, ogólnopolski, jak i również międzynarodowy.
Twórcy skupieni w Stowarzyszeniu mogą pochwalić się nagrodami oraz wyróżnieniami w licznych konkursach literackich, jak i malarskich.
RSTK „Grupa na Zamku” działa w sferze promocji Oświęcimia – Miasta Pokoju oraz Ziemi Oświęcimskiej

X Plener Malarski “Słowa malowane: Sztuka ma moc”

Plener malarski Słowa malowane – sztuka ma moc to kontynuacja tradycji plenerów malarskich organizowanych przez RSTK „Grupa na Zamku” Oświęcim. Przedsięwzięcie artystyczne ma na celu przedstawić, a także połączyć szeroko pojętą literaturę z malarstwem i rzeźbą przy pomocy różnorodnych technik plastycznych. Wszystko to przedstawione oczami artystów, którzy reprezentują różne środowiska artystyczna wielu regionów naszego kraju, ale mimo to skupionych w RSTK „Grupa na Zamku”. W swobodnej interpretacji przedstawiona została twórczość najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy:
A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, B. Prusa, M. Dąbrowskiej, M. Konopnickiej, A. Fedry, J. Słowackiego, L. Staffa, A. Asnyka,
Z. Kozimora, A. Mularczyka, Z. Herberta, Z. Dębickiego, A.M. Wojtasik, B. Leśmiana, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej,
H. Poświatowskiej, L. Rydla, S. Jurkowskiego, W. Lickiewicza, a oprócz tego również najwybitniejszych ze świata: W. Szekspira, Antoine de Saint-Exupéry’ego, Molièra, F. Hodgson’ Bunrett’a, J.F. Cooper’a.
Warto wspomnieć, że artyści malowali również do tekstów wierszy członków RSTK – S. Wojtasa, U. Drzyżdżyk-Dudziel, G. Obersztyn.

Plener został zorganizowany przy wsparciu finansowanym i merytorycznym Urzędu Miasta w Oświęcimiu.