Wernisaż wystawy malarskiej RSTK Grupy “Na Zamku” – relacja

Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się unieść, musimy trzymać się razem...

…bo jako wspólnota można przekraczać granice i osiągać wspólne cele, które mogą być poza zasięgiem jednostki!

21 marca 2024 odbył się wernisaż wystawy malarskiej RSTK Grupa “Na Zamku”, na którym zebrała się grupa wyjątkowych osób, której pasją jest sztuka, a celem – dzielenie się nią z innymi. To było niezwykłe wydarzenie, które pozwalało spojrzeć na świat oczami artystów, którzy potrafią przekształcić słowa w obrazy, emocje w kolory, a kawałki serc w dzieła sztuki.

Z Jerzym Demskim – prezesem zarządu – rozmawiała Agnieszka Kęska.
Jerzy „nigdy nie myślał, że kiedykolwiek namaluje własny obraz” – ale tak mówił…kiedyś. Pasjonat, który nigdy nie sprzedał i nie zamierza sprzedać żadnego obrazu w celach komercyjnych. Swoje dzieła oddaje lub wykonuje na aukcje charytatywne, część z nich znajduje się w rękach kolekcjonerów prywatnych w kraju i zagranicą. Jest autorem ponad 150 obrazów wykonanych różnymi technikami, ale wystawia je bardzo rzadko. Mamy więc szczęście zobaczyć je w naszej bibliotecznej przestrzeni.

Robotnicze, a w późniejszym czasie Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku” w Oświęcimiu powstało w 1985 roku. Członkowie Stowarzyszenia, oprócz realizacji swoich poetyckich i artystycznych pasji są animatorami szeroko pojętej kultury. Organizowane są: plenery, wieczory poetyckie, wystawy, spotkania, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkursy poetyckie oraz plastyczne, a ponadto wydawane są tomiki wierszy. Ich plenery mają charakter lokalny, ogólnopolski, jak i również międzynarodowy. Twórcy skupieni w Stowarzyszeniu mogą pochwalić się nagrodami oraz wyróżnieniami w licznych konkursach literackich, jak i malarskich. Działają w sferze promocji Oświęcimia – Miasta Pokoju oraz Ziemi Oświęcimskiej.

Plener malarski Słowa malowane – sztuka ma moc to kontynuacja tradycji plenerów malarskich organizowanych przez RSTK „Grupa na Zamku” Oświęcim. Przedsięwzięcie artystyczne ma na celu przedstawić, a także połączyć szeroko pojętą literaturę z malarstwem i rzeźbą przy pomocy różnorodnych technik plastycznych. Wszystko to przedstawione oczami artystów, którzy reprezentują różne środowiska artystyczna wielu regionów naszego kraju, ale mimo to skupionych w RSTK „Grupa na Zamku”.
W swobodnej interpretacji przedstawiona została twórczość najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy:
A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, B. Prusa, M. Dąbrowskiej, M. Konopnickiej, A. Fedry, J. Słowackiego, L. Staffa, A. Asnyka, Z. Kozimora, A. Mularczyka, Z. Herberta, Z. Dębickiego, A.M. Wojtasik, B. Leśmiana, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, H. Poświatowskiej, L. Rydla, S. Jurkowskiego, W. Lickiewicza, a oprócz tego również najwybitniejszych ze świata: W. Szekspira, Antoine de Saint-Exupéry’ego, Molièra, F. Hodgson’ Bunrett’a, J.F. Cooper’a.
Warto wspomnieć, że artyści malowali również do tekstów wierszy członków RSTK – S. Wojtasa, U. Drzyżdżyk-Dudziel, G. Obersztyn.

A w przyszłym roku 40-lecie działalności! Życzymy dalszych sukcesów!

Wernisażowi towarzyszył mini recital Izabeli Łyszczarz.  Śpiewała dla nas cudnie utwory Edith Piaf, Magdy Umer, Krystyny Prońko i inne.

Wystawa trwa do 30.04.2024

MBP, hol piętro, ul. Władysława Broniewskiego 10C