20. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego

„Miałem ambicję być lubianym, kochanym przez wszystkich, a na to istnieje tylko jeden sposób – nie dać się za dobrze poznać.”
           ~Jacek Kaczmarski

Jacek Marcin Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie, w rodzinie o bogatych tradycjach artystycznych. Był polskim bardem, poetą, kompozytorem i autorem tekstów politycznych.

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jednak nigdy nie porzucił swojej pasji do muzyki oraz poezji.
Już w czasie studiów zaczął  występować na różnych scenach jako bard, gdzie jego teksty zyskiwały uznanie za głębię przekazu i odwagę w krytyce ówczesnych realiów politycznych.

Jego twórczość charakteryzowała się głębokim zaangażowaniem politycznym i społecznym, często krytykował w niej ówczesny system polityczny w Polsce Ludowej.
Poprzez swoje piosenki stał się kluczowym  głosem opozycji jako jedna z najważniejszych postaci nurtu poezji śpiewanej, Kaczmarski wywarł duży wpływ na kulturę polityczną lat. 80. XX wieku.

Najbardziej znany jest z piosenek takich jak „Mury” czy „Obława”, które stały się hymnami opozycji antykomunistycznej.
Jego teksty były pełne symboliki, metafor oraz głębokiej refleksji nad rzeczywistością społeczną.

Po przemianach politycznych w Polsce zaangażował się w działalność kulturalną oraz społeczną.
Kontynuował koncertowanie, komponowanie i pisanie tekstów, jednocześnie wspierając inicjatywy mające na celu rozwój demokracji i wolności słowa w Polsce.

Jacek Kaczmarski zmarł nagle w 2004 roku w wieku 47 lat. Jego dorobek artystyczny pozostaje żywy oraz w dalszym ciągu jest ważnym elementem polskiej kultury, a jego teksty wciąż inspirują kolejne pokolenia do refleksji nad społeczeństwem.
Był nie tylko utalentowanym artystą, ale również odważnym obrońcą wolności i prawdy, którego wpływ na polską kulturę jest trwały i niezapomniany.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.