35. rocznica śmierci Józefa Korpała

35. rocznica śmierci Józefa Korpała​

Józef Korpała był polskim działaczem społecznym, Instruktor harcerskim, pedagogiem, niezaprzeczalnym pionierem polskiego życia społecznego oraz wybitnym badaczem literatury.
Jego życiorys splata w sobie pasje do działań społecznycznych z fascynacją literaturą, tworząc wyjątkową osobowość, której wkład w rozwój kultury polskiej jest nieoceniony.

W czasie nauki w gimnazjum publikował już artykuły krajoznawcze. W latach 1924–1929 studiował polonistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także historię i socjologię. W czasie studiów czynnie uczestniczył w działalności ZHP, Bratniej Pomocy Studentów UJ, Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej i w Związku Kół Polonistycznych.
W latach 1926–1927 był redaktorem „Wiadomości Harcerskich”, organu Zarządu Pododdziału ZHP Województwa Krakowskiego. W 1927 roku wydał jednodniówkę Koła Starszego Harcerstwa pt. Watra.

Jednak nie tylko Akademickie osiągnięcia czynią Józefa Korpałę postacią wyjątkową.
Jego praca społeczna obejmowała szeroki zakres działań, począwszy od organizowania lokalnych wydarzeń kulturalnych, przez działalność charytatywna, aż po aktywne wsparcie dla osób potrzebujących, zwłaszcza w obszarach edukacji.

Józef Korpała był łącznie autorem ponad 700 prac: książek, broszur i artykułów. Od 1928 roku opublikował w dzienniku „Polska Zachodnia” w Katowicach około 120 felietonów i artykułów o bieżących wydaniach literackich i naukowych oraz wydarzenia kulturalnych w cyklach m.in.: Gawędy i refleksje, Listy z Krakowa i Kraków literacki.

Zmarł 23 maja 1989 roku, jednak pamięć o tej postaci jest nadal żywa, a jego życie stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia pasji do literatury z zaangażowaniem społecznym, pokazując, że wiedza i empatia mogą zmienić świat na lepsze. Był człowiekiem, którego działania i myśli wciąż inspirują nas do działania i tworzenia lepszego jutra.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.

źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Korpa%C5%82a

źródło grafiki:
https://lubimyczytac.pl/autor/49407/jozef-korpala

Scroll to Top