Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

“Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki” — J.K. Rowling

W dniu 8 maja każdego roku obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – święto poświęcone hołdowi dla tych, którzy są stróżami wiedzy i kustoszami literatury. Święto, które zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek. To wyjątkowa okazja, aby docenić nie tylko samą instytucję biblioteczną, ale także ludzi, którzy pracują w jej wnętrzu, dbając o dostęp do wiedzy oraz kultury dla każdego.

Bibliotekarze to nie tylko osoby odpowiedzialne za organizację zbiorów czy wypożyczenie książek.
To prawdziwi specjaliści, którzy pomagają czytelnikom odnaleźć odpowiednie materiały, udzielają wsparcia w procesie nauki, prowadzą warsztaty, lekcje i wydarzenia kulturalne oraz pełnią rolę kuratorów kultury w społecznościach lokalnych.
Ich praca jest kluczowa dla rozwoju czytelnictwa
 i edukacji.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest również okazją do uczczenia samych bibliotek – miejsc, które są niezastąpionymi skarbnicami wiedzy i centrami społecznymi. To właśnie w bibliotekach ludzie mają dostęp do książek, czasopism, materiałów multimedialnych, a także do internetu. To także miejsce, gdzie organizowane są spotkania autorskie, wystawy, konkursy czy warsztaty, które integrują społeczności i promują czytelnictwo.

W dobie rozwoju i technologii cyfrowych, kiedy dostęp do informacji staje się coraz łatwiejszy, biblioteki wciąż pozostają ważnym aspektem w życiu społecznym. Dlatego warto docenić pracę bibliotekarzy oraz korzystać z bogactwa zasobów, jakie oferują biblioteki.

Niech 8 maja będzie dniem pełnym wdzięczności i uznania dla wszystkich bibliotekarzy oraz bibliotek na całym świecie!