Książki na czasie – relacja

Literacka akcja promocyjna online

Zapraszamy do zapoznania się ze zbiorem książek polecanych przez pracowników naszej biblioteki z okazji Tygodnia Bibliotek 2024 pod hasłem “BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE”.

Claudia Piñeiro „Czas much”, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2023 

Większość z nas na widok much czuje obrzydzenie i wstręt. Muchy kojarzą się z brudem i rozkładem, chorobą i śmiercią.  

Jednym z wyjątków od tej zasady jest główna bohaterka książki pt. „Czas much”. Aby przekonać się jak koegzystują ze sobą dorosła kobieta i mała mucha, zachęcam do przeczytania wciągającej powieści o sile zemsty i próbie zatarcia swojej przeszłości.  

Czy Ines w końcu znajdzie swoje miejsce na czasie?

Poleca Urszula z Wypożyczalni Głównej

Joanna Tekieli, “Dębowe Uroczysko”, Wydawnictwo Filia, Poznań 2024
 
Czytelniku, jeżeli marzysz o odrobinie relaksu na łonie natury otoczony magicznym krajobrazem starych dębów oraz leśnych zwierząt, to polecam Ci nową książkę Joanny Tekieli ” Dębowe Uroczysko’, w której będziesz śledzić losy Niny – głównej bohaterki powieści. Kobiety, która chciała rzucić wszystko i wyruszyć w Bieszczady, aby tam zacząć nowe życie, lecz los sprawił, że znalazła się w małym miasteczku Dębowe Uroczysko.
“Pięknie tu – pomyślała, kiedy drogę przeleciała jej spłoszona łania”.
 
Nina poznaje wielu nowych ludzi, pomaga ocalić pensjonat od zamknięcia prowadząc obozy survivalowe oraz wdraża w życie swoje ciekawe pomysły. Bohaterka sprawia, że pensjonat znów tętni życiem. Lecz czy uda jej się zapomnieć o dręczącej ją przeszłości i wyleczyć się z towarzyszących jej lęków? Co jeszcze wydarzy się w jej życiu? Przeczytaj, a znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Książkę czyta się szybko. Jest nasycona wieloma barwnymi opowieściami poznanych ludzi, przez co nie pozbawiona emocji i skłaniająca do refleksji. Idealna na ciepłe, wiosenne wieczory.
 
Gorąco poleca Elżbieta z Wypożyczalni Głównej
Wioletta Piasecka, “Dotyk twoich dłoni”, Wydawnictwo Dlaczemu, Warszawa 2022
 
Zapraszam Cię do lektury, która jest obrazem zniszczeń – resztek, które pozostały z ułożonego życia głównej bohaterki, Barbary, po paśmie nieszczęść, jakie nastąpiły w jej życiu. Co czuje kobieta, gdy na późnym etapie ciąży traci upragnione dziecko? Z jaką skalą empatii może spotkać się w szpitalu? Czy rozumieją to jej starsze dzieci? Czy może liczyć na wsparcie męża?
Przejdźmy razem z nią drogę do uzdrowienia, która prowadzi przez tragiczne wydarzenia, rozgrywające się w Święta Bożego Narodzenia na wyspie Phuket…
 
Poleca Maria z Oddziału Dla Dzieci
Mario Escobar “Kołysanka z Auschwitz”, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019
 
Zwrot „być na czasie” ma dwa znaczenia: może cechować coś aktualnego/bieżącego lub też modnego, spełniającego pewne standardy. Mówiąc szczerze, wolałabym, aby fabularyzowanych książek o tematyce wojennej nie można było nazwać w XXI wieku „książkami na czasie”, biorąc oczywiście pod uwagę pierwsze znaczenie powyższego zwrotu. Niestety, kiedy za naszą wschodnią granicą wciąż toczą się walki o honor i przetrwanie, okazuje się, że „Kołysanka z Auschwitz” autorstwa Maria Escobara jak najbardziej wpisuje się w obecny czas…
 
Książka opowiada o losach rodziny dosyć nietypowej jak na okres II wojny światowej. Główna bohaterka to Helene Hannemann – niemiecka pielęgniarka, która jest żoną Roma, ma z nim pięcioro dzieci i postanawia pójść za nimi do samego piekła, czyli do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tam też otrzymuje polecenie utworzenia przedszkola i każdego dnia pomaga przede wszystkim przetrwać oraz możliwie najbardziej umilić najmłodszym obozową rzeczywistość. Nieustannie walczy o ludzką godność, stawiając czoła samemu diabłu w postaci doktora Mengele.
 
„Kołysanka z Auschwitz” to zdecydowanie książka wzruszająca i dająca do myślenia, chociaż tylko częściowo opierająca się na faktach. Warto po nią sięgnąć i zadumać się nad istotą naszego człowieczeństwa…
 
Poleca Agnieszka z Punktu Bibliotecznego w Kościelcu
Martyna Bunda, “Podwilcze”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2023
 
Dobra książka jest zawsze książką na czasie – w związku z tym polecam “Podwilcze” Martyny Bundy. Centrum historii jest relacja Kornelii z wiele lat starszą, kontrowersyjną Narcyzą, która budzi w młodej dziewczynie ciekawość do sztuki, własnej cielesności oraz… psów. Kornelia wychowała się bez ojca, surowa matka nie okazywała jej zbyt dużo miłości i uwagi, dlatego tak bardzo fascynuje się starszą od siebie kobietą. Po wielu latach Kornelia trafia do tytułowego Podwilcza, gdzie opiekuje się psami w tajemniczym, niszczejącym dworku. Napotyka tam na pewne fakty, które wiąże ze wspomnianą mentorką z młodości. Powieść bardzo kobieca, nieoczywista, opowiadająca o trudnych relacjach rodzinnych, wstydzie, fascynacji drugą osobą oraz wzajemnym wpływie kobiet na swoje losy. Polecam wszystkim buntowniczkom i nie tylko.
 
Poleca Danuta z Wypożyczalni Głównej
Waldemar Cichoń, “Popraw się, Cukierku!”, ilustracje Dariusz Wanat, Wydawnictwo Dreams, Rzeszów 2011
 
,,Popraw się, Cukierku!’’ to kolejna książka o przygodach rodziny Marcela. W trzecim tomie przygód kota Cukierka będziemy towarzyszyli bohaterom podczas dnia codziennego. Tym razem staniemy się świadkami Wiosennych Porządków i spróbujemy wraz z Cukierkiem zaprzyjaźnić się z nowym członkiem rodziny. Kolejne książki o Cukierku z pewnością rozbawią, zaciekawią i zachęcą niejednego młodego czytelnika do przeczytania pozostałych części, które stanowią świetną rozrywkę.
 
Poleca Monika z Oddziału Dla Dzieci
Olivia Blake, “Sami w eterze : opowieść o miłości”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2023
 
“Jak stawić czoła pęknięciom we własnej duszy, jednocześnie kochając, jakby się wciąż było w jednym kawałku..”
 
O tym właśnie jest książka Olivii Blake “Sami w eterze”. Autorka krzyżuje drogi życiowe kobiety i mężczyzny zmagających się ze zdrowiem psychicznym, ludzi pogubionych o różnych osobowościach, którzy walczą ze swoimi demonami każdego dnia. Czy potrafią dać sobie szczęście? Jakie znaczenie ma osobowość w naszych związkach, która kształtuje nasze wybory życiowe? Tyle pytań, na które szukamy odpowiedzi… Ta nietuzinkowa opowieść o trudnej i skomplikowanej miłości zafunduje Ci podróż po umysłach bohaterów, która pozostawi ślad na długo.
 
Poleca Mira z Wypożyczalni Głównej
Dziewczynka z poziomkami, Lisa Strømme, Wydawnictwo Arkady Letra, Warszawa 2021
 
Zachęcam do przeczytania ciekawej powieści obyczajowej pod tytułem Dziewczynka z poziomkami, autorstwa norweskiej pisarki Lisy Strømme. Ta książka jest jak malowany obraz. Na samym wstępie autorka nazywa kolorami rozdziały tej książki, a także odwołuje się do pięknych cytatów pochodzących z teorii kolorów Jana Wolfganga von Goethe. Książka jest przede wszystkim biografią artysty malarza Edawarda Muncha. Przewodzącym wątkiem jest romans artysty z młodą arystokratką – tak się przynajmniej wydaje na początku. Jednak jest to portret malarza, który wyraża się kształtem i kolorem. Narratorką tej opowieści jest zwykła dziewczyna, która w czasie wakacji pracuje jako służąca. Jest to książka o burzliwych uczuciach, ambitnej sztuce. Styl pisarki ma piękną formę, która przenosi nas do Norwegii z początku XX wieku.
 
Poleca Patrycja z oddziału dla dzieci
Scroll to Top