Dzień Ojca

Dzień Ojca

Dzień Ojca obchodzony jest co roku 23 czerwca.
Początki tego święta sięgają 1910 roku i Stanów Zjednoczonych, gdzie po wielkim sukcesie Dnia Matki, pojawiły się głosy
o ustanowieniu świąt również pozostałym członkom rodziny – dzień ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem dla Dnia Matki.

Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton, dzięki Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.
Smart po śmierci żony samotnie wychowywał sześcioro dzieci. Jego córka w ten sposób chciała podziękować mu za jego troskę, a przy okazji oddać szacunek wszystkim ojcom, którzy dbają o swoje pociechy.

W Polsce, w czerwcu 1965 roku na łamach „Ekspressu Ilustrowanego” pojawia się artykuł na temat obchodów Dnia Ojca, który obchodzony jest w innych krajach. Dziennikarz Konrad Turowski zdecydował się zapytać ludzi co sądzą o tym dniu
i jaką datę dla niego proponują. Zapytał o to m.in. Jana Sztaudyngera, który na pytanie o poparcie pomysłu i wyznaczenia jego daty odpowiedział: „Popieram z całego serca, a dzień proponuję 23 czerwca. Jest to najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto”. Wywiad został opublikowany 16 czerwca, a już 23 „Ekspress Ilustrowany” ogłosił obchody dnia ojca.

Kiedy Dzień Ojca obchodzą inne kraje?
We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii dzień ten obchodzony jest 19 marca. Na Litwie świętują w pierwszą niedziele czerwca,
z kolei w Niemczech obchodzi się go w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, i z czasem przerodził się w on w Dzień Mężczyzn.

Scroll to Top