Biblioteka & Departament Kobiet Roadshow – relacja

Nowy projekt na skalę kraju rozpoczęty 16 maja w Bibliotece!

16 maja 2025 odbył się start ogólnopolskiego projektu.

Biblioteka & Departament Kobiet Roadshow” to wyjątkowy projekt, który powstał z inicjatywy Renaty Gabryjelskiej, Joanny Burnos oraz Kamili Zawistowskiej – twórczyń podcastu Departament Kobiet.

Z radością ogłaszamy, że jego realizacja rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, w szczególnym dla nas czasie – podczas Tygodnia Bibliotek 2025, odbywającego się pod hasłem: „Biblioteka. Lubię tu być!”

Ten projekt to kontynuacja i rozszerzenie podcastu Departament Kobiet w obszarze edukacyjnym trzech perspektyw: biznesu, społeczeństwa i kultury, a jego celem jest lokalne budowanie i integracja  kobiecych społeczności poprzez udział w szkoleniach warsztatowych, które odbyły się już dzisiaj a przed nami rozmowy eksperckie z lokalnymi liderkami oraz artystyczny pokaz mody pod hasłem „Siostrzeństwo”, której autorką jest Marta Pietrzyk ze Studia Zielony Kadr i wystawa „Jestem Kobietą – Lora Zavadetska – Malarstwo”.

Nasze ekspertki to: 

Renata Gabryjelska
: Coach ICC, reżyserka, mówczyni motywacyjna. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej i Mistrzowskiej Szkoły A. Wajdy. Coach certyfikowany przez International Coaching Community. Aktorka “Girl Guide”, “Złotopolscy”. Reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych: „Janek”, „Pogodna” ”Szkiełko” oraz pełnometrażowego anglojęzycznego thrillera psychologicznego „Safe Inside”. Członkini Gildii Scenarzystów Polskich. Mentorka Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Członkini Premium Speakers.

Joanna Burnos: Przedsiębiorczyni, mówczyni, trenerka, wykładowczyni akademicka. Założycielka LEADERIS Institute. EkspertkaTeam Europe Direct. Dyrektorka Bałkańskiej Akademii KobietBAZA. Absolwentka Akademii Leona Koźmińskiego, Europejskiej Akademii Dyplomacji oraz European Women’s Academy w Brukseli. Stypendystka Solvay Brussels Schoolof Economics and Management. Członkini Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Rady Doradczej The Alliance of Her, Women in International Security, a także Rady Programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kamila Zawistowska: Profesjonalna Coach Biznesu certyfikowana w International Coach Federation wspierająca Liderki i Liderów zajmujących najwyższe stanowiska w organizacjach. Przeprowadziła ponad 1200 godzin rozmów rozwojowych. Mentorka Kobiet, wspierająca w sięganiu po swoje marzenia. Doświadczona Starsza Menedżerka, od 16 lat związana z branżą konsultingową. HR Dyrektor w jednej ze światowych spółek IT. Dyplomowana aktorka. Mówczyni stand-upowa.

Wszystkie działają w obszarze coachingu, są mentorkami, mówczyniami motywacyjnymi, trenerkami, prowadzą podcast Departament Kobiet, w którym rozmawiają na ważne sprawy z kobietami i kobiet dotyczących. W organizacjach i przedsiębiorstwach wspierają Liderki zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej.

Już o godz. 16:00, w ramach tego eventu odbyły się trzy inspirujące power speeche, które nie tylko motywowały, ale także angażowały do refleksji i praktycznych działań:

Odwaga bycia nielubianą – prowadzenie: Renata Gabryjelska
„Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem” – tym mocnym cytatem Steve’a Jobsa Renata Gabryjelska otworzyła swój warsztat. Podczas warsztatu wspólnie zastanawiałyśmy się:Czy możemy być naprawdę sobą, jeśli cały czas próbujemy być lubiane? Co byśmy zrobiły, gdybyśmy nie bały się, że ktoś nas oceni?
Była to szczera rozmowa o granicach, jakie wyznaczamy (lub nie), o przekonaniach, które nas ograniczają, o maskach, które zakładamy, oraz o decyzjach podejmowanych z lęku przed odrzuceniem. Gabi stworzyła przestrzeń pełną zaufania i zrozumienia, w której można było nie tylko mówić, ale i usłyszeć siebie nawzajem.
Kluczowym momentem warsztatu była refleksja:„Nie muszę być dla wszystkich.” To zdanie wybrzmiało jak manifest odwagi, dojrzałości i wewnętrznej siły. Bo jak się okazało – odwaga do bycia sobą bardzo często oznacza odwagę do bycia nielubianą. I właśnie w tej prawdzie kryje się prawdziwa wolność.

Syndrom oszustki – prowadzenie: Kamila Zawistowska
Drugi power speech poświęcony był zjawisku, z którym mierzy się wiele kobiet – poczuciu bycia „nie dość dobrą”, mimo widocznych sukcesów.

Pewność siebie, która zmienia świat – prowadzenie: Joanna Burnos
Finał należał do Joanny Burnos, która opowiedziała o pewności siebie jako sile transformacyjnej – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.

To była przestrzeń do realnej pracy nad sobą, wymiany doświadczeń i budowania kobiecej wspólnoty. Każda z prowadzących wniosła swoją perspektywę, wiedzę i emocje.

Podczas spotkania wszystkie uczestniczki mogły liczyć na miłą niespodziankę – dodatkowe upominki przygotowane przez partnera wydarzenia, Bank Spółdzielczy w Chrzanowie.
Dziękujemy za ten piękny gest wsparcia!

Wydarzenie rozpoczęło się wieczornym lunchem o godzinie 18.00, a godzinie 18.30 odbyło się spotkanie otwarte w holu na parterze, które zgromadziło liczne grono uczestniczek.

Ekspertki z Departamentu Kobiet: Renata Gabryjelska, Joanna Burnos i Kamila Zawistowska przeprowadziły rozmowy z naszymi lokalnymi LIDERKAMI: Martą Pietrzyk właścicielką Studia Zielony Kadr, Lorą Zavadetską – malarką z Ukrainy, arte terapeutką oraz Dominiką Hapek – prezeską Fundacji Sama Mama.

O godz. 18:45 odbył się autorski pokaz mody Marty Pietrzyk. Studio Zielony Kadr. Wspólnota, porozumienie i solidarność między kobietami – Chrzanowiankami, wynikające z podobieństwa doświadczeń, wzajemnych relacji i przyjaźni.
Słowem… SIOSTRZEŃSTWO!

W pokazie mody udział brały:

Jolanta Zubik – Zastępczyni Burmistrza Miasta Chrzanowa oraz Patrycja Maciaszek – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Chrzanowskiego
Te dwie kobiety doskonale wiedzą, jak łączyć siłę samorządowego zaangażowania z serdeczną, koleżeńską relacją. Każda z nich działa na innym szczeblu, ale łączy je wspólny cel, dobra energia i wzajemne zrozumienie. Ich siostrzeństwo to  gotowość do wsparcia i  życzliwości. A moda? – to kolejna przestrzeń, w której świetnie się dogadują.

Monika Sadzikowska-Moś – Kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Chrzanowie oraz Renata Wiszniewska – Dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzanowie
Mówią o sobie…Choć nie jesteśmy siostrami z krwi, łączy nas coś równie silnego – wspólna pasja, podobna wrażliwość i temperament. Pracujemy w pokrewnych branżach, więc świetnie się rozumiemy , często bez słów. W naszej parze siostrzeństwo to wzajemne wsparcie, inspiracja i autentyczna radość ze wspólnego działania.

Grażyna Kaim – Redaktorka Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” oraz Marzena Majer  – Trenerka personalna – Body & Mind Mechanik 
Ich siostrzeństwo rodziło się w bólu i pocie – czyli w sali treningowej. Odkryły, że to co ich łączy to nie jest zwykła relacja: trenerka – klientka, tylko coś znacznie cenniejszego. Szybko przekonały się, że lubią ze sobą rozmawiać i przebywać w swoim towarzystwie. Ofiarowały sobie wsparcie i zaufanie, którego żadna nigdy nie zawiodła.

Iga Szymkiewicz-Wnęk – Dyrektorka Wydziału Promocji i Rozwoju UM w Chrzanowie oraz Urszula  Ziajka – Sekretarz Powiatu Chrzanowskiego / Starostwo Powiatowe
O swojej relacji mówią… Nasze siostrzeństwo zrodziło się  w chrzanowskim samorządzie. Od razu poczułyśmy, że łączy nas coś więcej… poczucie humoru, zaufanie i wzajemna sympatia. Obie jesteśmy  oddane pracy, empatyczne i twórcze, gotowe zawsze wspierać się w każdej sytuacji. To siostrzeństwo – daje nam siłę!

Marta Pietrzyk, Lora Zavadetska, Dominika Hapek – nasze lokalne liderki
Ta znajomość projektowa pięknie połączyła  przedsiębiorczy artyzm ze sztuką i fundacyjną działalnością na rzecz innych. Mogą być przykładem, że siostrzeństwo nie zna granic i barier językowych, a kobiecość radośnie wybrzmiewa w różnorodnych sferach życia.

Siostrzeński pokaz zamknęły:
Renata Gabryjelska, Joanna Burnos, Kamila Zawistowska – ekspertki z Departamentu Kobiet

Mądre, piękne i kreatywne dziewczyny z Departamentu Kobiet – w którym podejmują tematy ważne, trudne, niewypowiedziane.  Udowadniają, że każda kobieta to inspiracja, dlatego tworzą kobiecą przestrzeń do rozmów – od równouprawnienia, zdrowia, po karierę i rozwój osobisty.

W chrzanowskiej bibliotece  stworzyły kolejną wielowymiarową przestrzeń… aby  głośno, dumnie i lokalnie wybrzmiało zdanie: Siła kobiet zaczyna się od słowa!

Wystawa towarzysząca: Jestem Kobietą – Lora Zavadetska – Malarstwo – wystawa będzie eksponowana w bibliotece do 30.06.2025.

A na koniec, słodki poczęstunek przygotowany przez Firmę Ten Catering z Chrzanowa!

Dziękujemy za ten cudowny wieczór wszystkim SIOSTROM!

Niech projekt BIBLIOTEKA & DEPARTAMENT KOBIET ROADSHOW rozwija się a kolejne biblioteczne przystanki na trasie były pełne różnorodności i siostrzeńskiej współpracy i życzliwości

dla partnerów:

za współpracę:

Scroll to Top