Lubię tu być!
W dniach 8–16 maja 2025 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie tętniła życiem, obchodząc Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być!”. W ramach tego święta przygotowano szereg wydarzeń, które przyciągnęły licznych mieszkańców regionu.
Nasza Biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale przestrzeń spotkań, inspiracji i wspólnego działania.
Zarówno mieszkańcy, jak i goście mogli doświadczyć różnorodnych form obcowania z kulturą, co potwierdza, że hasło „Biblioteka. Lubię tu być!” idealnie oddaje ducha tego miejsca.
Zobaczcie co się u nas działo:
ZOBACZCIE CO SIĘ U NAS DZIAŁO
12 – 14 maja
WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
9 maja
CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO NADII SIEMEK
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Konkurs polegał na wzmocnieniu wyrazu artystycznego wystawy Nadii Siemek poprzez napisanie wiersza lub prozy do wybranego obrazu malarza.
Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie wraz z Otwartą Grupą Poetycką Gustawa Czerwika, działającą przy bibliotece w ramach Akademii Słowa.
Rozmowę z artystką prowadziła Agnieszka Kęska.
W trakcie spotkania odbył się recital zespołu OH!SING. Wystąpiły: Maryla Kramarczyk, Joanna Notecka i Halina Pstrucha.
Jury w składzie:
- Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
- Gustaw Czerwik – Otwarta Grupa Poetycka Gustawa
- Olga Piotrowska – polonistka, poetka, DKK – Dyskusyjny Klub Książki
- Antoni Dobrowolski – poeta, Grupa Twórcza „Cumulus”
- Wanda Potoczek – polonistka, Akademia Słowa, DKK – Dyskusyjny Klub Książki
Sekretarz konkursu – Olga Nowicka.
przyznało 3 nagrody główne i 2 wyróżnienia. W tegorocznej edycji po raz pierwszy przyznana została NAGRODA SPECJALNA GUSTAWA! Laureaci otrzymali nagrody pieniężne.
Cały artykuł TUTAJ.
8 maja
JESTEŚCIE PANIE WSPANIAŁE, CZYLI BIBLIOTEKA – LUBIĘ TU BYĆ!
FELIETON ONLINE
„O tym, że biblioteka to fajne miejsce, nikogo chyba przekonywać już nie trzeba… dzieje się… i to tak, że dni i godzin brakuje…oczywiście samo słowo kojarzy się z książkami i wypożyczaniem ale Biblio – to również cała gama aktywności wszelkiej „maści”. Gdyby tak zapytać czytelnika za co lubi Bibliotekę? Stawiam na powtarzające się odpowiedzi: za książki, za bibliotekarki (mam nadzieję😊), za atmosferę, za spotkania….no i potem to już każdy indywidualnie… w czym najlepiej się czuje, jakie wydarzenia preferuje, po co i w jakim celu odwiedza progi książnicy… We współczesnej kulturze biblioteki są postrzegane jako centra lokalnej kultury, miejsca jednoczenia, budowania więzi społecznych i realizowania pasji. KSIĄŻKI – wiadomo to podstawa – no i są za darmo a to w dzisiejszych, trudnych finansowo czasach wielki plus, a CZYTANIE to awantura… bardzo lubię to określenie, które wylansowała kiedyś TVP Kultura cyklem spotkań i rozmów o książkach… bo to faktycznie osobliwe zdarzenie, przygoda, zburzenie spokoju, wytrącenie z równowagi, a przy tym wielka przyjemność, która zamąci w głowie cudownie.
Lubię tu być! – to chyba największy komplement jaki można sobie wyobrazić z ust czytelnika i użytkownika BIBLIOTEKI. I kolejny raz chylę czoła przed autorem – laureatem tegorocznego konkursu na plakat ilustrujący hasło TYGODNIA BIBLIOTEK 2025 – BIBLIOTEKA – LUBIĘ TU BYĆ!”
Cały felieton TUTAJ.
8 maja
SPOTKANIA Z HISTORIĄ: SPÓR O STANISŁAWA AUGUSTA
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Spotkanie poświęcone było rozmowie o historii, a jego głównym tematem była postać ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestnicy mieli okazję podzielić się także rekomendacjami ciekawych lektur historycznych. Dyskusję poprowadził Mariusz Paździora.
9 maja – 30 czerwca
WYSTAWA CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO NADII SIEMEK
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Malarstwo Nadii Siemek było tematem tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Czytany obraz.
9 maja
DROGI I BEZDROŻA POWIATU CHRZANOWSKIEGO
FILIA W PŁAZIE
W Bibliotece w Płazie odbyło się spotkanie ze Stanisławem Garlickim – autorem książki Wędrówki po drogach i bezdrożach powiatu chrzanowskiego. Jak informuje okładka publikacji, jest to pierwsza część cyklu, obejmująca miejscowości: Gromiec, Mętków, Pogorzyce, Zagórze i Żarki. Autor zapowiedział kontynuację serii, która ma objąć pozostałe miejscowości powiatu chrzanowskiego.
Stanisław Garlicki to osoba o niezwykłej pasji, która potrafi zarażać entuzjazmem innych – przekonaliśmy się o tym już niejednokrotnie. Tak było również podczas spotkania w Płazie, gdzie autor urzekł uczestników swoimi barwnymi opowieściami. Zachęcając do lektury książki, snuł fascynujące historie o lokalnych ciekawostkach – młynach, drogach, skamieniałych drzewach, wiejskich pieczęciach czy stawach. Historia najbliższych okolic okazała się tak interesująca, że wielu z nas poczuło niedosyt, gdy spotkanie dobiegło końca.
Nie zabrakło także rozmów w kuluarach, inspirujących dyskusji i wymiany informacji.
10 maja
GUSŁA, CZARY, PRZESĄDY
FILIA W PŁAZIE
W pochmurne, sobotnie popołudnie w bibliotece odbyło się niezwykłe spotkanie z Agnieszką Mendelą, poświęcone dawnym wierzeniom – gusłom, czarom i przesądom. Dawniej niemal wszystko mogło mieć magiczne znaczenie: zioła, przedmioty codziennego użytku, a nawet zwierzęta. Czarny kot, podkowa, ziołowe wywary – wierzono, że posiadają moc wpływania na ludzkie życie. Czerwona wstążka, zawieszona w odpowiednim miejscu, mogła uchronić przed złymi urokami.
Choć dziś traktujemy te wierzenia raczej z przymrużeniem oka, ich echa wciąż są obecne w naszej codzienności – wystarczy wspomnieć choćby o czarnym kocie przebiegającym drogę. Zioła nadal wykorzystywane są w medycynie naturalnej, a kontakt ze zwierzętami uznawany jest za formę terapii.
Wykład Agnieszki Mendeli nie tylko przybliżył uczestnikom bogactwo ludowej symboliki, ale i skłonił do refleksji nad tym, jak wiele z dawnych praktyk przetrwało do dziś – czasem nieświadomie pielęgnowanych w naszych codziennych gestach.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Reymont. Interwencje”.
10 maja
SIESTA I FIESTA: SOMOS POLACOS, CZYLI O POLSCE PO HISZPAŃSKU
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Wyjątkowe święta, które rozpoczynają miesiąc maj, stały się dla nas inspiracją do radosnego odkrywania polskiej tożsamości w hiszpańskim rytmie! Na zajęciach języka hiszpańskiego dla dzieci przenieśliśmy się w fascynujący świat słów związanych z naszym ukochanym krajem. Pod tytułem „Somos Polacos” (Jesteśmy Polakami) zgłębialiśmy tajniki hiszpańskiego słownictwa, które pozwoliło nam jeszcze mocniej poczuć dumę z bycia Polakami.
Dzieci z zapałem powtarzały hiszpańskie nazwy naszych symboli narodowych: la bandera (flaga), el escudo (godło), el río Vístula (Wisła), la capital (stolica) i el águila (orzeł). Co więcej, ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu i radości, dzieciaki z niesamowitą łatwością podjęły się próby tłumaczenia całych hiszpańskich zdań! Ich postępy są naprawdę imponujące, a błysk w oku po każdym poprawnie przetłumaczonym zwrocie był bezcenny.
Kulminacyjnym momentem lekcji było losowanie słówek. Każde dziecko z dumą prezentowało wylosowane słowo i tłumaczyło je na hiszpański, udowadniając swoją wiedzę i odwagę językową.
Zajęcia nie ograniczyły się jedynie do nauki słówek. Wprowadziliśmy również elementy podstaw kodowania, które wplecione w patriotyczną tematykę okazały się świetną zabawą i wyzwaniem logicznym.
Aby jeszcze bardziej przybliżyć im piękno naszej ojczyzny, obejrzeliśmy krótki film, w którym rodowity Hiszpan z entuzjazmem opowiadał o najpiękniejszych zakątkach Polski.
Na zakończenie czekała na naszych małych patriotów chwila relaksu i kreatywności. Kolorowali obrazki przedstawiające to, co najbardziej kojarzy się z Polską.
A propos Polski! Za każdym razem, gdy w czytanym tekście pojawiało się słowo Polonia, dzieci wykonywały wesołe podskoki. Możemy śmiało powiedzieć, że po tej lekcji były bliskie opanowania umiejętności latania.
12 maja
KLUB PSYCHOROZWOJU
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
W inspirującej atmosferze odbyła się konferencja stanowiąca część cyklicznych spotkań poświęconych tematyce psychologii, rozwoju osobistego i poszukiwania wewnętrznej równowagi. Wydarzenie zgromadziło osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy o sobie samych, budowaniem zdrowych relacji oraz kształtowaniem bardziej świadomego i wartościowego życia.
Organizator: Chrześcijańska Służba Charytatywna.
13 maja
DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY: KAŻDA OPOWIEŚĆ JEST PUNKTEM WIDZENIA
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
„Każda opowieść jest punktem widzenia” – kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem wspólnie obejrzeliśmy film, który poruszył zarówno swoją emocjonalną głębią, jak i refleksyjnym podejściem do trudnych tematów. Film można odebrać jako gorzką ironię, ale również jako próbę odnalezienia sensu w tragicznej historii.
16 maja
BIBLIOTEKA & DEPARTAMENT KOBIET ROADSHOW
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Z radością informujemy, że 16 maja 2025 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyła się inauguracja ogólnopolskiego projektu „Biblioteka & Departament Kobiet Roadshow”. To wyjątkowa inicjatywa stworzona przez trzy inspirujące kobiety: Renatę Gabryjelską, Joannę Burnos i Kamilę Zawistowską – autorki podcastu Departament Kobiet.
Dzień rozpoczął się intensywnie od warsztatów oraz trzech motywujących wystąpień eksperckich:
– „Odwaga bycia nielubianą” – Renata Gabryjelska
– „Syndrom oszustki” – Kamila Zawistowska
– „Pewność siebie, która zmienia świat” – Joanna Burnos
Spotkanie było przestrzenią do rozmów o kobiecej sile, odwadze, rozwoju i siostrzeństwie. Wieczorna część wydarzenia miała charakter otwarty i zgromadziła lokalne liderki, w tym Martę Pietrzyk (Zielony Kadr), malarkę Lorę Zavadetską oraz Dominikę Hapek z Fundacji Sama Mama.
Kulminacyjnym punktem był pokaz mody „Siostrzeństwo”, w którym wystąpiły kobiety reprezentujące różne pokolenia, branże i doświadczenia. Ich obecność na scenie była symbolicznym wyrazem kobiecej solidarności i wzajemnego wsparcia.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa malarstwa Lory Zavadetskiej „Jestem Kobietą”, którą można oglądać w bibliotece do 30 czerwca 2025 roku.
Organizatorzy zadbali również o miłą atmosferę – uczestniczki otrzymały upominki od partnera wydarzenia, Banku Spółdzielczego w Chrzanowie, a całość zwieńczył poczęstunek przygotowany przez Ten Catering.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego wyjątkowego dnia – był to piękny początek kobiecej drogi pełnej inspiracji, wspólnoty i siły. Projekt Biblioteka & Departament Kobiet Roadshow ruszył w trasę i już teraz zapowiada kolejne przystanki w różnych częściach Polski!
Cały artykuł oraz galeria zdjęć TUTAJ.