Biblioterapia,
Lekcje biblioteczne

Oddział dla Dzieci

ul. Broniewskiego 10C
tel. 32 763 27 53
e-mail: dzieciecy@mbp.chrzanow.pl

 1. Strona główna
 2. »
 3. Dla dzieci
 4. »
 5. Biblioterapia, lekcje biblioteczne

OFERTA ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH I LEKCJI BIBLIOTECZNYCH
DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH
ORAZ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
(KLASY I – VI) NA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE
Prowadzone są w oparciu o teksty literackie, które zawierają uniwersalne wartości wychowawcze: wskazują prawidłowe wzory postępowania, przedstawiają problem dobra i zła, rozwijają wyobraźnię i wspierają logiczne myślenie.
Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 45 min.
 
DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I UCZNIÓW KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
 • NOWOŚĆ! NASZE EMOCJE: RADOŚĆ – co sprawia nam radość, a co wywołuje smutek? Jak wyrażamy te emocje? Jak możemy sobie z nimi poradzić? Spotkanie w oparciu o książkę Rogera Hargreaves’a „Pan Radosny”, zabawy czytelnicze, zajęcia plastyczne.
 • PROJEKT „JA”– ciekawa, pięknie ilustrowana książka autorstwa The Fan Brothers „Projekt Barnabek” będzie kanwą, na której oprzemy spotkanie nawiązujące do znaczenia przyjaźni i samoakceptacji związanej z odmiennym wyglądem. Zajęcia w oparciu o prezentację multimedialną oraz zabawy edukacyjne z elementami plastycznymi.

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 • NOWOŚĆ! MOC UPRZEJMOŚCI – czym jest dobre wychowanie? Co oznacza zwrot savoir-vivre? Porozmawiamy o tym jak ważna w życiu jest uprzejmość i co znaczy dobre i złe wychowanie. Zajęcia w oparciu o bajkę Ch. Perraulta „Wróżki”, połączone z  zabawami czytelniczymi.

DLA UCZNIÓW KLAS IV – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 • NOWOŚĆ! KŁÓTNIA – wspólnie spróbujemy zastanowić się na sposobami rozwiązywania konfliktów i poszukiwaniem najwłaściwszych rozwiązań w sytuacjach spornych. Bazą będzie wiersz M. Strzałkowskiej „Kłótnia”.
 • NOWOŚĆ! WSZYSTKO DLA LAJKÓW – jak być sobą w mediach społecznościowych to z pewnością trudne wyzwanie. Zapraszamy na  zajęcia z wykorzystaniem książki „Wszystko dla lajków?” Wspólnie zastanowimy się jak uwierzyć w siebie oraz jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
  Uwaga! zajęcia realizowane od 10.2022 r.
 • ON/OFF. UZALEŻNIENIE OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO – spotkanie, którego głównym tematem są zagrożenia oraz konsekwencje nadmiernego używania telefonu komórkowego oraz innych urządzeń mobilnych.
LEKCJE BIBLIOTECZNE
Tematyczne zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z klas I – VI, połączone z warsztatami plastycznymi i zabawami czytelniczymi. Spotkania mają na celu m.in. promowanie książki i czytania, popularyzację biblioteki jako miejsca wspierającego wszechstronny rozwój młodych czytelników.
Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 45 min.
 
DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
 • NOWOŚĆ! LEŚNE TROPY POMPIKA – podczas tej lekcji dzieci poznają mieszkańca Puszczy Białowieskiej Żubra Pompika, bohatera książek Tomasza Samojlika. Lekcja dotycząca zjawisk zachodzących w przyrodzie zimą, zwierząt i ich tropów.
 • Z FENKIEM  W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna dla przedszkolaków odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Głośne czytanie książki M. Grucy i E. Zontek „Przygody Fenka. Biblioteka” wsparte prezentacją multimedialną, zakończone spacerkiem po bibliotece.
 • O MAŁEJ MARYSI I DUŻEJ MARII – w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej chcemy, w formie zabawy, przybliżyć dzieciom życie i twórczość wybitnej poetki. Spotkanie oparte o prezentację multimedialną, wzbogacone zabawami edukacyjnymi.

DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 • O MAŁEJ MARYSI I DUŻEJ MARII – w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej chcemy, w formie zabawy, przybliżyć dzieciom życie i twórczość wybitnej poetki. Spotkanie oparte o prezentację multimedialną, wzbogacone zabawami edukacyjnymi.
 • CIEKAWSKI GEORGE W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna dla uczniów odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Naszym przewodnikiem będzie George – bohater książek H.A. Rey, Margret Rey.
  W trakcie spotkania spacer po bibliotece.
 • CO W TRAWIE PISZCZY, CZYLI NA TROPIE ŚWIERSZCZYKA – lekcja biblioteczna, na temat tego jak powstaje gazeta, czym różni się od czasopisma, czym zajmuje się dziennikarz prasowy. Prezentacja multimedialna z elementami warsztatu plastycznego. Zajęcia prowadzone w oparciu o czasopismo „Świerszczyk”.
 • SKĄD SIĘ WZIĘŁY MAŁPY W INTERNECIE? – co możemy znaleźć w Internecie? Jak działa i do czego służy? Jak bezpiecznie z niego korzystać?  Na te wszystkie pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Zajęcia edukacyjno-warsztatowe z wykorzystaniem tabletów.

DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 • O MAŁEJ MARYSI I DUŻEJ MARII – w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej chcemy, w formie zabawy, przybliżyć uczniom życie i twórczość wybitnej poetki. Spotkanie oparte o prezentację multimedialną, wzbogacone zabawami edukacyjnymi i grą na wielkoformatowej planszy.
 • CO W TRAWIE PISZCZY, CZYLI NA TROPIE ŚWIERSZCZYKA – lekcja biblioteczna na temat tego jak powstaje gazeta, czym różni się od czasopisma, czym zajmuje się  dziennikarz prasowy. Prezentacja multimedialna z elementami warsztatu plastycznego. Zajęcia prowadzone w oparciu o czasopismo „Świerszczyk”.
 • PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna z zakresu przysposobienia czytelniczego, dla uczniów po raz pierwszy odwiedzających bibliotekę. W ramach lekcji omawiamy poszczególne działy i usługi biblioteczne, przybliżamy zawartość księgozbioru i zasady korzystania z biblioteki. Prezentacja multimedialna oraz spacer po poszczególnych działach bibliotecznych.
 • KSIĄŻKA DAWNIEJ I DZIŚ. DZIEJE PISMA I DRUKU – prezentacja multimedialna ukazująca historię książki od czasów najdawniejszych, aż po czasy współczesne. Zajęcia wzbogacone materiałami edukacyjnymi wykonanymi przez młodych czytelników naszej biblioteki.
 • MULTI-AUDIO-E-BOOKI. NOWE FORMY KSIĄŻKI – zajęcia wprowadzające młodych czytelników w świat czytników, ebooków, audiobooków. Prezentacja multimedialnych zbiorów chrzanowskiej biblioteki.
Przewiń do góry