Biblioterapia,
Lekcje biblioteczne

Oddział dla Dzieci

ul. Broniewskiego 10C
tel. 32 763 27 53
e-mail: dzieciecy@mbp.chrzanow.pl

  1. Strona główna
  2. »
  3. Dla dzieci
  4. »
  5. Biblioterapia, lekcje biblioteczne

OFERTA ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH I LEKCJI BIBLIOTECZNYCH
DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH ORAZ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (KLASY I – VI) NA II SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE

Zajęcia prowadzone w oparciu o teksty literackie, które zawierają uniwersalne wartości wychowawcze: wskazują prawidłowe wzory postępowania,
przedstawiają problem dobra i zła, rozwijają wyobraźnię i wspierają logiczne myślenie. Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 60 min.

W przypadku braku możliwości przybycia na umówiony termin zajęć prosimy o wcześniejsze odwołanie wizyty w bibliotece.

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

  • NOWOŚĆ! SAMOTNOŚĆ CZYLI CO? – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy na temat samotności i tego kim jest osoba samotna, co możemy zrobić, aby jej pomóc. Czy istnieje sposób na samotność? Zajęcia na podstawie książki „Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka.
  • NOWOŚĆ! WIOSNO GDZIE JESTEŚ? – zapraszamy na spotkanie o zabawnych, wiosennych przygodach Misia i jego przyjaciół. Wspólnie przekonamy się ile radości daje pomaganie innym. Zajęcia dla dzieci na podstawie książki  Davida Mellinga „Miś Tuliś kocha małe ptaszki” – światowy bestseller w 30. krajach!
  • NOWOŚĆ! POMYŁKA – spotkanie, podczas którego przedszkolaki przekonają się, że popełnianie błędów – szczególnie przez dzieci – jest naturalne i nie należy się tego wstydzić. Bazując na książce S. Isern „Jestem już duży”, wyruszymy z małym słoniem na zleconą mu przez mamę misję, podczas której odpowiemy sobie na pytanie, czy wszystko musimy robić bezbłędnie. UWAGA! Na te zajęcia zapraszamy od 11.03.2024, dla dzieci w wieku 4-6 lat.
  • LWIE SERCE MAŁEJ MYSZKI. O ODWADZE I PEWNOŚCI SIEBIE – spotkanie ma na celu pokazanie dzieciom, że nawet z trudnych sytuacji, w których grozi nam niebezpieczeństwo i towarzyszy strach można znaleźć wyjście. Przygotowane w oparciu o książkę J. Donaldson i A. Schefflera „Gruffalo” oraz na podstawie książki Aurelie Chien Chow Chine „Uczucia Gucia. Gucio się boi”
  • WSZYSCY JESTEŚMY SOBIE POTRZEBNI – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy o tym dlaczego ludzie są sobie nawzajem potrzebni, niezależnie od pochodzenia czy wyglądu. Opracowano na podstawie książki G. de Pennart „Orkiestra krowy Zosi”. UWAGA! Na te zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat.

 

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • NOWOŚĆ! SAMOTNOŚĆ CZYLI CO? – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy na temat samotności i tego kim jest osoba samotna, co możemy zrobić, aby jej pomóc. Czy istnieje sposób na samotność? Zajęcia na podstawie książki „Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka.
    UWAGA! Na te zajęcia zapraszamy uczniów z klas I-II szkół podstawowych.
  • NOWOŚĆ! POMYŁKA – spotkanie, podczas którego przedszkolaki przekonają się, że popełnianie błędów – szczególnie przez dzieci – jest naturalne i nie należy się tego wstydzić. Bazując na książce S. Isern „Jestem już duży”, wyruszymy z małym słoniem na zleconą mu przez mamę misję, podczas której odpowiemy sobie na pytanie, czy wszystko musimy robić bezbłędnie. UWAGA! Na te zajęcia zapraszamy od 11.03.2024.
  • NOWOŚĆ! APTECZKA NA SMUTKI – wspólnie z dziećmi zastanowimy się co sprawia, że czują się smutni, jak radzić sobie ze smutkiem i jak o tym rozmawiać. Zajęcia na podstawie książki Sarah Christou „Blue. Jaki kolor ma smutek?”
  • LWIE SERCE MAŁEJ MYSZKI. O ODWADZE I PEWNOŚCI SIEBIE – spotkanie ma na celu pokazanie dzieciom, że nawet z trudnych sytuacji, w których grozi nam niebezpieczeństwo i towarzyszy strach można znaleźć wyjście. Zajęcia przygotowane w oparciu o książkę J. Donaldson i A. Schefflera „Gruffalo” oraz na podstawie książki  Aurelie Chien Chow Chine „Uczucia Gucia. Gucio się boi”.
  • WSZYSCY JESTEŚMY SOBIE POTRZEBNI – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy o tym dlaczego ludzie są sobie nawzajem potrzebni, niezależnie od pochodzenia czy wyglądu. Opracowano na podstawie książki G. de Pennart „Orkiestra krowy Zosi”.
    UWAGA! Na te zajęcia zapraszamy uczniów z klas I-II szkół podstawowych.
 

DLA UCZNIÓW KLAS IV – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • KŁÓTNIA – wspólnie spróbujemy zastanowić się na sposobami rozwiązywania konfliktów i poszukiwaniem najwłaściwszych rozwiązań w sytuacjach spornych. Bazą będzie wiersz M. Strzałkowskiej „Kłótnia”.
  • WSZYSTKO DLA LAJKÓW – jak być sobą w mediach społecznościowych to z pewnością trudne wyzwanie. Zapraszamy na  zajęcia z wykorzystaniem książki „Wszystko dla lajków?” Wspólnie zastanowimy się jak uwierzyć w siebie oraz jak bezpiecznie korzystać z Internetu. 
  • ON/OFF – UZALEŻNIENIE OD TELEFONU KOMÓRKOWEGO – spotkanie, którego głównym tematem są zagrożenia oraz konsekwencje nadmiernego używania telefonu komórkowego oraz innych urządzeń mobilnych.

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Tematyczne zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z klas I – VI, połączone z warsztatami plastycznymi i zabawami czytelniczymi. Spotkania mają promować literaturę i czytanie, popularyzować bibliotekę jako miejsce wspierające wszechstronny rozwój młodych czytelników. Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 60 min.

W przypadku braku możliwości przybycia na umówiony termin zajęć prosimy o wcześniejsze odwołanie wizyty w bibliotece.

 

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

  • NOWOŚĆ! DRZEWA, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE TLEN – lekcja, podczas której będziemy rozmawiać o niezwykłym znaczeniu drzew w przyrodzie i roli jaką odgrywają również w życiu człowieka. Dowiemy się dlaczego nasza planeta nie byłaby taka sama, gdyby nie rosły na niej drzewa.
  • ZIELONE ŚWIATŁO DLA PRZEDSZKOLAKA – lekcja biblioteczna dotycząca bezpiecznej drogi do przedszkola i zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Zajęcia, podczas których dzieci uczą się rozumieć kolory sygnalizacji świetlnej, znaczenie znaków drogowych, a także konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas pieszego poruszania się w pobliżu dróg.
  • Z FENKIEM W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna dla przedszkolaków odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Głośne czytanie książki M. Grucy i E. Zontek „Przygody Fenka. Biblioteka” wsparte prezentacją multimedialną, zakończone spacerkiem po bibliotece.
DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
  • NOWOŚĆ! CZY MOŻNA POGŁASKAĆ PSA? – opierając się na książce „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej – Płcińskiej porozmawiamy na temat zwierząt, ich praw oraz szacunku do otaczającej nas przyrody. Podczas zajęć dzieci będą mogły wykonać ciekawą, tematyczną pracę plastyczną.
  • NOWOŚĆ! DRZEWA , CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE TLEN – lekcja, podczas której będziemy rozmawiać o niezwykłym znaczeniu drzew w przyrodzie i roli jaką odgrywają również w życiu człowieka. Dowiemy się dlaczego nasza planeta nie byłaby taka sama, gdyby nie rosły na niej drzewa.
  • KOSMICZNE PROGRAMOWANIE – lekcja biblioteczna, podczas której dzieci zdobędą informacje o Układzie Słonecznym, poznają charakterystykę planet i ciekawostki dotyczące Kosmosu. Zajęcia z elementami kodowania.
  • SPOTKANIE Z KOMIKSEM – zajęcia przygotowane w oparciu o magazyn „Świerszczyk” – najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci. Wprowadzenie do świata komiksów, ciekawe przykłady ze zbiorów naszej biblioteki połączone z kreatywnymi warsztatami tematycznymi.
  • BASIA W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna dla uczniów odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Naszą przewodniczką będzie Basia – bohaterka książek Z. Staneckiej i M. Oklejak. W trakcie spotkania spacer po bibliotece.

DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • NOWOŚĆ! CZY MOŻNA POGŁASKAĆ PSA? – opierając się na książce „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej – Płcińskiej porozmawiamy na temat zwierząt, ich praw oraz szacunku do otaczającej nas przyrody.
  • NOWOŚĆ! CYKL ŻYCIA, CZYLI W ŚWIECIE MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ – zajęcia z użyciem teatrzyku Kamishibai, podczas których Leszy, mityczny opiekun lasów, uczy nieprzekraczalnych praw przyrody. Lekcja biblioteczna wprowadzi uczniów w świat słowiańskiej mitologii i jej śladów w dzisiejszych czasach. Wspólnie dowiemy się, z jakich obrzędów wywodzą się takie zwyczaje jak Noc Świętojańska czy topienie Marzanny.
  • SPOTKANIE Z KOMIKSEM – zajęcia przygotowane w oparciu o magazyn „Świerszczyk” – najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci. Wprowadzenie do świata komiksów, ciekawe przykłady ze zbiorów naszej biblioteki połączone z kreatywnymi warsztatami tematycznymi.
  • PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna z zakresu przysposobienia czytelniczego, dla uczniów po raz pierwszy odwiedzających bibliotekę. W ramach lekcji omawiamy poszczególne działy i usługi biblioteczne, przybliżamy zawartość księgozbioru i zasady korzystania z biblioteki. Prezentacja multimedialna oraz spacer po poszczególnych działach bibliotecznych.
  • KSIĄŻKA DAWNIEJ I DZIŚ. DZIEJE PISMA I DRUKU – Prezentacja multimedialna ukazująca historię książki od czasów najdawniejszych, aż po czasy współczesne. Zajęcia wzbogacone materiałami edukacyjnymi wykonanymi przez młodych czytelników naszej biblioteki.
Scroll to Top