Biblioteka
dla młodzieży
Dajemy możliwości.. aby młodzież współdecydowała w bibliotecznej edukacji, wnosiła swoją inwencję i była aktywna
Jak zainteresować młodzież książką i słowem? W dobie rozwiniętej techniki, globalizacji, skrótowych trendów komunikacji i obrazkowości – przede wszystkim różnorodnością działań edukacyjnych, z wykorzystaniem zbiorów specjalnych, stanowisk komputerowych, elektronicznych narzędzi i nowoczesnych nośników, multimediów, baz danych, platform edukacyjnych. Zachęcamy przez cały rok do aktywności na wielu płaszczyznach projektowych, w których biblioteka jest miejscem edukacji i integracji.
Działaj w grupie
Zajęcia dla grup zorganizowanych
Sala projekcyjna
Kameralny pokój kinowy
Idź naprzód
Interaktywna nauka dla każdego
Z bibliotecznej półki
Książkowe recenzje dla młodzieży.
Złap oddech
Intelektualny relaks i odpoczynek
Czas wolny
Propozycje na ferie i wakacje
Działaj w grupie
Zajęcia dla grup zorganizowanych
Lekcje tematyczne
Stałą ofertą są lekcje biblioteczne prowadzone przez doświadczonych bibliotekarzy. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich oraz grupy zorganizowane na lekcje zapoznawcze, podczas których uczestnicy dowiedzą się czym jest biblioteka, jakie zbiory się w niej znajdują, czym jest katalog, jak z niego korzystać i zamawiać książki przez Internet, a także w jaki sposób zapisać się do biblioteki. Zajęcia obejmują część teoretyczną w oparciu o lekturę, a także część warsztatową. Prowadzimy również lekcje tematyczne, na podstawie literatury dla dzieci i młodzieży. Prowadzimy także lekcje poświęcone wyszukiwaniu informacji oraz konstruowaniu zapisu bibliograficznego. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie, dlatego realizujemy lekcje na zamówienie, po wcześniejszym uzgodnieniu tematu i terminu.
Warsztaty filmowe
Jak wygląda scenariusz filmowy? Czy producent i reżyser filmu pełnią równorzędne role w powstawaniu filmu? Dlaczego filmowe adaptacje lektur nie są wierne pierwowzorom literackim?
Pomożemy poznać uczniom odpowiedzi na te pytania. Warsztaty filmowe prowadzone są według scenariuszy „Czy wierzysz w to, co widzisz?” przygotowanych przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Projekt jest odpowiedzią na wymagania, jakie młodym ludziom stawia współczesna kultura. O tym, że media są dla uczniów podstawowym źródłem wiedzy, kształtują ich gusta, poglądy i emocje, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Zadaniem edukacji audiowizualnej, prowadzonej częściowo w ramach języka polskiego, wiedzy o kulturze czy historii jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do asertywnego i świadomego odbioru tego rodzaju komunikatów.
Praca ENTER
Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy. Projekt jest realizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Na warsztatach uczestnicy nauczą się jak odkryć lub zwiększyć swój potencjał zawodowy. Poznają katalog najbardziej poszukiwanych przez pracodawców lub przyszłościowych zawodów. Wspólnie zastanowią się nad swoimi mocnymi stronami i potrzebami, aby podjąć decyzję o swojej przyszłości zawodowej. Czas trwania: 90 minut. Liczba uczestników: max 30 osób.
Link do przyszłości
Młodzi. Internet. Kariera. Uczniowie szkół średnich i ostatnich klas szkoły podstawowej, biorący udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektu będą mogli porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie. Poznają także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości i wezmą udział w quizie, który pozwoli im zorientować się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Po spotkaniu będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe za pomocą narzędzia „Twój Potencjał” opracowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i dostępnego bezpłatnie na stronie www.praca-enter.pl, a także skonsultować uzyskane wyniki z doradcą zawodowym polecanym przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Czas trwania: 90 minut. Liczba uczestników: max 30 osób.
Filozoficzna Gra Biblioteczna
Filozoficzna Gra Biblioteczna wzorowana jest na idei gry miejskiej, posiadającej określoną oś fabularną z wykorzystaniem fragmentów przestrzeni biblioteki. Głównym celem projektu jest zainteresowanie młodzieży problematyką filozoficzną. Podczas zajęć, które trwają ok. 3 h lekcyjne, drużyny uczniów wykonują różnorodne zadania, które z jednej strony sprawdzają i utrwalają wiedzę dot. natury istnienia i rzeczywistości, paradygmatów, nurtów filozoficznych, powiązań filozofii z innymi dziedzinami wiedzy oraz filozofów z drugiej strony zaś uczą zasad korzystania z katalogów, baz danych i innych źródeł informacji.
Noc z Książką
NOC z KSIĄŻKĄ to literackie przedsięwzięcie skierowane do młodzieży, realizowane wspólnie z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych – Odział Chrzanów ze Szkołą Podstawową nr 1 w Chrzanowie i Szkołą Podstawową nr 10 w Chrzanowie. Podczas Nocy uczniowie chrzanowskich szkół toczą literackie bitwy w potyczkach i konkurencjach: literackich, plastycznych, wiedzy, sprawnościowych, filmowych i innych… wszystko po to aby zdobyć NAGRODĘ DYREKTORA BIBLIOTEKI – STATUETKĘ MĄDREJ SOWY. Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii czytelniczej NOC BIBLIOTEK, której organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. To święto bibliotek i czytania – podczas którego w niekonwencjonalny sposób zachęcamy do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, z bogatą ofertą dla osób w każdym wieku, łączących ludzi, w lokalnych centrach żywej kultury i edukacji. Koordynator: Olga Nowicka / Dział Promocji
Idź naprzód
Interaktywna nauka dla każdego
KURSY123 / LERNI
Wiemy, że w naszej miejscowości są osoby, które chciałyby się uczyć języków obcych, ale nie mają takiej możliwości. Umiejętność ta jest potrzebna w pracy, może ułatwić znalezienie pracy, jest przydatna na wakacjach. Dlatego w naszej Bibliotece można bezpłatnie skorzystać z dostępu do e-learningowego kursu języków: angielskiego, angielskiego w biznesie, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego, hiszpańskiego. Platforma umożliwia również zdalną naukę obsługi programu graficznego Photoshop, szybkiego czytania, pisania na klawiaturze, zapamiętywania, masażu czy fotografii.
Akademia Złamanych Skrzydeł
Pierwsza i trzecia środa miesiąca należy do młodzieżowych grup warsztatowych, które spotykają się w bibliotece, aby rozmawiać i dyskutować na tematy związane z rynkiem pracy, samorozwojem i integracją młodych ludzi w środowisku lokalnym.
Lokalny Klub Kodowania
Celem projektu Lokalne Kluby Kowania jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkolaków do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Pierwsza edycja projektu została objęta patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Głównym celem klubu jest zainteresowanie młodych osób nauką kodowania, pokazanie, że kodowanie to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło radości i satysfakcji.
Małopolska Noc Naukowców
Małopolska Noc Naukowców to przede wszystkim promocja i popularyzacja nauki, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej. To projekt organizowany przez województwo małopolskie od 2007 roku we współpracy z małopolskimi uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. Polega on na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu imprez promujących i prezentujących dokonania naukowców z Małopolski. Małopolska Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej. Pierwszy raz zorganizowano je w 2005 r. Odbywa się zawsze w ostatni piątek września w prawie 300 miastach w całej Europie.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest przede wszystkim promowanie przedsiębiorczości i zachęcanie młodych ludzi do świadomego rozwoju, bycia aktywnym i zakładania własnej firmy. W ramach przedsięwzięcia planowane są szkolenia, konferencje, dyskusje, grupy tematyczne i warsztaty. Ponadto, przez cały tydzieńmożna spotkać się z przedsiębiorcami, posłuchać prelekcji i wykładów, a także skorzystać z indywidualnych konsultacji. Wszystkie wydarzenia związane ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości w Małopolsce są bezpłatne.
Małopolski Festiwal Innowacji
to wyjątkowe święto innowacji i nowoczesnych technologii realizowane na przełomie maja i czerwca. Podczas tygodniowego wydarzenia w bibliotece rozmawiamy o innowacjach, przedsiębiorczości, współpracy pomiędzy nauką i biznesem, poznajemy wynalazki i ludzi za nich odpowiedzialnych, dowiadujemy się jak skomercjalizować swoje pomysły, staramy się zaszczepić ducha innowacyjności i kreatywności, również wśród dzieci i młodzieży. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Małopolski Festiwal Innowacji oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Innowacyjna Małopolska. Co roku rekomendujemy, że innowacyjna może być również biblioteka!
Złap oddech
Intelektualny relaks i odpoczynek
Gracze w bibliotece
To nie tylko super zabawa, ale też idealne ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej, refleksu i kondycji fizycznej! Zapraszamy wszystkich chętnych (młodzież, rodziny z dziećmi, seniorów), którzy pragną rozwijać różne formy aktywności i lubią nowe wyzwania. Podczas zajęć korzystamy z konsoli gier xbox z czujnikiem ruchu kinect.
DKF "Kino za regałem"
Każde spotkanie DKF rozpocznie się wprowadzeniem w tematykę spotkania, przybliżymy postać reżysera, aktora, kompozytora, gatunek filmowy czy wartościowe zjawiska i treści filmowe. Kolejnym elementem spotkania będzie projekcja dłuższego fragmentu, która pomoże zbudować własny pogląd oraz zainicjuje dyskusję podsumowująca spotkanie
Koncert Za Regałem
Przygotowane z rozmachem 4. wydarzenia muzyczne w ciągu roku: koncert zimowy, wiosenny, letni i jesienny. Na bibliotecznej scenie muzycznej … ZA REGAŁEM… goszczą artyści regionalni oraz uznani muzycy polskiej sceny muzycznej. Poprzez cykl koncertów propagujemy muzykę oraz ciekawe teksty literackie. Muzyka z literaturą w tle!
Sala projekcyjna
Kameralny pokój kinowy
Polecamy filmy
Filmy dla młodzieży to szeroki gatunek, który łączy w sobie komedię, dramat, film przygodowy, musical, thriller. Łączy je jedna wspólna dominanta – wszystkie opowiadają o nastolatkach oraz sprawach im bliskich. I tym razem przekrój jest ogromny – produkcje takie jak te na ogół traktują o problemach uczuciowych, pierwszych zauroczeniach, przyjaźniach, imprezach, inicjacji seksualnej, pierwszych poważnych konfrontacjach z dorosłym życiem. W poważny, obiektywny sposób poruszają temat dorastania albo wykorzystują go jako bogaty materiał komediowy. Spośród bogatej oferty filmowej wybraliśmy dla was najciekawsze i ponadczasowe.
Czas wolny
Ciekawe propozycje na ferie i wakacje
Polecamy audiobooki
W tym miejscu zebraliśmy dla Ciebie najlepsze audiobooki dla młodzieży. Specjalnie dla fanów wciągających powieści, pasjonujących fabuł i ciekawych historii, od których po prostu nie sposób się oderwać. Znajdziesz tu młodzieżowe audiobooki romanse, książki przygodowe, tytuły z gatunku fantasy oraz wiele innych pozycji w najlepszych aranżacjach. Znajdziesz tu audiobooki bestsellery czytane przez znanych i lubianych lektorów, których słuchanie do czysta przyjemność i ogromna frajda dla miłośników literatury. Odkryjesz także największe polskie i światowe dzieła oraz lektury szkolne na CD i MP3, których znajomość z pewnością przyda Ci się podczas egzaminów. Bogaty wybór najciekawszych książek tylko dla młodzieży!
Polecamy muzykę
Czego słuchają polscy nastolatkowie? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Muzyczne gusta młodzieży zmieniają się jak w kalejdoskopie. I choć konkretne gatunki długo utrzymują popularność, to już poszczególni wykonawcy często muszą ustępować sobie miejsca na szczycie. Najpopularniejsze gatunki muzyczne wśród polskich nastolatków wg. badania przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury w roku 2019 to rap, pop i rock. Mniej popularne są zaś disco polo i dance, muzyka elektroniczna i filmowa. Zobaczcie jakie albumy waszych ulubionych wykonawców można wypożyczyć w naszej bibliotece.
Ferie z filmem w bibliotece
Okres ferii zimowych to nie tylko czas odpoczynku. Uczniowie chrzanowskich szkół średnich często poświęcają go na kreatywne zajęcia prowadzone przez nauczycieli swojej szkoły. Są to zajęcia w formie warsztatów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (streamingu, quizów online, tabletów, projekcji, gier). Tematyka spotkań nawiązuje do podstawy programowej przedmiotów: język polski, filozofia, historia sztuki, etyka czy religia.