KULTURA

Cztery spotkania z twórcami polskiej literatury, której główną osią wydarzeń jest wieś ujmowana przez nich w różny sposób i wykorzystana do różnych celów w fabule – jako przestrzeń wydarzeń historycznych, obyczajowych, dramatycznych oraz edukacyjnych, często inspirowanych własnymi historiami rodzinnymi. Do udziału w spotkaniach autorskich zaprosiliśmy Agnieszkę Olejnik (cykl „Dworek w Miłosnej”), Agnieszkę Olszanowską (Hej, hej kurczaki” i cykl „Listy z dziesiątej wsi”) oraz Kasię Bulicz – Kasprzak (cykl „Saga wiejska”), które oprócz pisania o wsi są z nią bardzo zżyte prywatnie prowadząc swoje „życie na wsi” bądź wracając do niego wspomnieniami. Główną osią spotkań były rozmowy na temat wiejskich inspiracji w ich twórczości połączone z promowaniem najnowszych tytułów wydawniczych.

Agnieszka
Olejnik

Filia w Pogorzycach miała przyjemność gościć autorkę min cyklu „Dworek w Miłosnej” – Agnieszkę Olejnik. Podczas spotkania autorka zdradziła wiele nieznanych nam – czytelnikom szczegółów dotyczących min poszczególnych bohaterów swoich książek oraz historii towarzyszących pisaniu poszczególnych fragmentów. Razem z uczestnikami spotkania rozmawialiśmy także o korzyściach, jakie daje życie na wsi, tzw slow life, miłości do ogrodów, przyrody i odczuwaniu „świętego spokoju”.

Agnieszka Olszanowska

Jak wygląda inkubacja kurzych jaj, jak prowadzi się wiejskie gospodarstwo oraz ile wspólnego z bohaterami książek mają dzieci Pani Agnieszki dowiedziały się dzieci w ze Szkoły Podstawowej w Balinie podczas spotkania autorskiego z autorką min książki pt „Hej, hej kurczaki”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zobaczyć zdjęcia z prywatnej hodowli ptactwa domowego w tym pawi, które są prawdziwą pasją Pani Agnieszki, a także zadać pytania dotyczące twórczości autorki.

Agnieszka Olszanowska

Uczestnicy spotkania autorskiego z Agnieszką Olszanowską, które odbyło się w Filii w Luszowicach mogli poczuć klimat prawdziwej łowickiej wsi. Przenosząc się w czasie do wydarzeń sprzed kilku pokoleń dzięki specjalnie specjalnie przygotowanej prezentacji oglądali historyczne zdjęcia z prywatnego archiwum autorki i słuchali historii poszczególnych członków rodziny, którzy jak się okazało byli bezpośrednią inspiracją do napisania cyklu „Listy z dziesiątej wsi”.

Kasia Bulicz - Kasprzak

Spotkanie z Kasią Bulicz – Kasprzak, autorką min „Saga wiejska” to była prawdziwa podróż do rodzinnych stron Pani Kasi, które postanowiła opisać w jak mówi sama mówi jednym z niewielu na polskim rynku cyklu prawdziwie wiejskim od czasów „Chłopów” Władysława Reymonta. Wielogodzinne wizyty w archiwach zaowocowały serią, która jak się dowiedzieliśmy nie tak prędko doczeka się zakończenia. Podczas spotkania autorka mówiła także min o swojej fascynacji starymi stodołami i krajobrazami wsi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego