TRADYCJA

Cykl wydarzeń dla mieszkańców powiatu chrzanowskiego związanych z kulturą, historią i tradycją. Całość inspirowana była wybraną literaturą o tematyce regionalnej i historycznej.

WARSZTATY REGIONALNE

Warsztaty regionalne pod nazwą „Skąd pochodzę” skierowane były do dzieci z czterech sołectw oraz Chrzanowa. Podczas godzinnych zajęć uczestnicy dowiadywali się podstawowych informacji związanych z własnym pochodzeniem zarówno pod względem historyczno-geograficznym jak i genealogicznym. Słuchając fragmentów książki Ewy Winnickiej „Opowieść starego drzewa” poznawali historię swojego regionu a następnie nauczyli się przygotowywać własne drzewa genealogiczne. Zajęcia w Balinie, Pogorzycach, Płazie i Luszowicach odbywały się w filiach bibliotecznych i prowadziła je Zuzanna Porzuczek z Działu Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Warsztaty dla dzieci przedszkolnych z Chrzanowa odbyły się w budynku Muzeum w Chrzanowie im Ireny i Mieczysława Mazarakich i prowadzili je pracownicy Muzeum.

SPOTKANIA LOKALNE

Każda z filii przygotowała przy współpracy ze środowiskiem lokalnym swojego jedno spotkanie lokalne, które skupione było wokół tradycji i historii danej wsi. Podczas wszystkich działań wyświetlane były także prezentacje multimedialne związane z 180 rocznicą urodzin Marii Konopnickiej oraz obchodzonego w 2022 Roku Romantyzmu Polskiego.

Filia w Balinie „Dzień Bociana Białego”

Balin od dawna słynie z bocianich przyjaciół, którzy rokrocznie przylatują do gniazda na starym kominie cegielni. Wszystkie organizowane w tym dniu aktywności związane były z motywem bociana – warsztaty z Zofią i Edwardem Góreckimi z Pracowni rzeźby ręcznej i Galerii „Drzewiej” podczas których dzieci z Przedszkola św. Franciszka w Balinie oraz Szkoły Podstawowej przygotowywały swoje własne bociany z drewna. Popołudniu z kolei odbyły się warsztaty „Nitką i słowem”, podczas których razem z Anna Burchardt uczestnicy uczyli się podstaw szycia na maszynie i w efekcie wykonały swoje pierwsze eko torby z motywem bociana

Filia w Pogorzycach „Wianki Świętojanki – Pogorzycki Festiwal Tradycji i Magii”

Filia w Pogorzycach razem z Kołem Gospodyń Wiejskich, Kołem Wędkarskim oraz sołtysem wsi przygotowała tradycyjne plecenie wianków a następnie topiła je na Stawach Kaskadowych podczas festynu, gdzie można było min posłuchać występów Pań z KG oraz poznać lokalnych twórców. Dodatkowo Panie z Koła wzięły udział w warsztatach krawieckich „Nitką i słowem” i zainspirowane książką „Cuda wianki: polski folklor dla młodszych i starszych” Marianny Oklejak wykonały eko torby z motywem polnych kwiatów.

Filia w Luszowicach „Dzień owoca”

W Luszowicach nawiązując do tradycji przygotowywania owocowych przetworów odbyły się warsztaty z Natalią Jekiel z NAturHouse w Chrzanowie, podczas których dzieci dowiedziały się o zdrowotnych właściwościach poszczególnych owoców a także przygotowały swoje owocowe szaszłyki. Odbyły się również warsztaty „Nitką i słowem”, podczas których dzieci wykonały swoje własne pokrowce na poduszki z owocowym motywem. Wszystkim aktywnościom w tym dniu towarzyszyły smakowite wypieki pochodzące z lokalnej piekarni w Luszowicach, która zafundowała uczestnikom przepyszne ciasta z lokalnych owoców.

Filia w Płazie „Święto miodu”

W ramach Święta Miodu odbyły się warsztaty „Pszczele opowieści”, które zorganizowało i prowadziło Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

SPOTKANIE AUTORSKIE

W ramach bloku w filii w Pogorzycach zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Lucyną i Alicją Grabowskimi z firmy „Byliny Lucyny”, które od wielu lat prowadzą swoją szkółkę roślin, sklep, wydają miesięcznik „Twój Ogrodnik” i prowadzą kanał na YouTubie. Ostatnio wydały także książki „Szkoła cięcia” i „Szkoła cięcia 2” oraz „”Planer ogrodnika”, które cieszą bardzo dużą popularnością wśród osób zajmujących się ogrodnictwem. Podczas spotkania jednym z głównych tematów były ogrody wiejskich –  jak zmieniał się ich wygląd i funkcja na przestrzeni lat oraz o współczesnych trendach powrotów do natury i wiejskich klimatów. Panie opowiadały także o tym jak często trudno jest pogodzić prowadzenie ogrodu przez różne pokolenia z często zupełnie innym spojrzeniem na „tradycję” w wyglądzie i rodzaju upraw a także o tym, jaką często trudną sztuką jest współdzielenie ogrodu np z córką czy synową.
Spotkanie poprzedziły warsztaty zainspirowane tematyką spotkania podczas których przygotowywaliśmy wiejskie ogródki w wersji mini wykorzystując do tego naturalne składniki (mech, plastry drewna, szyszki itp). 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego