Noc Bibliotek 2016

Biblioteki publiczne i szkolne, a także księgarnie, kawiarnie, kluby czy domy kultury i wszelkie inne miejsca, zaprosiły wszystkich miłośników czytania do udziału w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 4 czerwca 2016.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Nasza biblioteka w tę wyjątkową noc zaprosiła młodszych i starszych mieszkańców do wspólnej zabawy pod hasłem: Biblioteka: strefa zamknięta. Co musiało zajść w Bibliotece, że została zamknięta i otoczona kordonem ochrony i policji? Jakie dramatyczne wydarzenia rozegrały się w tym miejscu kultury i nauki? Uczestnicy przekonali się sami, a nieobecnym zdradzamy szczegóły. Gracze wcielili się w wynajętych przez Kolekcjonera prywatnych detektywów, którzy korzystając ze sfałszowanych dokumentów ministerialnych przeszli przez kordony ochrony policyjnej i rozpoczęli swoje śledztwo.

Celem gry było jak najszybsze zdobycie przez graczy manuskryptu, ukrytego gdzieś w bibliotece przez Pomagiera – pomocnika Kolekcjonera i dostarczenie go albo Kolekcjonerowi albo Bibliotece – wybór należał do graczy. Dodatkowym utrudnieniem było istnienie trzech kopii manuskryptu, które były łudząco podobne do oryginału. Gracze w celu odróżnieniu oryginału od kopii musieli skorzystać z pomocy eksperta – specjalisty od manuskryptów.

Pobocznym wątkiem zaciemniającym rozpoznanie fabuły było morderstwo, które w podobnym czasie zostało popełnione na terenie biblioteki.
Gracze dzięki legitymacjom śledczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogli wchodzić do wszystkich pomieszczeń Biblioteki, przesłuchiwać wszystkich pracowników, korzystać z nagrań monitoringu, dzięki tabletom i telefonom komórkowym mogli cały czas śledzić rozmowę Kolekcjonera z Pomagierem na Twitterze.

Wskazówki do gry były rozmieszczone w różnych miejscach: pod regałami, w archiwum-magazynie, nawet historia książek wypożyczonych przez Pomagiera miała ogromne znaczenie dla toku śledztwa. Jednej z drużyn udało się rozszyfrować wszystkie wskazówki i dotrzeć do manuskryptu. Szczęśliwie dla nas przekazali cenny zbiór do biblioteki. Odkryto również kto dokonał brutalnego morderstwa w Bibliotece.


Myślę, że dla wszystkich była to wyjątkowa noc – noc z biblioteką, cennym księgozbiorem, morderstwem, która zakończyła się rozwikłaniem zagadek. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach nie zabraknie ani uczestników ani emocji. Do zobaczenia za rok!

Scroll to Top