Małopolskie Dni Książki KSIĄŻKA I RÓŻA 2017

MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI KSIĄŻKA I RÓŻA (23-24.04.2017) oraz ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH  w Chrzanowie obchodziliśmy … konkursowo, literacko i warsztatowo.

22.04. w godz.  9.00-14.00 w  houl biblioteki odbył się WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻKI. Można było nabyć książkę  za 1 zł., można było sprzedać i wymienić swoje przeczytane już lektury na specjalnie przygotowanych  stoiskach dla czytelników. Można było również podać dalej książkę w ramach akcji  bookscrossing – książka w podróży. Niestety nie udało nam się z powodu niepogody otworzyć Letniej Czytelni  i zapromować książkę za pośrednictwem “Bibliotecznej Blondynki”, która miała i tym razem polecać KSIĄŻKĘ  i RÓŻĘ.

Z kolei 24.04. o godz. 10.00 odbyła się Debata Literacka pod hasłem CZY LEKTURA TO TORTURA?, podczas której uroczyście rozdaliśmy nagrody w konkursie literackim pod tym samym tytułem. W debacie uczestniczyła młodzież I LO w Chrzanowie, gimnazjaliści z PG nr 1 w Chrzanowie, nauczyciele, pedagodzy oraz laureaci i uczestnicy konkursu.  W debacie aktywnie uczestniczył również nasz gość specjalny i zarazem przewodniczący jury konkursowego Zastępca Burmistrza miasta Chrzanowa Tadeusz Kołacz, z wykształcenia polonista i znawca tematu. Głosy podczas debaty były różnorodne. Dla części lektura szkolna to swoista tortura, dla innych wprost przeciwnie.

Przebieg debaty:

1. Uczestnicy debaty: uczniowie I LO w Chrzanowie, pod opieka Barbary Wawrzyniak, PG nr 1 w Chrzanowie, pod opieką Bogumiły Boho, uczestnicy i laureaci konkursu Czy lektura to tortura?
  2. Karteczki: zielone / lektura-nie-tortura, czerwone / lektura-tortura,  uczestnicy losowo dostali na wejściu.
  3. Sala podzielona na dwie części TAK  i NIE
  4. Powitanie- temat i cel spotkania (konkurs + debata), w ramach XVI  Małopolskich Dni Książki Książka i Róża 2017
  5. Słowo przewodniczącego jury – Tadeusz Kołacz – zastępca Burmistrza miasta Chrzanowa
  6. Rozstrzygniecie konkursu Czy lektura to tortura? i rozdanie nagród
  7. Czytanie prac przez laureatów – I miejsca
  8. Wyjaśnienie znaczenia  miejsc i karteczek (tezy)
  9. Wprowadzenie w temat debaty – Danuta Jakubowska (I LO Chrzanów)
  10. Dyskusja  / argumenty uczestnicy piszą na karteczkach i umieszczają na tablicach
  11. Zmiana miejsc (I)
  12. Ankieta  – omówienie – Danuta Jakubowska (I Lo Chrzanów)
  13. Dyskusja – pytania, omówienie argumentów, zawieszenie nowych(moderatorzy)
  14. Sonda uliczna -przygotowana przez  CHTVL
  15. Dyskusja – pytania, omówienie argumentów, zawieszenie nowych(moderatorzy)
  16. Zamiana miejsc (II – ostateczna)
  17. Zebranie wniosków

Specjalne podziękowania kierujemy do Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej za profesjonalne przygotowanie sondy ulicznej w naszym mieście w temacie Czy lektura to tortura?

———————————————————————–
Koordynator: Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa (Olga Nowicka, Ewelina Deluga).