NATURAlnie w Chrzanowie 2017

W dniu 21.04.2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbył się happening ekologiczny pod hasłem NATURAlnie w Chrzanowie! Akcja była zaplanowana na Chrzanowskim Rynku, ale ze względów pogodowych wszystkie działania zrealizowane zostały w budynku chrzanowskiej biblioteki, przy ul. Broniewskiego 10C. Był to projekt zrealizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Chrzanowie.

Edukacyjna akcja ekologiczna obejmowała:
– akcję promocyjną działań edukacyjnych – opracowano i rozpowszechniono plakaty akcji, baner informacyjny, roll-up, informacje w mediach lokalnych, na stronach www.mbp.chrzanow.pl,www.chrzanow.pl, www.kulturalnychrzanow.pl, www.przelom.pl i innych (zapowiedzi, relacje), telebim miejski, telebim biblioteczny
– wystawę projektów ekologicznych uczniów chrzanowskich szkół – na wystawie przedstawiono projekty działań ekologicznych w chrzanowskich szkołach, zrealizowane w ramach programu nauczania.
– animację ekologiczną dotyczącą “Recykling i segregacja odpadów” – animacja opierała się na edukacji dzieci w kierunku postaw proekologicznych. Poprzez zabawę uczestnicy uczyli się jak segregować śmieci i zaznajomili się z procesem recyklingu, pozyskali informacje o odpadach niebezpiecznych oraz o tym jak długo żyją śmieci. Przeprowadzono recyklingowy twestter na huscie animacyjnej, zabawę ekologiczną w witaminki,
– quiz ekologiczny i kalambury ekologiczne – przeprowadzono tematyczne zabawy w formie quizu i kalamburów związane z tematyką ekologiczną.
– warsztaty zdrowego żywienia “Jem zdrowo” – Celem warsztatów było kreowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz wyrobienie chęci sięgania po zdrową i ekologiczną żywność. Na zajęciach edukowano na temat wartości odżywczych warzyw i owoców a także innych produktów spożywanych na co dzień. Sporządzono wielką piramidę zdrowego żywienia.
– warsztaty twórcze “Drewniane medaliony” i “Eko-torby” – podczas kreatywnych warsztatów dzieci zdobiły drewniane medaliony, które stanowiły potem ich talizmany szczęścia i z niezwykłą kreatywnością zaprojektowali ekologiczne torby, które eko-rodzina będzie mogła zabrać na eko-zakupy.

Cel: promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży Gminy Chrzanów, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających ziemi ze strony człowieka, przekazanie informacji o ogólnoświatowym Dniu Ziemi i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi, wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska, kształtowanie postaw proekologicznych, szczególnie dot. recyklingu i segregacji odpadów


Uczestnicy: w akcji uczestniczyli czytelnicy biblioteki, uczniowie chrzanowskich szkół, nauczyciele, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, miłośnicy tematyki ekologii. Ogółem w akcji wzięło udział 70 uczestników.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie


Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie

Współpraca: Firma Świat Przygód Dagmara Boryca / Łódź, Szkoła Podstawowa nr 1, w Chrzanowie, Szkoła Podstawowa nr 6 w Chrzanowie, Związek Komunalny Komunikacja, Międzygminna w Chrzanowie.

Promocja akcji: w ramach promocji akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa), opracowano i przeprowadzono dystrybucje materiałów informacyjnych: plakaty akcji, baner informacyjny, roll-up, informacje w mediach lokalnych, na stronach www.mbp.chrzanow.pl,www.chrzanow.pl, www.kulturalnychrzanow.pl, , www.przelom.pl i innych (zapowiedzi, relacje), telebim miejski, telebim bibliotecznyKoordynator akcji: Olga Nowicka, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, MBP Chrzanów

Wszyscy uczestnicy świetnie sie bawili, kolejna akcja ekologiczna z okazji Dnia Ziemi – za rok…. NATURAlnie w Chrzanowie.

Scroll to Top