Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017

W dniach 16-22.09.2017r. w Chrzanowie odbył się cykl spotkań w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2017 i Europejskiego Dnia bez Samochodu, pod europejskim hasłem “Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” i rokrocznym hasłem lokalnym BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH.

Koordynator akcji: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa.

W trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2017 chrzanowska biblioteka przeprowadziła wiele form edukacyjnych związanych ze zrównoważonym transportem|: wystawę fotografii rowerowych, warsztaty rodzinne, zajęcia edukacyjne dla dzieci, wykład nt. samochodów elektrycznych, piknik na zakończenie rajdu rowerowego, Dzień Otwartych Drzwi w Chrzanowskiej Oczyszczalni Ścieków, wycieczkę edukacyjną do Lokalnej Kolei Drezynowej, miejski przejazd rowerowy i bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w dniu 22 września, czyli Europejskim Dniu bez Samochodu.

Cel: Edukacja regionalna – BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH to akcja edukacyjna, promująca zdrowy tryb życia, popularyzująca rower jako znakomity środek zrównoważonego transportu, także w mieście, promująca edukacyjne i wychowawcze wartości sportu. To również propozycja i zachęta do czynnego spędzania wolnego czasu. Po raz kolejny chcieliśmy przybliżyć uczestnikom tematykę rowerową w kontekście zrównoważonego transportu, zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, uświadomić wagę ochrony naszej regionalnej przyrody, zapoznać z turystycznymi i krajobrazowymi walorami Ziemi Chrzanowskiej, mając na uwadze promocję miasta Chrzanowa, jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie transportu rowerowego w ujęciu historycznym i współczesnym.

W akcji uczestniczyli czytelnicy biblioteki, uczniowie chrzanowskich szkół, nauczyciele, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, pasjonaci i miłośnicy rowerów, członkowie Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów, osoby zainteresowane tematami spotkań. W ramach zrealizowanych form akcji sporządzono materiały informacyjne, zaproszenia i plakaty.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy : Burmistrz Miasta Chrzanowa
Współpraca: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów – partner, ZKKM Chrzanów – partner, SP nr 5 Chrzanów, Grupa Oleśnica Bajk Stajl, NaWsie – Zajazd Rowerowy w Bolęcinie, Piotr Bielak – widowisko i miasteczko rowerowe, Autobike Chrzanów, Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp., RPWiK Chrzanów, https://www.greengoo.pl

Relacja:

WYSTAWA (16.09-31.10)
W czasie ETZT zaprezentowano wystawę fotografii rowerowych PROJEKT TANDEM, zrealizowany przez Grupę Oleśnica Bajk Stajl, Stowarzyszenie Oleśnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy oraz Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy, w ramach programu SENIORZY W AKCJI (Edycja 2015) Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wystawa czynna do 31.10.2017.

Poprzez rowerowy PROJEKT TANDEM od września 2015 r. seniorzy zostali aktywizowani do międzypokoleniowych działań. Wspólnie udowodniono, że rower jest do tego doskonałym narzędziem. W czasie 10 miesięcy zostały zorganizowane spotkania z seniorami i warsztaty digitalizacji starych zdjęć (rodziców i dziadków na rowerach), których finałem był piknik i wystawa odrestaurowanych fotografii w trakcie DNI OLEŚNICY 2016. Do tego działania plastyczne z młodymi artystami, wspólne przejażdżki rowerowe trasami dziadków, projekcje filmowe, spotkania i prezentacje, warsztaty pomocy przedmedycznej oraz wykłady edukacyjne z Powiatową Komendą Policji w Oleśnicy i wykładowcami Uniwersytetu Opolskiego.

Wystawę udostępniła Grupa Oleśnica Bajk Stajl.

BLOK WYKŁADOWY (16.09)

Czytelnicy mieli możliwość uczestniczenia w dwóch wykładach:

“Oszczędność, ochrona środowiska, oraznowe możliwości przewozowe na przykładzie BlaBlaCar”
“Wyrusz w przyszłość elektrycznym samochodem” – Krzysztof Gawałek i Bartosz Pawełek z firmy GreenGoo z Rybnika.

Dodatkowo przed budynkiem biblioteki odbył się pokaz. Można było obejrzeć i przetestować samochody elektryczne TESLA S 60D oraz BMW i3, panowie z firmy Greengoo przedstawili zasady ich działania, zalety ekologiczne i ekonomiczne oraz możliwości techniczne. Firma Greengoo stawia na ekologię i widzi w niej realne perspektywy do prowadzenia udanego biznesu. W niedalekiej przyszłości ekologiczny transport wydobędzie się z wąskiej niszy i stanie się mocną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów. Projekt GreenGoo ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnej infrastruktury dla samochodów elektrycznych, poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz licznych udogodnień w codziennym życiu wielu ludzi.

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W CHRZANOWSKIEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW (18.09)

Rokrocznie zachęcamy mieszkańców miasta do odwiedzenia w ramach ETZT Chrzanowskiej Oczyszczalni Ścieków. Zdjęcia: KLIK

WARSZTATY (16.09)

W ramach zajęć warsztatowych odbył się pokaz reperowania rowerów z możliwością zrobienia przeglądu roweru. (Współpraca: Serwis i Sklep Rowerowy AutoBike z Chrzanowa.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA DZIECI (16.09 i 20.09)

Zaprosiliśmy rodziców i dzieci na imprezę edukacyjną.  W tym dniu odbyły się: konkursy sprawnościowe, zabawy tematyczne, zajęcia plastyczne. W Oddziale dla dzieci przeprowadzony został quiz ze znajomości przepisów ruchu drogowego z wykorzystaniem tabletów oraz gier plaszowych.

W ramach warsztatów literacko-plastycznych Czytam i Tworzę dzieci odbyły  wirtualną wycieczkę rowerową, podczas której zwiedzili  najciekawsze miejsca powiatu chrzanowskiego.

RAJD ROWEROWY I PIKNIK “BIBLIOTEKA NA DÓCH KÓŁKACH”

Kolejny V juŻ RAJD ROWEROWY CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW… mimo niesprzyjającej aury odbył się planowo. Kilkadziesiąt miłośników rowerowych wycieczek stanęło na starcie rajdu, przejechali trasę, a na mecie w Szkole Podstawowej nr 5 w Chrzanowie bawili się I edukowali w tematyce rowerowe,j podczas pikniku BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH. Tym razem naszą propozycją było widowisko i miasteczko rowerowe połączone z pokazem akrobacji rowerowych, w wykonaniu Piotra Bielaka oraz warsztaty kulinarne, podczas których serwowano najlepsze zapiekanki w regionie prosto z Zajazdu Rowerowego NaWsie w Bolęcinie.

WYCIECZKA DO LOKALNEJ KOLEI DREZYNOWEJ

Z powodu deszczu termin wycieczki został przeniesiony na 29.09. Pogoda wtedy juz dopisała.Uczniowie SP nr 6 w Chrzanowie-Kościelcu po raz pierwszy jechali drezynami i podziwiali malowniczą regulickie krajobrazy na trasie Lokalnej Kolei Drezynowej.

PRZEJAZD ROWEROWY

Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów zaprosiło sympatyków na MIEJSKI PRZEJAZD ROWERÓW.

BEZPŁATNE PRZEJAZDY ŚRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Właściciele samochodów uprawnieni byli w EUROPEJSKIM DNIU BEZ SAMOCHODU (22 WRZEŚNIA) do bezpłatnego przejazdu środkami transportu miejskiego organizowanego przez ZKKM w Chrzanowie (na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu tożsamości)

Promocja akcji:

W ramach promocji akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa) przygotowano zapowiedzi i relacje z akcji, opracowano i przeprowadzono dystrybucję materiałów promujących akcję różnymi kanałami informacyjnymi: telebim miejski, telebim – witryna MBP, strony www, portale regionalne, CHTVL, prasa lokalna, media lokalne.

Relacja z rajdu i pikniku w CHTVL

Przeprowadzono akcję Czytelnicy na rowery! – 3 pierwszych czytelników, którzy przyjechali do biblioteki na rowerze otrzymali literacki bonus – książkę!

W ramach akcji Bookcrossing.pl – czyli książka w podróży, na dwóch przystankach ZKKM w Chrzanowie umieszczono regał z książkami, które można było uwolnić, czyli zabrać, przeczytać i podać dalej.


Przygotowano instalacje rowerowo-literacką we współpracy z Centrum Rowerowym Autobike w Chrzanowie.

Koordynator akcji: Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, MBP Chrzanów

Scroll to Top