XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto organizowane w ramach kampanii społecznej promowanej przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Już po raz ósmy nasza biblioteka wzięła aktywny udział w tym wydarzeniu organizując spotkania w ramach Chrzanowskiego Maratonu Czytania Dzieciom. Podobnie jak w ubiegłym roku Maraton odbywał się w Bibliotece Głównej oraz w filiach bibliotecznych w Płazie, Balinie i Luszowicach. 4 czerwca 2018 r. w Bibliotece Głównej odbyły się dwa spotkania: dla przedszkolaków oraz dla uczniów szkoły podstawowej.


W godzinach rannych już przed wejściem do biblioteki na dzieci czekała niespodzianka – uścisk dłoni uśmiechniętej i baaaardzo wysokiej królewny. Królewna zapraszała wszystkich uczestników Maratonu (tych dużych i tych małych) do wstąpienia w gościnne progi naszej biblioteki. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez naszych Gości wiersza Juliana Tuwima pt. “Lokomotywa”. Potem dzieci dowiedziały się, że królewna, która je przywitała, ma na imię Urszulka i jest bohaterką opowiadania pt. “Lewa strona” napisanego przez Panią Renatę Piątkowską. Tak dzieci, jak i Urszulka wysłuchały wesołej historii o tym, dlaczego ludzie uważają, że wstanie z łóżka lewą nogą ma wpływ na zachowanie człowieka w ciągu dnia. O perypetiach królewny czytali oczywiście zaproszeni Goście, którzy w ten sposób zachęcali innych dorosłych do czytania dzieciom – CODZIENNIE! Na koniec spotkania zaprosiliśmy dzieci do wspólnej zabawy – animatorzy z zespołu MELUZYNA przygotowali wspaniały pokaz dużych baniek mydlanych, po czym dla każdego dziecka “wyczarowali” zabawkę skręconą z kolorowych baloników. Każde dziecko opuszczało bibliotekę z zabawką w ręce i szerokim uśmiechem na twarzy.

Punktualnie o godz. 12.00 w bibliotece rozpoczęło się drugie spotkanie. Tym razem uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie spotkali się z poetami ziemi chrzanowskiej biorącymi aktywny udział w bibliotecznych spotkaniach z cyklu Akademia Słowa. Nasi Goście: Pani Maria Chruściel, Pan Bogusław Zakordoniec oraz Pan Zbigniew Tomski zaprezentowali młodym słuchaczom swoje wiersze napisane specjalnie dla dzieci. Spotkanie okraszone było muzyką gitarową w wykonaniu Pani Marii Chruściel. Tej prawdziwie poetyckiej uczcie sprzyjała słoneczna aura oraz znakomite humory wszystkich uczestników spotkania. W myśl hasła “Czytanie łączy” przyświecającemu XVII Ogólnopolskiemu Tygodniowi Czytania Dzieciom między poetami i słuchaczami nawiązała się serdeczna rozmowa, podczas której okazało się, że kilku uczniów uczestniczących w spotkaniu ma już za sobą pierwsze próby poetyckie i pisze wiersze. Na kolejne spotkanie z poezją w ramach Chrzanowskiego Maratonu Czytania Dzieciom zapraszamy za rok!

Serdecznie dziękujemy naszym Gościom, którzy przyjęli zaproszenie do głośnego czytania dzieciom. Zaproszenie przyjęli:
Pani Jolanta Piecuch – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Pani Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
Pani Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Pani Grażyna Kaim – Redaktor Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”
sierż. sztab. Iwona Szelichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
Pan Tadeusz Kołacz – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Pan Krzysztof Zubik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie
Pan Kamil Bogusz – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej w Chrzanowie
Pan Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
Pan Tadeusz Arkit – Prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Chrzanowie
kpt. Dominik Głogowski – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie

Serdecznie dziękujemy Pani Marii Chruściel , Panu Bogusławowi Zakordońcowi oraz Panu Zbigniewowi Tomskiemu za wspaniałe spotkanie z poezją.
Serdecznie dziękujemy zespołowi MELUZYNA kierowanemu przez Panią Katarzynę Zasłonę-Polak za zorganizowanie dzieciom fantastycznej zabawy.
Dziękujemy Dzieciom i Nauczycielkom z Przedszkoli Samorządowych nr 4, 7, 8 i 10 w Chrzanowie oraz z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie, a także uczniom klas IV i Nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie za udział w VIII Chrzanowskim Maratonie Czytania Dzieciom.

Scroll to Top