Narodowe Czytanie 2018

8 września 2018 roku na chrzanowskim rynku było nie tylko literacko, ale również muzycznie i smacznie! Kolejna odsłona   NARODOWEGO CZYTANIA przybrała formę balu na wzór powieściowego balu w Odolanach z “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

O godz. 10.00  w siedzibie biblioteki przy ul. Broniewskiego 10C wszystkim gościom balu przypięto biało-czerwone kotyliony, po czym nastąpiło przejście na Rynek, gdzie czytelnicy i mieszkańcy miasta wzięli udział w BALU CHARYTATYWNYM.

Całość literackiego widowiska wzbogaciła muzyka na  żywo (oprawa muzyczna: Józef Merstein-Jochymczyk (gitara), Michał Rapka (kontrabas), tańce z okresu 20-lecia międzywojennego pod przewodnictwem głównego wodzireja zabawy oraz kwesta na cel charytatywny (Fundacja Iskierka).

W roku szczególnym 2018 –  jubileuszowym – z okazji 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przenieśliśmy się w klimat okresu 20. lecia międzywojennego, gdzie w okresie kalendarzowego przedwiośnia ukazywały się pierwsze oznaki powrotu przyrody do życia.To czas w którym państwo polskie kształtowało się po ciężkim okresie zaborów, w całym  kraju panował niepodległościowy entuzjazm. Kiedyś w Odolanach, teraz w Chrzanowie odbył się WIELKI BAL CHARYTATYWNY.

Fragment scenariusza:

Temat: NARODOWE CZYTANIE 2018 –  “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, pod patronatem Pary Prezydenckiej
Patronat lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Współpraca: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie,  Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, Restauracja NOVA Przestrzeń, Cukiernia “Ptyś” w Chełmku, Trzebińskie Centrum Kultury, Fundacja Brata Alberta w Chrzanowie, Fundacja Iskierka, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, Maryla Kramarczyk
Adresaci: czytelnicy MBP, mieszkańcy miasta, uczniowie chrzanowskich szkół
Autorzy i realizatorzy:
– Olga Nowicka (MBP) – koordynator, Olga Piotrowska (I LO) – prowadząca
– Anna Mazurek, Natalia Feluś – prowadzące /prezentacja prac
– Bartosz Talowski –   zapowiadający/wodzirej  balu
– Licealiści  I LO w Chrzanowie – postacie z powieści, goście na balu
– Józef Merstein-Jochymczyk, Michał Rapka ? Merstein Trio – zespół muzyczny / oprawa muzyczna
– Bogusław Mucha – foto / MBP Chrzanów

Patronat lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa, patronat medialny: MOKSiR, Chrzanowska Telewizja Lokalna, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”.

KWESTA : na cel charytatywny – dla 6. letniego Mateuszka Skoczylasa z Chrzanowa – podopiecznego Fundacji Iskierka. Cała zebrana kwota z kwesty przeszła na subkonto Mateusza w Fundacji Iskierka.

Dzięki przychylności i uprzejmości przyjaciół biblioteki pozyskano w ramach kwesty  prace twórców regionalnych, które były prezentowane podczas balu, z możliwością nabycia prac w zamian za datek na cel charytatywny czyli  pomoc dla chorego Mateusza.
Każda praca  miała swój charakter, wartość, a przede wszystkim była okazem niezwykłego, indywidualnego  talentu każdego autora – ofiarodawcy.
Po płycie Rynku krążyli wolontariusze z ramienia Fundacji Iskierka Pan Grzegorz i Pani Magda, ich puszki z minuty na minutę były coraz cięższe.

Prace nabyte w ramach kwesty:

 1. Płyta zespołu Merstein Trio – podarowana przez Józefa Merstein-Jochymczyka, wieloletniego mieszkańca Chrzanowa, obecnie Libiąża – lidera zespołu Merstein Trio. Grupa koncentruje w kraju
  i zagranicą. Wykonuje  muzykę romską  –  pieśni i melodie utrzymane w stylu sinti jazz . Współpracują z wieloma muzykami min.  z Jano Berky -diabolske husle -diabelskie skrzypce –  uwieńczone płytą – Me giv.
  2. Grafika – autorstwa Adama Pociechy z Balina – artysta grafik, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, autor wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Kurator wystaw organizowanych w Polsce.
  3. Tom poezji “Katarynki” z autografem autorki Katarzyny Miarczyńskiej  – poetka, mieszkanka Chrzanowa, laureatka konkursów poetyckich, jej wiersze znajdują się w kilkunastu antologiach i czasopismach literackich.
  4. Dekoracja kwiatowa / Kwiaciarnia w Starym Stylu Usłane Kwiatami w Chrzanowie, właścicielka Ewa Błaszkiewicz-Więcław.
  5. Strach na wróble – rękodzieło z metaloplastyki / podarowany przez Zbigniewa Tomskiego, lokalnego twórcę, specjalizującego się w metaloplastyce, broni białej, ale również lokalny poeta, parający się satyrą i fraszką, członek Akademii Słowa działającej przy bibliotece,  autor okazjonalnych tekstów przygotowanych na specjalne życzenie biblioteki, regionalista i przyjaciel biblioteki.
  6. Haftowany obraz  / podarowany przez Jadwigę Tomską  – która na co dzień wyczarowywuje hafty. Kilkakrotnie swoje prace wystawiała w chrzanowskiej bibliotece zawsze w towarzystwie swojego męża Zbigniewa Tomskiego.
 2. Dekoracja kwiatowa / przygotowana przez Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Dyrektor Małgorzata Bigaj
 3. Ptaszek dudek –  Rękodzieło / podarowany przez Pana Edwarda Góreckiego, który  wraz z żoną Zofią jest współwłaścicielem Galerii Drzewiej w Porębie-Żegoty, aktor-amator min. Teatru Ludowego Tradycja w Okleśnej
  9. Obraz “Kobieta, liście, kwiaty” (akryl 40×30) – autorstwa Stanisława Wojtasa – członka Stowarzyszenia InGremio w ChrzanowieWspółpraca:

-Józef Merstein-Jochymczyk (gitara akustyczna, śpiew), Michał Rapka (kontrabas) – oprawa muzyczna balu – członkowie zespołu Merstein Trio – wszechstronny repertuar, specjalizujący się w gatunku muzycznym Sinti Jazz.
-I LO w Chrzanowie (udział młodzieży, licealistów w happeningu pod kierunkiem Olgi Piotrowskiej – nauczycielki j. polskiego)
-Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie (nagłośnienie, pomoc organizacyjna)
-Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie (dekoracje kwiatowe, kotyliony dla uczestników balu, udział w kweście – praca / kompozycja kwiatowa na licytację)
-Trzebińskie Centrum Kultury(nagłośnienie korowodu)
-Restauracja NOVAPrzestrzeń w Chrzanowie (oprawa kulinarna balu )
-Cukiernia “Ptyś” w Chełmku, Joanna Galistl (oprawa kulinarna balu )
-Fundacja Brata Alberta w Chrzanowie (dekoracje)
-Fundacja Iskierka (przeprowadzenie kwesty na rzecz chorego Mateuszka Skoczylasa – 6-letniego mieszkańca Chrzanowa, podopiecznego fundacji)
-Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie – zabezpieczenie przejścia korowodu na chrzanowski rynek
-Maryla Kramarczyk – prezentacja zabytkowego samochodu.

CZYTAJACY:

 1. Ryszard Kosowski – Burmistrz Miasta Chrzanowa
  2. Barbara Janda – bibliotekarka, Zespół Szkół Ogólnokształcących dla dorosłych w Chrzanowie
  3. Janusz Szczęśniak – Starosta Powiatu Chrzanowskiego
  4. Zbigniew Mazur – Dyrektor Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie Michał Harwes – czytelnik biblioteki, moderator nowego cyklu edukacyjnego dla młodzieży “Bądź sobą (naprawdę)”
  5. Teresa Bigaj – regionalistka, autorka publikacji o regionie
  6. Tadeusz Kołacz – Zastępca Burmistrza ds. Społecznych
  7. Teresa Wojciechowska – Dyrektor MOKSiR w Chrzanowie
  8. Wojciech Talowski – Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w  Chrzanowie
  9. Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
  10. Krzysztof Zubik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie
  11. Danuta Jakubowska – klubowiczka DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  12. Kamil Bogusz – Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji przy Radzie Miejskiej w Chrzanowie
  13. Agnieszka Bachtenko – czytelniczka chrzanowskiej biblioteki, współpracująca w ramach cyklu “BiblioArt”
  14. Krzysztof Kasperek – Wicestarosta Powiatu Chrzanowskiego
  15. Anna Kasprzyk – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
  16. Jolanta Piecuch – Zastępca Burmistrza ds. Gospodarczych
  17. Jolanta Zubik – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Starostwo Powiatowe Chrzanów, Dyrektor SP nr 10 w Chrzanowie
  18. Aleksandra Marzec – nauczycielka historii, Zespół Szkół Ogólnokształcących dla dorosłych w Chrzanowie
  19. Paulina Wyrębak – nauczycielka matematyki w SP nr 8 w Trzebini, czytelniczka chrzanowskiej biblioteki, uczestniczka projektu “100cm literatury”
  20. Edward Górecki – twórca regionalny, właściciel Galerii Drzewiej w Porębie-Żegoty
Scroll to Top