Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018

W dniach 16-22.09.2018r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbył się cykl spotkań w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Europejskiego Dnia bez Samochodu, pod europejskim hasłem MULTIMODALNOŚĆ – PRZESIADAJ SIĘ I JEDŹ! oraz rokrocznym hasłem lokalnym BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH. .

W trakcie ETZT 2018 przeprowadzono wiele form edukacyjnych związanych ze zrównoważonym transportem i tegorocznym hasłem : multimodalność oznaczającym łączenie różnych rodzajów transportu: rajd rowerowy, piknik edukacyjny, przedstawienie teatralne, warsztaty plastyczne, warsztaty kreatywne, debata społeczna, uliczny raut, dzień otwarty w chrzanowskiej Ciepłowni, Eko-pokazy taneczne , Eko-kulinaria, Eko-stoiska, Eko- konkurs butelkowy, saturator, rowery-cargo, lotna czytelnia, miasteczko rowerowe, akcja promocyjne i Europejskie Dzień bez Samochodu.

Cel: Edukacja regionalna – BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH to akcja edukacyjna, promująca zdrowy tryb życia, popularyzująca rower jako znakomity środek zrównoważonego transportu, także w mieście, promująca edukacyjne i wychowawcze wartości sportu. To również propozycja i zachęta do czynnego spędzania wolnego czasu. Przybliża uczestnikom tematykę rowerową w kontekście zrównoważonego transportu, zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, uświadamia wagę ochrony naszej regionalnej przyrody, zapoznaje z turystycznymi i krajobrazowymi walorami Ziemi Chrzanowskiej, mając na uwadze promocję miasta Chrzanowa, jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie transportu rowerowego w ujęciu historycznym i współczesnym.

W akcji uczestniczyli czytelnicy biblioteki, uczniowie chrzanowskich szkół, nauczyciele, bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, pasjonaci i miłośnicy rowerów, członkowie Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów, osoby zainteresowane tematami spotkań, mieszkańcy miasta. W ramach poszczególnych realizowanych form akcji sporządzono materiały informacyjne, zaproszenia i plakaty.


Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy : Burmistrz Miasta Chrzanowa
Współpraca: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, Związek Komunalny “Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, Związek Międzygminny “Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie , Szkoła Podstawowa nr 6 w Chrzanowie, Bike Polo Club Kraków, Green – Go, Xtreme Fitness, Wioska Tematyczna Bolęcin, SP nr 1 Chrzanów, SP nr 3 Chrzanów, Kawiarnia Zapach Kawy Chrzanów, Restauracja NOVA Przestrzeń, Granpa Trzebinia

Zrealizowany program: program etzt 2018


W akcji uczestniczyło: 1685 osób

Promocja akcji:

W ramach promocji akcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie (Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa)przygotowano zapowiedzi i relacje z akcji, opracowano i przeprowadzono dystrybucję materiałów promujących akcję różnymi kanałami informacyjnymi: telebim miejski, telebim – witryna MBP, strony www, portale regionalne, CHTVL, prasa lokalna, media lokalne.
Przeprowadzono akcję Czytelnicy na rowery! – pierwszych czytelników, którzy przyjechali do biblioteki na rowerze otrzymali literacki bonus – książkę!
W ramach akcji Bookcrossing.pl – czyli książka w podróży, w rowerze cargo umieszczono książki, które można było uwolnić, czyli, zabrać, przeczytać i podać dalej.

Koordynator akcji: Olga Nowicka, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

W galerii zamieszczono zdjęcia z Veolii z linku: KLIK

Scroll to Top