Chrzanowska Majówka 2019

WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD, WIWAT WSZYSTKIE STANY! W chrzanowskiej bibliotece odbyła się część historyczna Chrzanowskiej Majówki 2019. Oto relacja.

godz. 10.15 Msza Święta za Ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych i Chóru Męskiego “Żaby”
godz. 11.15 Odśpiewanie hymnu państwowego I Uroczyste odsłonięcie tablicy pod Pomnikiem Zwycięstwa i Wolności
godz.11.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa i Wolności
godz. 11.45 Przejście do Biblioteki / korowód w strojach z epoki /

godz. 12.00 -14.00 Piknik – część historyczna / WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD, WIWAT WSZYSTKIE STANY! Ze względów na pogodę z Parku Miejskiego Piknik przenieśliśmy do chrzanowskiej bioblioteki.

W części historycznej Chrzanowskiej Majówki 2019, przywitaliśmy wszystkich okrzykiem: WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD, WIWAT WSZYSTKIE STANY!
Z Placu 1000-lecia z pod Pomnika Zwycięstwa i Wolności barwnym korowodem majówkowym przeszliśmy w takt Poloneza Trzeciego Maja /utwór z roku 1791 – muzyka: Aleksander Rodowski (kompozytor domniemany), słowa: Franciszek Dionizy Kniaźnin (autor domniemany) we współczesnym wykonaniu Grzegorza Wilka wraz z zespołem Koncertu Niepodległości/.
Uczestników udekorowaliśmy biało-czerwonymi kotylionami, prosimy przypiąć je dzisiaj do swoich odświętnych ubrań.

A co ciekawego działo się na Majówce?

Program Pikniku:

Przypomnieliśmy TRADYCJE POLSKIEJ DEMOKRACJI / Odezwę do mieszkańców odczytał Burmistrz Miasta Chrzanowa – Robert Maciaszek
Odczytaliśmy FRAGMENTY KONSTYTUCJI 3 MAJA Z 1791R. / Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Zubik, Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie – Małgorzata Dziuba oraz Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie – Krzysztof Brandys/
Odbył się WIELKI TEST WIEDZY o Konstytucji 3 Maja i Oświeceniu
Zrealizowaliśmy ŻYWY OBRAZ na podstawie obrazu Jana Matejki “Konstytucja 3 Maja 1791roku” / w wykonaniu uczniów I LO w Chrzanowie i słuchaczy UTW w Chrzanowie
Przeprowadziliśmy KONKURS na najpiękniejszy kosz majówkowy
Miał również miejsce RODZINNY KONKURS EUROPEJSKI / Muzeum w Chrzanowie
Czytelniczo działało STOISKO LITERACKIE / BOOKCROSSING/
Fotografowano się przy EPOKOWYM MONIDLE
Pudrowano noski i poprawiano wymyślne fryzury w stylowej PERUKARNI
Przeprowadzono GRY I ZABAWY Z EPOKI / krokiet, palcaty, toczenie obręczy / I LO w Chrzanowie
Królowała oczywiście ZDROWA WODA KRÓLA STASIA prosto z zabytkowego saturatora z RPWiK w Chrzanowie
Przy Muzeum w Chrzanowie podziwiano WYSTAWĘ PLENEROWĄ – Ustawa Rządowa z 3 maja 1791r.
Dodatkowo: przez cały czas towarzyszyła nam muzyka okresu Oświecenia

Od godz. 14.00 w MOKSiR odbyły się majówkowe atrakcje części współczesnej Pikniku Chrzanowskiej Majówki 2019 (CHRZANOWSKIE IMPRESJE – plener malarski, TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE ? koncert polskiej piosenki rozrywkowej, TAŃCE POLSKIE – koncert Kapeli Brodów , malowanie twarzy , animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, Pieczenie ziemniaków czas zacząć – otwarcie sezonu)

Na zakończenie naszego historycznego Pikniku w ramach CHRZANOWSKIEJ MAJÓWKI 2019 podziękowania skierowaliśmy do naszym partnerów, dzięki którym wspólnie przygotowaliśmy dla mieszkańców miasta ten piknik: Władze miasta, pracownicy UM w Chrzanowie / Biuro Promocji, Muzeum w Chrzanowie, MOKSiR, RPWiK w Chrzanowie, I LO w Chrzanowie, UTW w Chrzanowie, Parafia Św. Jana Chrzciciela w Kościelcu, Akademia Kreatywności, Wioska Tematyczna w Bolęcinie i Zajazd Rowerowy NaWsie w Bolęcinie, Grupa Śpiewaczo-Obrzędowa “Mętkowianki” oraz do wszystkich uczestników Pikniku.

Piknik zakończyliśmy ponownym okrzykiem: WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD, WIWAT WSZYSTKIE STANY!
Piknik prowadziła: Olga Nowicka/ Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa