Kulturalne ferie w mieście 2020 – już za nami!

Tegoroczne ferie po raz pierwszy zorganizowane zostały pod wspólnym hasłem KULTURALNE FERIE W MIEŚCIE przez trzy chrzanowskie instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

W bibliotece zaczęło się nietypowo: to nasi najmłodsi czytelnicy wybrali, drogą głosowania, temat ferii. Do wyboru mieli następujące hasła: Zimowi Przyjaciele, Baśnie świata i Zimowa Akademia Detektywistyczna. Najwięcej głosów zebrali Zimowi przyjaciele i pod takim właśnie hasłem wspólnie spędziliśmy feryjny, biblioteczny czas, zarówno w Oddziale dla Dzieci (27.01-7.02.2020) jak i w czterech filiach bibliotecznych (27 – 31.01.2020).

ODDZIAŁ DLA DZIECI

A co się u nas działo? Były zajęcia multimedialne, prezentacje, warsztaty, seanse filmowe, nie mogło zabraknąć literatury i … ulubionej przez naszych milusińskich podłogi interaktywnej.
Dzieci mogły wykazać się swoimi licznymi talentami:

  • plastycznymi, gdy wykonywały karmniki dla ptaków, mniejsze i większe papierowe bałwany i polarne misie (z braku śniegu – papierowe ;), ozdabiały giga-kolorowanki czy przygotowywały maski karnawałowe na zabawę
  • wiedzą, gdy rozmawialiśmy o zwierzętach na wsi, w mieście, w Polsce i na świecie, gdy rozwiązywały zimowy matematyczny labirynt czy wypełniały krzyżówkę
  • sprytem i orientacją, gdy podzielone na grupy zaglądały do bibliotecznych zakamarków w poszukiwaniu… oczywiście zimowych przyjaciół
  • ruchowe i sportowe, gdy przeciągały linę czy odkrywały skarby na podłodze interaktywnej
  • logicznym myśleniem i wyobraźnią, gdy na bibliotecznym dywanie pojawiały się photony, mówiące roboty czy koduj mata

Przez całe dwa tygodnie mnóstwo się działo, było gwarno, kolorowo, wesoło i literacko!

FILIA W BALINIE

Ferie w filii w Balinie to pięć intensywnych dni, podczas których uczestnicy nie tylko dowiedzieli się czegoś ciekawego na temat tytułowych zimowych przyjaciół ale mogli również posłuchać fragmentów wybranych książek oraz brać udział w wielu warsztatach tematycznych. W każdy dzień inna lektura, inny zimowy przyjaciel i zabawy oraz prace plastyczne z nim związane. Bałwanek, niedźwiedź, Misia, Muminek oraz Bolek i Lolek. To z nimi bawiliśmy się wszyscy razem podczas całego tygodnia ferii w Balinie. Dzieci inspirowane ulubionymi postaciami wykonały min burzę śnieżną wykorzystując do tego stare opakowania po płytach CD, ze skarpet i papieru powstały niezwykłe postacie inspirowane historią Muminków, na kartkach papieru wyrastały zimowe krainy, po których poruszały się roboty Ozobot, w aplikacji Scratch Junior zaprogramowane zostały własne wersje historii o śpiącym niedźwiedziu. Były również zabawy ruchowe, gry w zimowe śnieżki razem z robotami Photon, a w ostatni dzień trwały wielkie przygotowania się na bal karnawałowy. Każdy dzień był pełen radości, kreatywnej pracy i zabawy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom ferii za wspólny czas, a Pani Izabeli Siewniak ze Szkoły Podstawowej w Balinie za pomoc w przygotowywaniu karnawałowych masek.

FILIA W LUSZOWICACH

Wszystkim uczestnikom ferii w bibliotece w Luszowicach należą się BRAWA, bo pracowali na 100 procent. Nie było ściemy, mimo że prace wymagały sporej zręczności manualnej i staranności. Dzieci spisały się na medal. Dodajmy – złoty medal. Zobaczcie, co się działo. A działo się sporo.

Pierwszy dzień ferii w bibliotece upłynął pod znakiem łabędzi i pingwinów. Uczestnicy jak zawsze dopisali. Podczas zajęć – pracując techniką papieroplastyki i kolażu – wykonano prace z cyklu JEZIORO ŁABĘDZIE oraz PINGWINY. Dopełnieniem zajęć była projekcja fragmentów filmu Królestwo oraz gry na x-boxie i komputerach. Kolejny dzień – tym razem uczestnicy zajęli się sztuka zdobniczą. Dzieci wykonały przestrzenne figurki ptaszków, które następnie ozdobiły brokatem i cekinami. Efekty prac olśniewały blaskiem. Powstały prawdziwie karnawałowe ptaki. Dzieci obejrzały również prezentacje multimedialne  Zwierzęta zimą oraz Zima na wsi, zima w mieście.

Na półmetku ferii w bibliotece oddano dzieciom pole do pracy wyobraźni. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać znanego z mitologii Feniksa lub rajskiego ptaka. Nie było to łatwe przedsięwzięcie. No bo jak wygląda Feniks? Dzieci jednak sprytnie uwinęły się z pracami. I na koniec bibliotekę wypełniły wielobarwne skrzydlate ptaszki i ptaszyska. Uczestnicy nie kryli dumy ze swych dzieł.

Czwarty dzień ferii w luszowickiej bibliotece upłynął pod znakiem ważek i motyli. Uczestnicy wykonali ruchome mobile. Choć początek prac polegający na zagniataniu i formowaniu owada był łatwy, to potem poziom trudności wzrastał. Na szczęście pomocne okazały się mamy i babcie, które chętnie pomogły dzieciom w walce ze sznurkami, na których kołysały się niesforne ważki.
I stało się. Ferie organizowane przez bibliotekę w Luszowicach dobiegły końca. Na zakończenie postanowiono wydać przyjęcie, na które dzieci przygotowały słodkie przysmaki. Ponieważ temat przewodni zajęć brzmiał Zimowi przyjaciele zdecydowano, że wypieki będą miały kształt zwierzątek. Uczestnicy wycięli kształty z uprzednio przygotowanego ciasta. Frajdy było przy tym co niemiara. Dla dzieciaków organizatorzy przygotowali również inną niespodziankę- koncert fletowy Na wyspach Bergamuta. Znakomity flecista – Michał Pieszczyński zagrał najbardziej znane melodie z filmu Akademia Pana Kleksa. Przy okazji zorganizowano quiz Jaka to melodia? Dzieci wysłuchały wierszyków Jana Brzechwy oraz odśpiewały chóralnie piosenkę Zuzia, lalka nieduża. Zajęcia w bibliotece zaintrygowały przedszkolaczków, które zeszły zaciekawione na koncert. Na zakończenie rozdano nagrody laureatom konkursu literacko-plastycznego Cztery łapy.

FILIA W PŁAZIE

Młodsi czytelnicy płaziańskiej biblioteki chętnie korzystali z atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. Pierwszego dnia m.in. zagraliśmy w grę Bombę i wspólnie obejrzeliśmy specjalnie na tę okazję przygotowaną prezentację Zima. Spotkanie okazało się świetną okazją do ważnych rozmów o tym, co możemy robić zimą, jakie są skutki zmian klimatycznych oraz jak możemy pomóc naszej planecie. Opowiadanie Kto przytuli bałwanka wprowadziło nas w klimat zimowych przygód. Następie dzieci z chęcią zabrały się do tworzenia swoich własnych, plastycznych bałwanków.

Drugi dzień ferii w bibliotece to przede wszystkim czas na zajęcia ruchowe z Panią Karoliną Kośmider.

A trzeci dzień? Świetne spotkanie z Panem Stanisławem Garlickim, który ze swadą i niezwykle ciekawie opowiadał o  atrakcjach historycznych i przyrodniczych Płazy. Po spotkaniu z historią uczestnicy rozpoczęli warsztaty plastyczne: młodsi wykonywali maski karnawałowe a ci trochę starsi przy użyciu kółkowego origami tworzyli scenerie zimową. W następnym dniu czekała nas kolejna atrakcja: wyjście do Muzeum Wsi Płaza. Muzeum znajduje się na terenie Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Płazie, a jego założycielem i opiekunem jest Pan Jacek Bańkowski. Oczywiście było też głośne czytanie, gry planszowe oraz teatrzyk Kamishibai.

Serdeczne podziękowania składamy państwu: Karolinie Kośmider, Jackowi Bańkowskiemu i Stanisławowi  Garlickiemu.

FILIA OS. POŁUDNIE

W filii na oś. Południe tegoroczne ferie wspólnie z naszymi najmłodszymi czytelnikami wspominać będziemy bardzo ciepło. W pierwszym dniu nasi milusińscy mogli wykazać się swoją wiedzą uczestnicząc w różnych  quizach, grach logicznych i zabawach. Kolejnego dnia, podczas oglądania ciekawej prezentacji, dzieci  zapoznały się z różnymi, często nieznanymi gatunkami zwierząt, które przesypiają zimę. Po krótkiej dyskusji na temat poznanych zwierząt, uczestnicy wykonali w ramach prac ręcznych piękne figurki pingwinków. W przedostatni dzień ferii dzieci wyklejały i dekorowały maski karnawałowe na zbliżający się bal. Piątkowy poranek upłynął naszym małym czytelnikom w kinowej atmosferze – dzieci oglądały wybrane przez siebie bajki. Wszystkim dziękujemy za udział i już zapraszamy za rok!

A ponieważ karnawał trwa, postanowiliśmy wspólnie z chrzanowskim domem
kultury i muzeum zaprosić dzieci, które spędziły z nami KULTURALNE FERIE W
MIEŚCIE na zabawę w ostatnim dniu ferii w Klubie Stara Kotłownia. Jak się
bawiliśmy? Zobaczcie sami.

Autor zdjęć z zabawy karnawałowej: Dariusz Szuba, MOKSIR Chrzanów

Scroll to Top