D.O.M.E.K. Aleksandra i Daniel Mizielińscy – książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

D.O.M.E.K. Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2009

Podróż dookoła świata

Wakacje to czas na to, by poznawać, próbować nowych rzeczy, przebywać w nowych miejscach, z nowymi ludźmi. Nie spieszyć się. Albo właśnie spieszyć się na pociąg. Wędrować całymi dniami, bo przecież słońce idzie spać późno a wstaje bardzo wcześnie. Rozglądać się i odkrywać skarby wokół siebie w krajobrazach i przedmiotach, których wcześniej się nie zauważało. Podróżować – daleko i blisko, w przeszłość, między chmury i do mysiej norki. W tych podróżach pomagają nam książki, a nasze wakacyjne recenzje książkowe dotyczą właśnie podróży – zapatrzeni w Małe atlasy Pawlaków (o których możecie przeczytać tutaj) podróżujemy po najbliższej okolicy: własnym ogrodzie, pobliskiej łące, liściach i kałużach. Nasze ostatnie spotkanie, z ilustratorem Janem Marcinem Szancerem (do przeczytania tutaj), to kolorowa, magiczna podróż w przeszłość, pomiędzy pożółkłe z upływem lat kartki książek, podróż do krainy wyobraźni.

Dzisiaj chciałabym zaprosić Was w podróż dookoła świata razem z książką D.O.M.E.K Aleksandry i Daniela Mizielińskich, pierwszej z edukacyjnej serii S.E.R.I.A. wydawnictwa Dwie Siostry, która wprowadza w nowatorski sposób w świat różnych zagadnień związanych ze sztuką. D.O.M.E.K. – czyli „Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji” to rzecz o architekturze, która pokazana jest jako praktyczna ale i niezwykle ciekawa dziedzina sztuki. 35 najciekawszych przykładów istniejących domów z całego świata zwraca uwagę swoją oryginalnością, czasem prostotą, a czasem konstrukcyjnym rozmachem. Wszystkie pokazują, piszą autorzy, “jak wspaniałą przygodą może być poznawanie nowych budowli i jak cudowną sztuką jest architektura”.

Książka ma przejrzystą konstrukcję, więc na tej szalonej wyprawie nie zabłądzimy. Do każdego obiektu autorzy dołączyli przejrzystą legendę, a układ ikon i poszczególnych części opisu są dokładnie i w prosty sposób wyjaśnione na początku książki. Na pierwszych stronach znajdziemy również mapy – „Domki w Europie” oraz „Domki na świecie”, dzięki którym zlokalizowanie poszczególnych projektów nie będzie trudne. No to co? Wyruszamy w podróż! Jeśli chcecie poobserwować życie wśród koron drzew, wybierzmy się do Kanady – to tam można znaleźć „dom orzeszek” zaprojektowany przez Toma Chudleigh’a, w którym znajduje się wszystko, co niezbędne, ale najlepsze jest to, że dzięki temu domkowi w lesie nie jesteś intruzem tylko jednym z jego mieszkańców. A teraz pojedźmy… hm… może do Szwajcarii i pomieszkajmy przez chwilę w „domu norce”? Na tym bajkowym osiedlu usytuowanym wokół małego jeziorka trawa rośnie na dachu i wszystko wygląda jak magiczny plac zabaw rodem z „Hobbita”. A może zajrzymy jeszcze do „domu na końcu świata”, albo do „domu gruszki”? A ja bym wybrała się niedaleko, do Wrocławia, zobaczyć „dom igloo” a potem planuję dalszą podróż – do Japonii, żeby jeszcze przed wieczorem odpocząć w „domku do picia herbaty”. A wy? Dokąd się wybierzecie w te wakacje? Jakie niezwykłe domki odwiedzicie? Udanej podróży, z książką D.O.M.E.K. w ręku oczywiście!

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Źródło ilustracji: www.wydawnictwodwiesiostry.pl

Scroll to Top