ETZT 2020

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT)  jest organizowany każdego roku w połowie września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

ETZT to promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

W ramach ETZT 2020 zorganizowaliśmy:  konkurs fotograficzny oraz wystawę Mój rower i Ja na szlaku, wystawę ekologiczną Weź oddech, adopcję roślin, konkurs plastyczny Ekologiczny pojazd przyszłości,  Debatę zrównoważoną: Transport a mieszkalnictwo, VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów, Piknik edukacyjny  Biblioteka na dwóch kółkach, Rower – bezpieczeństwo, wygoda, czy zagrożenie – dyskusja online w ramach cyklu Rozmowy przy wspólnym stole.

Całość została uwieńczona Europejskim Dniem bez Samochodu, w ciągu którego  można było korzystać bezpłatnie ze środków komunikacji miejskiej ZKKM CHRZANÓW za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dowodu tożsamości.

Szczególnie pragniemy podziękować partnerom wydarzenia:

Burmistrzowi Miasta Chrzanowa – patronat honorowy, Wodociągom Chrzanowskim, ZKKM, Stowarzyszeniu Chrzanowskich Cyklistów, Szkole Podstawowej w Luszowicach, Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej, Tygodnikowi Ziemi Chrzanowskiej “Przełom” – patronat medialny, a także Policji, która zabezpieczyła przejazd uczestników.

A co się działo podczas naszego ETZT? – ZOBACZCIE PONIŻEJ

KONKURS FOTOGRAFICZNY ORAZ WYSTAWA "MÓJ ROWER I JA NA SZLAKU"

Szczegóły konkursu znajdziesz tutaj.

Kto wygrał? – wyniki konkursu znajdziesz tutaj.

WYSTAWA EKOLOGICZNA "WEŹ ODDECH"

Wystawa Centrum Edukacji Obywatelskiej – plansze o tematyce ekologicznej.

ADOPCJA ROŚLIN

Akcja: przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj…

KONKURS PLASTYCZNY "EKOLOGICZNY POJAZD PRZYSZŁOŚCI"

Szczegóły konkursu znajdziesz tutaj.

Kto wygrał? – wyniki konkursu zostaną ogłoszone po 25 września 2020.

DEBATA ZRÓWNOWAŻONA

Temat: Transport a mieszkalnictwo / streaming live /

W dyskusji brali udział: Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa, Joanna Erbel – socjolożka, aktywistka miejska i ekspertka do spraw mieszkaniowych oraz Magdalena Milert – architektka, urbanistka, publicystka, członkini Fundacji LAB60+

Spotkanie prowadził Hubert Mazur – aktywista miejski, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.

VIII RAJD CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW oraz PIKNIK "BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH"

W niedzielę 20 września, już od samego rana, plac przed budynkiem Biblioteki pełen był rowerzystów gotowych wyruszyć na rajd.

Od 8 lat wspólnie z cyklistami edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych w temacie zrównoważonego transportu. Zorganizowany przez nas rajd rowerowy zakończył się  tradycyjnie PIKNIKIEM edukacyjnym Biblioteka na dwóch kółkach.

Start    10:00 – MBP Chrzanów

Meta    12:00 – SP Luszowice, ul. S. Przybyszewskiego 6

Trasa rajdu:

Długość całkowita trasy: ok.15 km

150 uczestników rajdu bawiło się i edukowało na pikniku. Każdy uczestnik otrzymał wodę oraz ciepły posiłek aby mieć siłę do udziału w dalszej zabawie.

Wzięli udział w warsztatach i pokazach:
Na rower wsiadam swój i cały świat jest mój
– warsztaty plastyczne, Bądź trzeźwy na drodze… – warsztaty, alkogogle,  konkurs sprawnościowy z nagrodami Strong Woman, Strong Man prowadzone przez Przemysława Rejdycha ze Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, konkurs ekologiczny z nagrodami Wodociągów Chrzanowskich, quiz ekologiczno-rowerowy z nagrodami Chrzanowskiego Stowarzyszenia Cyklistów, a na koniec długo wyczekiwane losowanie roweru – nagrody głównej rajdu. Ogromne zadowolenie malujące się na twarzy zwycięzcy – bezcenne!

Piękne, zielone tereny otaczające szkołę w Luszowicach stworzyły rajdowiczom idealne miejsce do odpoczynku i dalszej zabawy. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor, Ewy Baran, za pomoc w organizacji oraz udostępnienie obiektu.

Wszystkim rowerzystom dziękujemy za doskonałą zabawę! Działo się!

BOOKCROSSING

Jak co roku powodzeniem cieszyła się akcja Bookcrossing – Książka w podróży. W tym roku uruchomiliśmy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologicznej.

"ROWER – BEZPIECZEŃSTWO, WYGODA, CZY ZAGROŻENIE" - DYSKUSJA ONLINE W RAMACH CYKLU ROZMOWY PRZY WSPÓLNYM STOLE

Uczestnicy spotkania – zapaleni miłośnicy dwóch kółek oraz osoby jeżdżące bardziej w formie weekendowego relaksu, wskazywali na problemy , które wiążą się z jazdą na rowerze zarówno po Chrzanowie jak i okolicznych miejscowościach. Ta ożywiona dyskusja zakończyła się refleksją o konieczności edukacji społeczeństwa i powrotu egzaminów na kartę rowerową, co być może przyczyniłoby się do budowania świadomości – zwłaszcza w młodych osobach, że rower to nie zabawka, a rowerzysta to jeden z uczestników ruchu drogowego i w związku z tym obowiązują go te same zasady co innych (znajomość przepisów drogowych, znaków itd.).

źródło: MBP Chrzanów

źródło: Chrzanowska Telewizja Lokalna

źródło: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”

Zrealizowano: PROGRAM ETZT2020

Scroll to Top