ETZT 2020

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT)  jest organizowany każdego roku w połowie września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

ETZT to promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, propagowanie postaw i zachowań proekologicznych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, uświadomienie istniejących zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie ze sobą niska emisja oraz  pokazanie korzyści wynikających z likwidacji tych zjawisk, uświadomienie mieszkańcom wagi problemu i pokazanie sposobów przeciwdziałania. Tegoroczna edycja wpisuje się w propagowanie idei zrównoważonego rozwoju w zakresie ekologii i miast oraz zeroemisyjnej mobilności dla każdego. Kampania ma pokazać styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się zniwelować niekorzystne zjawiska związane z ekspansją ośrodków miejskich oraz zapewnić oraz ograniczyć modele rozwoju szkodzące ekosystemowi. 

A Czym jest ETZT?

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu  takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego
  • stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom

W związku z tym od 16 do 22 września br. odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu.

16 – 22.09.2020

W plenerze przed biblioteką lub w bibliotece odbędzie się Adopcja roślin. Zapraszamy do przyniesienia swoich kwiatów doniczkowych i oddania ich innym. Do wszelkiej wymiany, zamiany.

16 – 22.09.2020

Bookcrossing – książka w podróży bibliotecznym rowerem cargo. Z cyklu „Biblioteka na dwóch kółkach” uruchomiamy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologiczne, która dostępna będzie tylko podczas Pikniku Edukacyjnego “Na dwóch kółkach”, który zakończy VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020.

 

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, która polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Więcej o idei bookcrossingu: tutaj

16 – 22.09.2020

Ekologiczny pojazd przyszłości  – konkurs plastyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej w Balinie.
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w Filii Balin.

Przedmiotem Konkursu jest przedstawienie w formie pracy plastycznej (rysunek, szkic, wyklejanka z plasteliny itp.) własnego pomysłu na ekologiczny pojazd przyszłości.Pracę należy sfotografować lub zeskanować tak, by możliwe było przesłanie jej w formie elektronicznej na adres organizatora konkursu. Zdjęcie lub skan powinny być dobrej jakości i przedstawiać wyłącznie pracę konkursową

Regulamin konkursu znajdziesz tutaj.

Kartę zgłoszenia uczestnika znajdziesz tutaj.

16 – 22.09.2020

Wystawa ekologiczna Weź oddech”
(Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Czas trwania: 16 – 22.09.2020
Miejsce: hol MBP

Obejrzyj wystawę online tutaj.

18.09.2020 (PIĄTEK)

O godzinie 17:30 odbędzie się Debata zrównoważona  –  streaming live.

Paneliści: Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa, Joanna Erbel – socjolożka, aktywistka miejska i ekspertka do spraw mieszkaniowych, Magdalena Milert – architektka, urbanistka, publicystka, członkini Fundacji LAB60+
Prowadzenie: Hubert Mazur – aktywista miejski, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów

W ramach debaty – promocja książki: Joanna Erbel, Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków 2020

Uczestnictwo w spotkaniu: osobiście (limit osób!) / online
Miejsce: sala konferencyjno-szkoleniowa / streaming live (facebook)
Limit uczestników na spotkaniu w bibliotece: 25 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)
Prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl

Spotkanie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020.

20.09.2020 (NIEDZIELA)

O godz. 10:00 odbędzie się VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów zakończony Piknikiem Edukacyjny “Biblioteka na dwóch kółkach”.

W tym roku podczas rajdu pokonany zostanie dystans 18,5 km.

Start o godz. 10:00 pod biblioteką. Koniec o godz. 12:00 przy Szkole Podstawowej w Luszowicach, przy ul. S. Przybyszewskiego 6.

Zapisy tylko online od 1.09.2020 do 17.09.2020. Limit uczestników: 150 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisz się online tutaj.

Regulamin wraz z kartą uczestnictwa oraz zgodą prawnego opiekuna na udział niepełnoletniego uczestnika znajdziesz tutaj.

Trasę rajdu znajdziesz tutaj.

Podczas Pikniku Edukacyjnego liczne atrakcje. W programie: losowanie roweru, “Na rower wsiadam swój i cały świat jest mój” – warsztaty plastyczne, alkogogle, narkogogle – warsztaty, konkursy sprawnościowe z nagrodami “Strongman” i “Strongwoman”  – Przemysław Rejdych / Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, konkurs ekologiczny z nagrodami – Wodociągi Chrzanowskie, quiz ekologiczno-rowerowy – Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, Bookcrossing – książka w podróży bibliotecznym rowerem cargo.

21.09.2020 (PONIEDZIAŁEK)

Rower – bezpieczeństwo, wygoda czy zagrożenie?
Dyskusja online, godz. 17:00. W ramach cyklu “Rozmowy przy wspólnym stole”.

22.09.2020 (WTOREK)

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, który jest zwieńczeniem wydarzenia. Tego dnia w Chrzanowie wyznaczane są strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

Właściciele samochodów, na podstawie dowodu rejestracyjnego i dowodu tożsamości, będą mogli w tym dniu korzystać z darmowego przejazdu środkami transportu miejskiego organizowanego przez ZKKM.

16 – 22.09.2020

Zobacz szczegółowy program!

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Chrzanowa
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej Przełom, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Partnerzy: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, Chrzanowskie Wodociągi, Szkoła Podstawowa w Luszowicach

Koordynator: Olga Nowicka, MBP / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, tel. 32 7632755, e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl

Scroll to Top