Od września 2020 do grudnia 2020 Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach realizują projekt pod nazwą „Pierwiastek matematyki”.
Projekt jest finansowany przez Fundację mBanku w ramach VII edycji programu mPotęga.

Program zorientowany jest na popularyzację matematyki wśród młodych ludzi. Ma na celu zainspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki, aby przezwyciężali schematy, rutynę i zachęcali swoich uczniów do przygody z matematyką. Planujemy realizację następujących działań, do których chcemy zaangażować uczniów, rodziców oraz mieszkańców Luszowic:

 • Cykl warsztatów dla uczniów, które poprzez nowatorskie metody nauczania będą wyjaśniać zjawiska ekologiczne oraz zastosowanie matematyki w codziennym życiu oraz w przyrodzie. Tematyka warsztatów:
 1. Matematyka jest ekologią – dot. praktycznego zastosowania pojęć i reguł matematycznych w przyrodzie
 2. Co to jest PM10, czyli o średnicy pyłu zawieszonego
 3. Ile waży powietrze? Czy to czyste jest lżejsze?
 4. Ile metrów z metra? – wyliczenia zielonej energii
 5. Stopnie Celsjusza – czyli o ociepleniu klimatu
 6. %, czyli poziom przekroczenia normy
 • Kolejnym działaniem, będzie zabawa w ekowyzwania, czyli wspólne z uczniami skonstruujemy takie zadania ekologiczne, które zaangażują uczestników w zdrową rywalizację i przy okazji wpłyną na eko-świadomość i poprawę stanu przyrody.
 • Zorganizujemy również konkurs plastyczny „Wioska z recyklingu” – który poprzez aktywność artystyczną wpłynie na zmianę własnego zachowania, pomoże utrwalić nawyki, które   przyczynią  się  do   ograniczenia zanieczyszczenia  środowiska   w   naszym   najbliższym   otoczeniu. Uczniowie poprzez swoje prace pokażą jak rozumieją pojęcie ekologii oraz w jaki sposób dbać o środowisko naturalne bądź ukazać jego piękno.
 • Przeprowadzimy Eko – referendum, wśród mieszkańców wioski. Jest to świetne zadanie dla matematyka oraz doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w zbadanie stanowiska mieszkańców Luszowic wobec ustawy antysmogowej.
 • Matematyczna Ekologiczna Gra Rodzinna – rozgrywki rodzinne na wzór Familiady – edukacja przez zabawę z wykorzystaniem zagadek matematycznych, problematyki ekologicznej oraz integracji międzypokoleniowej.
 • Ostatnim już elementem projektu byłaby akcja sprzątania wsi „Zważymy śmieci”, połączona  z konkursem na najefektywniejszą drużynę (ważenie worków).

Szczegółowych informacji o projekcie udzielają:
Ewelina Langer – kierownik Działu Czytelń i Multimediów, tel. 32 763 27 49,  e-mail: czytnaukowa@mbp.chrzanow.pl
Katarzyna Fik-Mazgaj – nauczyciel SP w Luszowicach, tel. 326234957, e-mail: szpluszowice@wp.pl

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

Scroll to Top