Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Tomasz Samojlik Ryjówka przeznaczenia

Kultura Gniewu, seria Krótkie Gatki
Warszawa 2016, wydanie drugie (rozszerzone)

Wśród recenzji z Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki pojawiały się już komiksy z Kultury Gniewu wydawane w serii dla dzieci pod nazwą Krótkie Gatki. Pisałam już o „Tymku i Mistrzu” (https://www.mbp.chrzanow.pl/2020/06/tomasza-lesniak-i-rafal-skarzycki-klopoty-rodu-pozyczalskich-ksiazkowe-recenzje-dla-dzieci-i-rodzicow/ ) i „Bajce na końcu świata” (https://www.mbp.chrzanow.pl/2020/08/bajka-na-koncu-swiata-ostatni-ogrod-ksiazkowe-recenzje-dla-dzieci-i-rodzicow/) i jako, że bardzo cenię sobie dobrze wydane tytuły, autorską kreskę i oryginalny scenariusz, dzisiaj również polecam komiks z tego wydawnictwa – „Ryjówkę przeznaczenia” Tomasza Samojlika. I to nie bez powodu wybrałam akurat ten tytuł. 10 października bierzemy udział w dorocznym wydarzeniu Noc Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim jest „Klimat na czytanie” i wszystkie nasze propozycje dla Was przygotowane zostały w kontekście ekologicznym. Tomasz Samojlik jest autorem i ilustratorem wielu książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej, na co dzień związany z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie zajmuje się pracą naukową i bada historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej. Dużą popularnością cieszy się seria jego autorstwa o żubrze Pompiku, czy komiksy, które powstały we współpracy z Adamem Wajrakiem „Umarły las”, „Nieumarły las” i „Zew padliny”. Bardzo ciekawy jest również cykl książek Wojciecha Mikołuszko z ilustracjami Samojlika – o pierwszej części zatytułowanej „Tato, a dlaczego? 50 prostych odpowiedzi na piekielnie trudne pytania można przeczytać tutaj https://www.mbp.chrzanow.pl/2020/09/tato-a-dlaczego-ksiazkowe-recenzje-dla-dzieci-i-rodzicow/ .

„Ryjówka przeznaczenia” to pierwsza część z cyklu opowieści o Dobrzyku, ryjówce, która podejmuje się pokonania niebezpiecznego wroga – Czarnego Nieprzyjaciela. Na skutek jego szkodliwych działań rzeka została zatruta, a w lesie piętrzą się sterty śmieci… Perypetiom głównego bohatera towarzyszą różni przedstawiciele innych gatunków zamieszkujących las. Dowiadujemy się o nich bardzo ciekawych rzeczy – na przykład: kto chciałby zjeść ryjówkę, co lubią rohatyńce i jak rzęsorki unieszkodliwiają swoich wrogów …. A wszystko w klimacie awanturniczej historii, z walecznym bohaterem, tajemniczym strażnikiem lasu, w którym cała nadzieja na pozbycie się Czarnego Nieprzyjaciela, misją do wykonania i plejadą wrogów, którzy stają na drodze tytułowej odważnej ryjówce i jej drużynie. Wszystkim wydarzeniom towarzyszą zabawne komentarze pary kruków, która zapowiada na samym początku komiksu: „Czy pani wie, że wszelkie podobieństwo ryjówek występujących w komiksie do rzeczywistych ryjówek jest zamierzone?” i odpowiedź: „Tak, ale powiem panu, że dokładniejsze opisy biologii, zachowań związanych z występującymi tu gatunkami znajdują się w przypisach na końcu komiksu”

Warto sięgnąć po „Ryjówkę przeznaczenia”. Dobrej, ciekawej i wciągającej historii towarzyszy tutaj przyrodnicza wiedza autora, dzięki której możemy się dowiedzieć naprawdę ciekawych rzeczy na temat procesów ekologicznych zachodzącym w opisanym ekosystemie, którego nieodłączną częścią jest człowiek i jego działania. Od nas zależy, czy te działania będą szkodliwe dla środowiska, czy nie. Ale żeby wiedzieć jak działać ekologicznie potrzebujemy wiedzy – i dlatego „Klimat na czytanie” jest zawsze na czasie. Zapraszamy do Oddziału dla Dzieci po książki Tomasza Samojlika. Do zobaczenia!

Przewiń do góry