Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Zachęcamy wszystkich do wywieszania flag biało-czerwonych i miejskich. Będzie to nie tylko patriotyczny gest, ale również sposób na oddanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Flaga to widoczny symbol naszej polskości jednoczący Polaków w kraju i za granicą.

Każdego roku chrzanowianie licznie uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Po raz pierwszy przychodzi nam świętować ten dzień w zupełnie inny niż do tej pory sposób. Tym razem zapraszamy na szereg imprez prowadzonych on-line.

Jeszcze dzisiaj zapraszamy Państwa na debatę:

g o d z.  1 8 : 0 0

DEBATA HISTORYCZNA PT. “11 LISTOPADA – CO ŚWIĘTUJEMY”

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada zapraszamy do udziauł w debacie on-line o historii Narodowego Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada 1918 roku dla różnych grup społecznych i różnych regionów Polski.

Trzech historyków reprezentujących różne ośrodki i różne podejścia naukowe dyskutować będzie o tym czemu właśnie 11 listopada świętujemy Święto Niepodległości i jak to się ma do polityki historycznej w okresie dwudziestolecia międzywojennego, znaczeniu odzyskania niepodległości dla różnych grup społecznych i tym kogo możemy nazwać „wygranym” i czy kogoś „przegranym” procesu odzyskania niepodległości, święcie niepodległości widzianym z perspektywy mieszkańców różnych regionów młodego państwa.

Prelegenci:
– prof. Andrzej Chwalba (UJ)
– prof. Małgorzata Dajnowicz (UwB)
– prof. Przemysław Waingertner (UŁ)

Debatę poprowadzi redaktor Bartłomiej Makowski z Polskiego Radia.

Debata będzie transmitowana na niepodlegla.gov.pl, na żywo na kanale You Tube, na Facebooku Niepodległej oraz na portalu Interia.

A oto plan na jutro:

g o d z.  8 : 0 0  –  2 2 : 0 0

GRA EDUKACYJNA “GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ”

Poznaj historię jak nigdy dotąd. Gra składa się z 15 misji, które swoją tematyką nawiązują do okresu odzyskania przez Polskę niepodległość.
 
Zagraj tutaj.
 

g o d z.  1 0 : 0 0

QUIZ Z KOKARDĄ
dla dzieci w wieku przedszkolnym i z klas 1-3.

Weź udział w quizie  – kliknij tutaj.

g o d z.  1 2 : 0 0

ŚPIEWANIE HYMNU

W południe 11 listopada zaśpiewajmy razem hymn.
11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Równie uroczyście i licznie było w zeszłym roku. Pomimo obostrzeń epidemiologicznych chcemy podtrzymać tę tradycję i śpiewać także w tym roku – zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego.
 
Zwiastun wydarzenia jest tutaj.
Zaśpiewaj hymn.
 
 

g o d z.  1 2 : 0 0  –  2 2 : 0 0

WIRTUALNY FESTIWAL NIEPODLEGŁA

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania dzięki relacji online Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie dostępny dla wszystkich.

Na scenie pojawi się plejada gwiazd: Miuosh, Organek, Paweł Domagała, Enej i Ania Dąbrowska. Do tego masa materiałów dla dzieci, w tym koncerty – Orkiestra Mamy Śpiewamy, Kukaj Kukawko i czytanie bajek przez aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Piotra Cyrwusa, Macieja Zakościelnego i Antoniego Pawlickiego! A na koniec, znów dla starszych, prywatka z tańcami ludowymi, którą poprowadzi Janusz Prusinowski.

Dołącz do wyjątkowego koncertu z udziałem gwiazd polskiej muzyki.
Wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/festiwal.

g o d z.  16:00

JAKUB MICHALSKI ŚPIEWA ” NA TERMOPILACH”

Juliusz Słowacki napisał “Grób Agamemnona”, gdy Polski nie było wśród wolnych państw, a “NA TERMOPILACH” to fragment tego wiersza z muzyką Jakuba Michalskiego. Poeta nawiązuje w nim z jednej strony do słynnej bitwy Spartan, z drugiej – do Powstania Listopadowego.

W filmie do tego utworu Kuba Michalski wykorzystał obrazy słynnych malarzy (m.in.Kossaka, Davida i Malczewskiego) nawiązujące do wymienionych wydarzeń historycznych lub do twórczości samego Słowackiego.

Posłuchaj tutaj.

Scroll to Top