Biblioteka bez granic – współpraca z Biblioteką Publiczną im. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė z miasta powiatowego Poniewież na Litwie

Rozpoczynamy współpracę!

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie nawiązała współpracę z Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka (Biblioteka Publiczna im. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė miasta powiatowego Poniewież na Litwie) w ramach Europejskiego Programu Współpracy Bibliotek Publicznych – program NAPLE Biblioteki Siostrzane.

Biblioteki współpracować będą w zakresie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń zawodowych, poszukiwania nowych sposobów promocji czytelnictwa, wzajemnego poznania kultury i dziedzictwa. Dla obu bibliotek jedną z ważnych dziedzin działalności jest zwrócenie szczególnej uwagi na historię i kulturę swojego rodzinnego regionu. Kolejnym polem do udanej współpracy będzie kreatywna promocja czytelnictwa, która jest jednym z podstawowych zadań wszystkich nowoczesnych bibliotek.

O chrzanowskiej bibliotece można poczytać  na stronie biblioteki poniewieskiej – KLIKNIJ tutaj (artykuł jest w języku litewskim, ale dla ciekawych treści, polecamy użycie funkcji Tłumacza Google).

Biblioteka w Poniewieżu słynie z wyjątkowej architektury – po przebudowie stare budynki i nowe rozbudowy kompleksu bibliotecznego zostały połączone w taki sposób, aby zharmonizować różne – historyczne i nowe – wyrażenia architektoniczne. Architekt Saulius Juškys otrzymał Narodową Nagrodę Kultury i Sztuki Litwy za osiągnięcie harmonii między współczesną architekturą, a historycznym otoczeniem.

Biblioteka może pomieścić 700 000 pozycji publikacji, rocznie odnotowuje aż 200 000 wizyt. Biblioteka nosi imię Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, znanej litewskiej autorki, osoby publicznej, nauczyciela końca XIX i początku XX wieku.

Poniewież (lit. Panevėžys) to miasto w północnej Litwie nad rzeką Niewiażą, siedziba okręgu poniewieskiego. Piąte co do wielkości miasto na Litwie, największa miejscowość północno-wschodniej Litwy. Dla Litwy to ponad 100-tysięczne miasto Poniewież ma istotne znaczenie historyczne – z jednej strony ważny ośrodek przemysłowy i komunikacyjny, a z drugiej historyczna stolica ziemi upickiej. Ciekawe jest usytuowanie miasta nad rzeką Niewiażą, a właściwie w jej zakolu, dzięki czemu klimat miasta jest sielski i przyjazny.

Nie możemy się już doczekać na wymianę doświadczeń oraz ciekawą współpracę w zakresie kreatywnych sposobów promocji czytelnictwa!

Scroll to Top