Wystawa "Kolor Kobiety"

Wystawa “Kolor Kobiety” to projekt fotograficzny autorstwa Marty Pietrzyk (Studio Filmowo – Fotograficzne Zielony Kadr)  przedstawiający kobiety w różnych obliczach, których emocje wyrażają kolory. Kolor, z którym utożsamia się portretowana kobieta odzwierciedla jej nastrój, ale i kryje w sobie symbolikę.

Czerwony
Płomienny kolor wyrażający władzę i rewolucję. To kolor odwagi i męstwa. Podkreśla podniosłość chwili i jest wyrazistym odzwierciedleniem przekonań.

Babie Doły z niem. “Hexengrund” czyli Ziemia Czarownic. Kadr przywodzi na myśl obraz francuskiego malarza Eugène’a Delacroix pt. “Wolność wiodąca lud na barykady”, który obrazuje francuską rewolucję obywateli i bunt wobec panującego króla Karola X. Jak bardzo aktualna to fotografia dla nas, dla polskich kobiet.

Pomarańczowy
To kolor pewności siebie i dążenia do wyznaczonego celu. Ciepłe odcienie, jak w przypadku promieni słonecznych, kojarzą się z bezpieczeństwem. Pomarańcz wzbudza chęć do działania i podnosi na duchu wyciągając z cienia najbardziej zamknięty umysł.

Spojrzenie na Gdańsk z 30 m o zachodzie słońca “W cieniu nadziei“. Portret psychologiczny wykonany na Żurawiu M3 w Stoczni Cesarskiej, na przedłużeniu Drogi do Wolności. Jego operatorem jest Fundacja Społecznie Bezpieczni. Dochód ze sprzedaży biletów wstępu na żuraw jest przeznaczony na podopiecznych Fundacji.

Żółty
Wzór szczęścia. Żółty jest odzwierciedleniem kontemplującego samotnika poszukującego kontaktu z drugim człowiekiem. To kolor oczekiwania i nadziei. Ostatecznie zwiastuje bogactwo i radość.

Pewnego dnia nadmorski park zetknął się z ogrodem klasztornym z inicjatywy opata Franciszka Zalewskiego. Powstał Park Oliwski, który obrazuje idealny duet sił natury i człowieka.  To piękne miejsce do kontemplacji w czasie “złotej jesieni“.  Fotografia podkreśla bogactwo ojczystego krajobrazu ale i roztropność duszy człowieka poszukującego rozwiązania na gałęzi olchy, która jest symbolem stabilności. Idealnie rośnie nawet na podmokłym terenie. Stosowano ją do budowy mostów, statków i budynków. Idealnym przykładem jest Wenecja, która stoi na olchowych palach.

Zielony
Kolor harmonii i spokoju. Wyraża ukojenie w drażliwych momentach życia. Harmonizuje nieporządek i wprowadza ład w rozedrgany umysł.

Kolejna fotografia z nadmorskiej serii w Babich Dołach ukazuje dynamiczne przemiany społeczne. Delikatność kobiety splata się z jej stanowczym gestem. Poruszona kreacja nawiązuje do wzburzonych fal morskich i obrazuje powstanie po burzliwym okresie wojny, którą symbolizuje torpedownia w tle.

Niebieski
Każdy odcień błękitu uspokaja, gdyż kojarzy się z niebem. Symbolizuje mądrość, porządek. To pragnienie zwrócenia na siebie uwagi w subtelny sposób.

Kobieta znajduje ukojenie w kolorze niebieskim. Przekonuje odbiorcę do pokładania w nim ufności jej uśpioną czujnością. Rozmarzona w wianku z czeremchy wzbudza żar wspomnień o odczuciach. Roślina jest symbolem nadziei na uratowanie związku. Doskonale się pod nią marzy i zapomina o trudnościach codziennego dnia. Błękit to ukojenie duszy i rozsądek w podejmowaniu decyzji.

Biały
Kolor czystości, jasnych intencji. Kojarzy się z niewinnością i czystą kartą na starcie. Jest też beztroskim dzieciństwem mówiącym o zachłanności bez konsekwencji.

Hipnotyzujące spojrzenie przekonuje nas o kobiecej niewinności i jasnych intencjach. Czystość kobiety odzwierciedla biel i kwiaty. Wydobywająca się czerwień maku symbolizuje płodność, kolejny etap w życiu kobiety. Jest on też dostatkiem w życiu codziennym, a szczególnie symbol ten jest uwydatniony w czasie Bożego Narodzenia. Historia sięga pogańskich obrzędów, gdy w czasie przesilenia zimowego (21-22 grudnia) kontaktowano się z duchami. Mak pomagał w przeniknięciu żywych w świat umarłych.

Więcej przeczytasz: TUTAJ

Czas trwania: 8 – 31.03
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, galeria

O autorce

Marta Pietrzyk

Urodzona 17 września 1992 roku w Chrzanowie. Absolwentka Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prowadzi biuro architektury krajobrazu www.martaprojektuje.pl @martaprojektuje. Razem z mężem Damianem prowadzą studio filmowo-fotograficzne „Zielony Kadr” www.zielonykadr.pl @zielonykadr.

Autorka wielu wystaw i niebanalnych projektów jak np. “12 Pór Roku” @12porroku.Laureatka wielu konkursów branżowych, m.in: Orły Fotografii GOLD 2020 w Plebiscycie Branżowym, tytuł przyznany w 2021, I miejsce Osobowość Roku 2019 w kategorii Kultura w plebiscycie Gazety Krakowskiej, 2020, I miejsce „Fotograf Ślubny Roku 2018” w Powiecie Chrzanowskim w plebiscycie Gazety Krakowskiej, 2019,  I miejsce w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Kalendarzy ZoomArt 2017 za projekt II Liceum w Obrazach Wielkich Mistrzów nr 1 Nauczyciele oraz nr 2 Absolwenci i Uczniowie 2016 w kategorii „Kalendarz Old”.

Scroll to Top