Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

14 maja (piątek) o godz. 17:30, w ramach DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem – cenionym dziennikarzem, reportażystą, pisarzem i wykładowcą akademickim.

Tylko klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki będą mogli uczestniczyć w spotkaniu „w realu”. Pozostałe osoby serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu w formie  streaming live, która odbędzie się na naszym funpage’u na Facebooku.

Mariusz Szczygieł – urodzony 5. września 1966 roku w Złotoryi, dziennikarz, reportażysta i pisarz. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Od 1990 roku związany jest z „Gazetą Wyborczą”, w której zdobywał doświadczenie pod okiem Hanny Krall. Przez sześć lat, od 1995-2011 roku, prowadził talk show “Na każdy temat”, na kanale Polsat.
Ukończył Liceum Ekonomiczne w Legnicy, a następnie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już w wieku 16 lat został współpracownikiem czasopisma na „Na Przełaj”, do którego w 1985 roku stworzył reportaż “Nie róbcie sensacji”, o homoseksualnej prostytutce. Został on uznany za pierwszy w PRLu reportaż o życiu homoseksualistów, który ukazał się w oficjalnej prasie. Rok później rozpoczął cykl reportaży na temat życia młodych gejów i lesbijek w Polsce, pt. “Rozgrzeszenie”.

Wielkie poruszenie i falę krytyki wywołał jego reportaż “Onanizm polski”, który ukazał się na łamach „Gazety Wyborczej”, w świątecznym numerze. Autor porusza ten temat w swojej książce „Niedziela, która zdarzyła się w środę”.

Jego książki to nawiązania do reporterskich zamiłowań i kultury współczesnych krajów. Gottland, jego zbiór reportaży literackich poświęcony Czechom, został w Niemczech określony zbiorem opowiadań, we Francji – zbiorem esejów. Dzieło z miejsca stało się bestsellerem. „Wiener Zeitung” nazwał Gottland „wielką literaturą pod płaszczem reportażu”, a recenzent francuskiego dziennika „Le Figaro” napisał, że „to nie jest książka, to klejnot”.

W październiku 2019 roku autor zdobył Nagrodę Literacką „Nike” za swój tom reportaży „Nie ma”. Jest on również redaktorem Antologii polskiego reportażu XX wieku – 100/XX, wydanej w latach 2014-2015, na którą składają się wybitne teksty prasowe, reportaże i fragmenty książek ponad 150 autorów. Jego pozostałe publikacje to m.in. „Na każdy temat”, „Zróbmy sobie raj”, „Láska nebeská”, a także wiele reportaży, które pojawiały się w przeróżnych antologiach oraz pismach „CKM”, „Gazeta Wyborcza”, „Konfrontacje”, „Na przełaj”, „Polityka”, „Radar”, „Press”, „Kultura”, paryskim „Culture Europe”; waszyngtońskim „Uncaptive Minds”, wiedeńskim „Die Presse”, czy „La Repubblica”. We współpracy z Wojciechem Tochmanem przeprowadził wywiad-rzekę z Hanną Krall.

Scroll to Top