Tydzień Literatury Angielskiej. FIVE O’CLOCK W BIBLIOTECE. Filia os.Południe.

Tydzień Literatury Angielskiej. FIVE O'CLOCK W BIBLIOTECE. Filia os.Południe.

W dniach 26 – 30.04 Filia os. Młodości zaprasza na Tydzień Literatury Angielskiej. Każdy dzień przebiegał będzie pod innym hasłem i z innym rodzajem literatury.

Przepis na herbatę po angielsku

Z czym kojarzy Wam się Anglia? Zapewne z królową angielską, pałacem Buckingham oraz londyńskim Big-Benem. Nam kojarzy się również  z angielskim zwyczajem picia herbaty o określonej porze, zwanej potocznie five o’clock.

„Żeby herbata miała doskonały aromat, wówczas należy wyparzyć imbryk wrzątkiem, a następnie osuszyć go.
Następnie jedną łyżeczkę liści wsypujemy do czajnika i zalewamy niewielką ilością wrzątku. Naczynie leży przykryć i odstawić,
by po czterech minutach zalać ją resztą wrzątku, łącznie około 250 ml. W tym czasie warto ogrzać filiżanki, na przykład wkładając je do ciepłej wody i osuszając. Ważne jest, aby do tak przygotowanych naczyń wlać najpierw mleko (najlepiej dość tłuste lub śmietankę), a nie herbatę, co zdaniem Anglików znacząco wpływa na smak”
źródło: https://czasnaherbate.net/84-herbaty-po-angielsku

• 400 g mąki
  • szczypta soli
  • 25g cukru
  • 2 opakowania cukru waniliowego
  • 250 g zimnego masła

Mąkę przesiać na stolnicę i uformować z niej kopczyk. Posypać solą, cukrem i cukrem waniliowym. Masło pokroić na małe kawałki i rozłożyć na mące. Składniki najpierw posiekać dużym nożem lub rozdrobnić łopatką do ciasta, by powstały grudki. Następnie dłońmi szybko zagnieść gładkie ciasto. Jeśli ciasto będzie zbyt suche i łamliwe, można dodać 1-2 łyżki zimnej wody i ponownie wyrobić. Z ciasta uformować kulę, zwinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 60 minut. Blachę wyłożyć pergaminem. Piekarnik rozgrzać do 180 C (z termoobiegiem: do 160 C). Ciasto rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na placek grubości ok. 1 cm. Foremkami wycinać ciasteczka, rozłożyć na przygotowanej blasze w pewnej odległości od siebie. Blachę wstawić do piekarnika na środkową półkę, ciasteczka piec 18-20 minut. Po wyjęciu i ostygnięciu posypać cukrem pudrem.
źródło:

Ten zestaw nie będzie jednak kompletny bez świetnej lektury, dlatego polecamy Wam kilka najnowszych książek angielskich autorów, dostępnych w Filii os. Południe:

Nieznajomi / C. L. Taylor ; z angielskiego przełożyła Anna Esden-Tempska. Wydanie I. - Warszawa : Albatros, 2021

Ocalone / Kate Furnivall ; z angielskiego przełożyła Alina Siewior-Kuś. Warszawa : Świat Książki Wydawnictwo, 2021

Wszystko, czego o sobie nie wiemy / Judith Lennox ; przełożyła Magdalena Rychlik. Warszawa : Prószyński Media, 2021.

A już wkrótce:

Bezkresne niebo / Kate Atkinson ; przełożyła Aleksandra Wolnicka. Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, copyright 2021