Książkowe recenzje dla młodzieży – Co czytać w wakacje – polecenia na lipiec

Wakacje to najlepszy czas na nadrobienie literackich zaległości. Wbrew pozorom to nie tylko chwile na lekkie i przyjemne lektury, ale także na trudniejsze propozycje, pełne wartościowych treści. A może to też chwila na rozpoczęcie kilkutomowych serii? Nie ważne na co macie ochotę, ważne aby znaleźć chwilę na czytanie. Aby troszkę ułatwić Wam wybór, mam dla Was pewne książkowe propozycje na gorące letnie dni.

 

„Małe kobietki” Louisa May Alcott

To urocza książka o losach czterech sióstr, przedstawionych w różnych momentach swojego życia. To pełna ciepła książka. Niech nie odstraszy Was jej objętośc, bo czyta się naprawdę lekko i przyjemnie. Sama autorka pisząc tę historię opierała się na własnych doświadczeniach. Na podstawie książki powstały liczne adaptacje filmowe, a sama lektura czytana jest przez wielu młodych ludzi.

Opis:

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee.
Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.

Córki pani March – stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy – starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek.

ŹRÓDŁO

„Tusz” Alice Broadway

Cykl: Księga sióstr

Macie ochotę na trochę fantastyki, tajemnicy i wciągającej historii? To zdecydowanie jest książka dla Was.

Opis:

Każde zachowanie, każdy uczynek, każda ważna chwila zostawia ślad na Twojej skórze. Leora jest przekonana, że jej zmarły ojciec powinien zostać zapamiętany na zawsze. Wie, że zasługuje on, aby wszystkie jego tatuaże zostały usunięte i przekształcone w księgę skóry jako dowód dobrego życia, jakie wiódł.

Jednak kiedy odkrywa, że jego tusz zmieniono, a księga jest niekompletna, zaczyna się zastanawiać, czy tak naprawdę kiedykolwiek go znała.

ŹRÓDŁO

„STAGS” M. A. Bennett

Czas wakacji to także chwila na książki, które wymagają od nas większego skupienia i zaangażowania. Może to właśnie odpowiedni moment na wciągający thriller? Przecież nic się nie stanie, jeśli zarwiemy noc nad intrygującą historią.

Opis:

Thriller psychologiczny dla młodzieży, rozgrywający się w elitarnej szkole Saint Aidan the Great School [STAGS]. Nastoletnia Greer, która dostała się do ekskluzywnej szkoły tylko dzięki stypendium, ma obawy, czy zdoła się zintegrować z zamożnymi kolegami. Ku swojemu zaskoczeniu, zostaje zaproszona do posiadłości jednego z nich. Dziewiątka młodych ludzi spędza weekend w wiejskiej rezydencji. Szybko okazuje się, że nie jest to jednak zwykłe spotkanie… Jak daleko jest w stanie posunąć się szkolna elita? Wartka akcja, wyraziste postaci, zagadki i zwroty akcji – intrygujące nawiązanie do “Igrzysk śmierci” i “Szukając Alaski”.

ŹRÓDŁO  

„Błękit” Lisa Glass

Macie ochotę na wakacyjną historię, pełną gorącego słońca, piaszczystej plaży i szumu fal? Ta historia będzie właśnie dla Was. Idealna na lato, do czytania na plażowym ręczniku, bo kto nie lubi opowieści o wakacyjnej szalonej miłości 😉

Opis:

Najgorętsza historia lata!
Poczuj wiatr we włosach i zapach słonej wody.
Dla szesnastoletniej Iris surfing jest wszystkim. Kiedy na jej drodze staje przystojny i utalentowany surfer, życie dziewczyny nabiera zawrotnego tempa.
Podczas niesamowitych wakacji Iris zatraca się w szalonym świecie Zeka i przeżywa namiętną miłość, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyła.
Tylko czy Zeke na pewno jest taki, na jakiego wygląda? Co skrywa jego tajemnicza przeszłość?
Co się stanie, kiedy Iris będzie musiała poddać próbie nie tylko swój surferski talent, ale i uczucia do Zeka?

ŹRÓDŁO   

„Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” Aleksandra Koperda

A może interesujecie się architekturą, wnętrzami, lubicie ładne przestrzenie i chcecie się zainspirować? „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” to książka bogato i zarazem pięknie ilustrowana. Zawiera rozmowy, które dotyczą właśnie wnętrz, projektowania i wielu rozwiązań remontowych na różnych powierzchniach mieszkalnych. To także wspaniałe pomysły na niebanalne aranżacje małym kosztem.

Opis:

Odwiedź mieszkania architektów, projektantów, znawców dizajnu i miłośników piękna.
Zielona lamperia w sypialni, lastriko na podłodze w salonie, taśmy PCV zastępujące listwy przypodłogowe, postarzane lustro zamiast kafli na kuchennej ścianie – wszystko jest możliwe.
20 rozmów o wnętrzach, meblach, remontach, świetnych pomysłach, klasykach dizajnu i życiu.
Od minimalistycznego mieszkania w modernistycznej kamienicy po mieszkanie w nowym budownictwie wypełnione meblami vintage i sztuką.
Przekrocz próg niezwykłych mieszkań i zobacz, jak żyją ich właściciele, którzy pokazując nam własne domy, zdradzają zasady projektowania, przekazują cenne rady i inspirują do podejmowania odważnych decyzji.

Dzięki tej książce:
• zobaczysz, jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń
• otrzymasz proste rady projektantów dotyczące odnowy mebli, doboru materiałów wykończeniowych i oświetlenia
• poznasz zasady, jakimi rządzi się dobre wzornictwo
• dowiesz się, jak inwestować w sztukę użytkową.

Nie potrzebujesz dużego budżetu, aby przestrzeń wokół ciebie stała się wyjątkowa.
Wystarczy odpowiednia porcja wiedzy i inspiracji – właśnie trzymasz ją w rękach.

ŹRÓDŁO

Scroll to Top