Wystawa “Książka – Podróż w czasie” – Biblioteka Główna

Zapraszamy do obejrzenia wystawy

Nie ma chyba czytelnika, który nie rozpoznałby dynamicznej kreski Jana Marcina Szancera, postaci i krajobrazów stworzonych przez tego artystę i przedstawionych z dbałością o najmniejszy szczegół. Każdy wielbiciel baśni Braci Grimm rozpozna Kopciuszka siedzącego przy piecu albo szkic stoliczka z baśni „Stoliczku nakryj się” w wykonaniu Bożeny Truchanowskiej. A Miś Uszatek Zbigniewa Rychlickiego? Przecież każdy go zna! Gdzieś w zakamarkach pamięci znajdziemy również mroczne i tajemnicze ilustracje Antoniego Boratyńskiego lub kunsztowne, metaforyczne prace Elżbiety Gaudasińskiej czy artystycznie wyrafinowane „matejkowskie” dzieła Marii Orłowskiej-Gabryś. Bohdan Butenko–oczywiście rozpoznawalny w najmniejszej kresce w portretach wszystkich zabawnych postaci od Gapiszona począwszy na Guciu i Cezarze skończywszy i Józef Wilkoń – w najmniejszej akwarelowej plamce na ilustracjach przedstawiających wszystkich czworonożnych bohaterów wielu zilustrowanych przez tego artystę książek.

A może ktoś pamięta soczyste kolory i niepowtarzalny humor w ilustracjach Jerzego Flisaka, lub plamy barwne tworzące kompozycje naśladujące dziecięcą twórczość Emilii Piekarskiej-Freudenreich?

Wszystkie te niezwykłe prace zamknięte w książkach małych i cienkich w formacie prawie kieszonkowym albo dużych, grubych tomach, teraz pochowanych gdzieś w zakamarkach piwnic, strychów i bibliotecznych magazynów dostarczały kiedyś niepowtarzalnych wrażeń estetycznych. Sprawdźmy, czy Mistrzowie polskiej szkoły ilustracji wciąż potrafią rozbudzić wyobraźnię. Zapraszamy na wystawę ilustracji książkowej „Podróż w czasie”, którą mamy zaszczyt prezentować w podwojach chrzanowskiej biblioteki. Prace czasem zaskakują – przyzwyczajeni do stylu i tematyki dominującej w twórczości danego artysty tutaj ze zdziwieniem możemy czasem stwierdzić, że autor tworzył również w zupełnie inny sposób.

Podróż w czasie – wystawa ilustracji książkowej prezentuje wybrane prace wcześniej wspomnianych artystów: Jana Marcina Szancera, Bożeny Truchanowskiej, Zbigniewa Rychlickiego, Antoniego Boratyńskiego, Elżbiety Gaudasińskiej, Marii Orłowskiej-Gabryś, Bohdana Butenki, Józefa Wilkonia, Jerzego Flisaka i Emilii Piekarskiej- Freudenreich.

Przygotowaliśmy również dla Państwa wybór książek zilustrowanych przez tychże autorów: częściowo to są tytuły, w których możemy znaleźć  ilustracje obecne na wystawie, a częściowo inne, ale o szacie graficznej na tyle charakterystycznej dla stylu autora, że z pewnością warto się im przyjrzeć.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Ilustracji Książkowej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i Cypriana Norwida w Zielonej Górze, które udostępniło nam wybrane prace ze swoich znakomitych zbiorów.

Dzięki tej współpracy możliwe było zorganizowanie wystawy Książka – podróż w czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych”

Scroll to Top