Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021 – relacja

ETZT 2021 - relacja

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT)  jest organizowany każdego roku w połowie września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

ETZT to promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłemKorzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

W ramach ETZT 2021 zorganizowaliśmy: wystawę ekologiczną Badania Ekologicznych Postaw Polaków w 2020, wystawę online Wiek półcienia: sztuka w czasach planetarnej zmiany, adopcję roślin, Lecznicę rowerową… dla Szarego – zbiórkę rowerów dla Obozu ZHP Chrzanów w Szarym Dworze, Warsztaty edukacyjne Eko-edukacja – dla dzieci 2-12lat i Klimatyczni dla młodzieży, debatę ekspercką: Rower-rekreacja czy transport?, IX Rajd Chrzanowskich Cyklistów, Piknik edukacyjny  Biblioteka na dwóch kółkach.

Całość została uwieńczona Europejskim Dniem bez Samochodu, w ciągu którego można było korzystać bezpłatnie ze środków komunikacji miejskiej ZKKM CHRZANÓW za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dowodu tożsamości.

Szczególnie pragniemy podziękować partnerom wydarzenia:

Burmistrzowi Miasta Chrzanowa – patronat honorowy, Wodociągom Chrzanowskim, ZKKM, Stowarzyszeniu Chrzanowskich Cyklistów, ZST “Fablok”, Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej, Tygodnikowi Ziemi Chrzanowskiej “Przełom” – patronat medialny, a także Policji, która zabezpieczyła przejazd uczestników.

A co się działo podczas ETZT? – ZOBACZCIE PONIŻEJ

WYSTAWA EKOLOGICZNA "BADANIA EKOLOGICZNYCH POSTAW POLAKÓW W 2020"

Wystawa  przeznaczona badaniom ekologicznych postaw Polaków w 2020 roku, przeprowadzonych w ramach projektu „Zielona Ostoja Renault”

WYSTAWA ONLINE "WIEK PÓŁCIENIA: SZTUKA W CZASACH PLANETARNEJ ZMIANY"

Wystawa stanowiąca przestrzeń do dyskusji na temat „zarządzania nieodwracalnym” oraz nowych form solidarności, empatii i bycia razem w obliczu kryzysu klimatycznego

Wystawa online dostępna tutaj.

ADOPCJA ROŚLIN

Akcja: przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj…

        fot. Agnieszka Kęska

LECZNICA ROWEROWA … dla SZAREGO

Zbiórka rowerów dla Obozu ZHP Chrzanów w Szarym Dworze.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Bibliotece akcję zbiórki rowerów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zasady akcji były proste – oddaj swój “chory” albo po prostu niechciany rower, a firma AutoBike go wyleczy i sprawny zostanie przekazany chrzanowskim zuszkom i harcerzom, którzy co roku w wakacje obozują w Szarym Dworze.

Akcja przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia liczyliśmy na kilka rowerów… a mamy ich już 29!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że zuszkom i harcerzom będzie się dobrze jeździło na wyleczonych rowerach.

Współpraca: SCHC, AutoBike, ZHP Chrzanów

       fot. Agnieszka Kęska, Magda Piecuch

Podsumowanie akcji nagrane przez Chrzanowską Telewizję Lokalną:

DEBATA EKSPERCKA

Temat: Rower – rekreacja czy transport?  / spotkanie w realu oraz streaming live/

W dyskusji brali udział:

Eksperci: Jarek Tarański /specjalista turystyki rowerowej, VeloMałopolska
Magdalena Pastuszak/ edukatorka, program STARS, całoroczna rowerzystka miejska
Gość specjalny: Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa

Spotkanie prowadził Hubert Mazur – aktywista miejski, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.

       fot. Agnieszka Kęska

IX RAJD CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW oraz PIKNIK "BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH"

W niedzielę 19 września, już od samego rana, plac przed budynkiem Biblioteki pełen był rowerzystów gotowych wyruszyć na rajd. Od 9 lat wspólnie z cyklistami edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych w temacie zrównoważonego transportu. Zorganizowany przez nas rajd rowerowy zakończył się  tradycyjnie PIKNIKIEM edukacyjnym Biblioteka na dwóch kółkach, w trakcie, którego odbył się: spektakl „Na ratunek Czystolandii”, warsztaty kreatywne: Bibeloty na patyku, Las w ekosłoiku prowadzone przez firmę Abrys dla Środowiska, konkurs ekologiczny z nagrodami Wodociągów Chrzanowskich, quiz ekologiczno-rowerowy z nagrodami Chrzanowskiego Stowarzyszenia Cyklistów, finał wspólnego kręcenia dla Sebastiana Kulczyka. Podczas spotkania Sebastian odebrał symboliczne czeki od sponsorów: firm, ENERIS, DUHABEX i TOR-BUD, każdy opiewający na kwotę 5 tysięcy złotych. Najaktywniejsi uczestnicy akcji zostali obdarowani gadżetami ufundowanymi przez wszystkie samorządy powiatu chrzanowskiego. Uczestnicy rajdu zostali poczęstowani tortami ufundowanymi przez państwa Kulczyków. Na koniec odbyło się długo wyczekiwane losowanie roweru, które szczęśliwe wygrał Marek Baziak z „Rowerowego Chrzanowa”

Długość całkowita trasy: 17,5 km

150 uczestników rajdu bawiło się i edukowało na pikniku. Każdy uczestnik otrzymał wodę oraz ciepły posiłek aby mieć siłę do udziału w dalszej zabawie.

Start    10:00 – MBP Chrzanów
Meta    12:00 – ZST “Fablok” , ul. Fabryczna 27

Trasa rajdu:

       fot. Agnieszka Kęska, Karol Wójcicki

Wszystkim rowerzystom dziękujemy za doskonałą zabawę!

BOOKCROSSING

Jak co roku powodzeniem cieszyła się akcja Bookcrossing – Książka w podróży. W tym roku uruchomiliśmy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologicznej.

       fot. Agnieszka Kęska

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Właściciele samochodów mogli przez cały dzień korzystać z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego Związek Komunalny “Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

źródło: MBP Chrzanów

źródło: MBP Chrzanów

źródło: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej “Przełom”

Zrealizowano: PROGRAM ETZT 2021

Scroll to Top