Weź aktywny udział!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) jest organizowany każdego roku w dniach 16 – 22 września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

ETZT to promocja ekologicznych form mobilności, takich jak: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, propagowanie postaw i zachowań proekologicznych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, uświadomienie istniejących zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie ze sobą niska emisja oraz  pokazanie korzyści wynikających z likwidacji tych zjawisk, uświadomienie mieszkańcom wagi problemu i pokazanie sposobów przeciwdziałania. Tegoroczna edycja wpisuje się w propagowanie idei zrównoważonego rozwoju w zakresie ekologii i miast oraz zeroemisyjnej mobilności dla każdego. Kampania ma pokazać styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się zniwelować niekorzystne zjawiska związane z ekspansją ośrodków miejskich oraz zapewnić oraz ograniczyć modele rozwoju szkodzące ekosystemowi. 

A Czym jest ETZT?

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu  takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego
  • stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom

W związku z tym od 16 do 22 września br. odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu.

16 – 22.09.2021

W plenerze przed biblioteką lub w bibliotece odbędzie się Adopcja roślin. Zapraszamy do przyniesienia swoich kwiatów doniczkowych i oddania ich innym. Do wszelkiej wymiany, zamiany.

16 – 22.09.2021

Bookcrossing – książka w podróży bibliotecznym rowerem cargo. Z cyklu „Biblioteka na dwóch kółkach” uruchomiamy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologiczne, która dostępna będzie w bibliotece oraz podczas Pikniku Edukacyjnego “Na dwóch kółkach”, który zakończy VIII Rajd Chrzanowskich Cyklistów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021.

 

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, która polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Więcej o idei bookcrossingu: tutaj

16 – 22.09.2021

Wystawa „Wiek Półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”– wystawa online dostępna na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na której zaprezentowano prace artystyczne różnych artystów z ostatnich pięciu dekad, będące obserwacjami i wizualizacjami przemian zachodzących na kuli ziemskiej.

Obejrzyj wystawę online tutaj.

16 – 22.09.2021

Wystawa ekologiczna „Badania ekologicznych postaw Polaków w 2020 roku” (Zielona Ostoja Renault)

Czas trwania: 16 – 22.09.2020
Miejsce: hol MBP, ul. Broniewskiego 10C

Obejrzyj wystawę online tutaj.

16 – 22.09.2021

Lecznica rowerowa… dla Szarego – w bibliotece zorganizowany będzie punkt odbioru nieużywanych lub niesprawnych rowerów, które przy pomocy specjalistów ze sklepu rowerowego AutoBike zostaną naprawione, a następnie przekazane dla harcerzy w Szarym Dworze.

Czas trwania: 16 – 22.09 (czw. – śr.) – 9:00 – 18:00,
18.09 (sob.) – 9:00 – 15:00

Miejsce: MBP, ul. Broniewskiego 10C

16.09.2021 (CZWARTEK)

Warsztaty ekologiczne 
„Eko Edukacja – warsztaty z wykorzystaniem scenariusza “Eko edukacja – atrakcyjna jak zabawa” / przeznaczone dla dzieci w wieku 7 – 12 lat
„Klimatyczni” –  warsztaty mające na celu uświadomienie uczniom ich wpływ na zmiany klimatu oraz wskazanie działań na rzecz ochrony klimatu i zmotywowanie do nich / przeznaczone dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat

Czas trwania: grupa młodsza – 10:00 – 11:00 / grupa starsza – 12:00 – 13:00
Miejsce: MBP, Sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C

19.09.2021 (NIEDZIELA)

O godz. 10:00 odbędzie się IX Rajd Chrzanowskich Cyklistów zakończony Piknikiem Edukacyjny “Biblioteka na dwóch kółkach”.

W tym roku podczas rajdu pokonany zostanie dystans 17,5 km.

Start o godz. 10:00 pod biblioteką. Koniec o godz. 12:00 przy Zespole Szkół Technicznych w Fabloku, przy ul. Fabrycznej 27.

Zapisy online do 15.09.2021. Limit uczestników: 150 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisz się online tutaj.

Regulamin wraz z kartą uczestnictwa oraz zgodą prawnego opiekuna na udział niepełnoletniego uczestnika znajdziesz tutaj.

Mapę rajdu znajdziesz tutaj.

Podczas Pikniku Edukacyjnego liczne atrakcje. W programie: podsumowanie akcji “Kręcimy dla Sebastiana” (Przełom), warsztaty ekologiczne, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, quiz ekologiczno-rowerowy, Bookcrossing – książka w podróży bibliotecznym rowerem cargo, pyszny posiłek, losowanie roweru.

20.09.2021 (PONIEDZIAŁEK)

O godzinie 13:00 odbędzie się Debata zrównoważona „Rower – rekreacja czy transport?”

Eksperci: Jarek Tarański – specjalista turystyki rowerowej, Magdalena Pastuszak – edukatorka, program STARS
Prowadzenie: Hubert Mazur – aktywista miejski, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów

Miejsce: MBP, sala konferencyjna, ul. Broniewskiego 10C / grupa zorganizowana

Spotkanie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021.

22.09.2020 (ŚRODA)

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przypada Europejski Dzień bez Samochodu, który jest zwieńczeniem wydarzenia. Tego dnia w Chrzanowie wyznaczane są strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

Właściciele samochodów, na podstawie dowodu rejestracyjnego i dowodu tożsamości, będą mogli w tym dniu korzystać z darmowego przejazdu środkami transportu miejskiego organizowanego przez ZKKM.

16 – 22.09.2021

Zobacz szczegółowy program!

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Chrzanowa Robert Maciaszek
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Partnerzy i współorganizatorzy: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, AutoBike Chrzanów, ZHP Chrzanów, Zespół Szkół Technicznych „FABLOK”, Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, Chrzanowskie Wodociągi.

Koordynator: Olga Nowicka, MBP / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, tel. 32 7632755, e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl

Scroll to Top