Kawiarenka artystyczna – zobacz relację!

Działo się...

W dniach 28 – 29 sierpnia zaprosiliśmy miłośników biblioteki, sztuki i muzyki na WIELKI FINISAŻ wystawy NIEDOPOWIEDZIANE – REALIZM & SURREALIZM MAGICZNY, pod hasłem KAWIARENKA ARTYSTYCZNA.

28.08.2021 – SOBOTA

Sobotnią kawiarenkę rozpoczęliśmy słowem wstępu na temat finisażu wystawy „Niedopowiedziane: Surrealizm & Realizm magiczny” oraz ogłoszeniem zabawy bonusowej na najciekawszy obraz. Następnie przeszliśmy przez wystawę, gdzie każdy mógł wybrać 3 obrazy, które jego zdaniem są najbardziej intrygujące, a później mieć nadzieję na niebagatelną wygraną… obraz jednego z artystów!

Finisażowi towarzyszyła w tym dniu wystawa prac Roberta Barei – artysty, plastyka, poety, animatora kultury, muzyka, pedagoga…  Robert Bareja to absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Jego przygoda z malarstwem rozpoczęła się od prowadzenia warsztatów malarstwa, rzeźby i grafiki w SP Jastrzębiu-Zdroju w ramach Koła Plastycznego Catarsis. Pomysłodawca i organizator  Konkursu Poezji Śpiewanej Jastrzębskie Śpiewania, współorganizator WOŚP, od lat uczestnik  projektu Derby Artystyczne Śląsk-Małopolska. Tworzy w technice malarstwa olejnego i pasteli. W obszarze słowa pisanego wydał tomik poezji „…i słowa”. Pracując z młodzieżą promuje również twórczość młodych artystów. W roli organizatora świetnie odnalazł się jako Komisarz Międzynarodowych Konfrontacji Artystycznych w Jastrzębiu-Zdroju oraz współtwórca koncertów i imprez artystycznych. Oprócz działalności artystycznej największą satysfakcję przynosi mu praca z dziećmi i młodzieżą bowiem od lat jest Dyrektorem SP nr 6 im. Janusza Korczaka w Jastrzębiu-Zdroju.

Mieliśmy przyjemność rozmawiać z Panem Robertem indywidulanie…

Następnym etapem naszej zabawy było wspólne malowanie wielkoformatowego obrazu pod bacznym i fachowym okiem artystów: Michała Kwarciaka, Łukasza Kocjana, Roberta Barei i Ryszarda Rosińskiego.

A oto i kilka słów o artystach:

Michał Kwarciak – artysta ukazuje w obrazach własny świat z pogranicza jawy i snu, od czystego realizmu do surrealistycznej fantazji. Jego prace utrwalają ulotne chwile sennych zjaw, wizji ze świata marzeń, ale także realne doświadczenia dnia codziennego. Korzysta z obserwacji otaczającego go świata ludzi roślin i zwierząt. Jego artystyczne wizje prowadzą go do tworzenia coraz to nowych i coraz bardziej wysublimowanych obrazów.

Łukasz Kocjan – interesują go sytuacje międzyludzkie, interakcje między bliskimi osobami, paradoksy ich zachowań.

Ryszard Rosiński – mieszka i tworzy w Skarżysku – Kamiennej, z dala od centrów tzw. elitarnej sztuki przemijających mód. Jest artystą o zupełnie wyjątkowej wyobraźni i niezwykłych symbolicznych skojarzeniach. Jego twórczość nawiązuje – właśnie poprzez symbole i elementy kosmicznej wręcz fantastyki – do najbardziej aktualnych wydarzeń, do podstawowych problemów jednostki ludzkiej i współczesnej cywilizacji z jej licznymi zagrożeniami. Artysta zaskakuje w swoich obrazach drastycznym niekiedy skrótem, użyciem niezwykłych rekwizytów, kontrastujących zestawień, szokujących widza, ale i urzekających go prostotą wyrazu i jasnością myśli.

To tyle oficjalnej  informacji o artystach, więcej opowiedzieli już o sobie sami w prosty, nieformalny sposób, a później w przyjacielskiej atmosferze odpowiadali na pytania „ciekawskich” uczestników 😊

No dobrze – ale skąd pomysł na namalowanie obrazu? Ponieważ nigdy tego WSPÓLNIE nie robiliśmy! To jest COŚ! – pamiątkowy obraz jubileuszowy na 75-lecie Biblioteki, na którym ujęta została biblioteka jako jubilatka oraz inne, charakterystyczne elementy miasta, gminy i powiatu.

Szczególne podziękowania dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 1, która super aktywnie wzięła udział w naszym plenerze, pod opieką Pani Renaty Jaśko.

Wiele cudownych osób dołożyło swoją cegiełkę do tego wspólnego dzieła!

A na koniec… Rozstrzygnięcie zabawy bonusowej na najciekawszy obraz wystawy.

Więcej sobotnich zdjęć i video w galerii poniżej :

29.08.2021 – NIEDZIELA

W niedzielę mieliśmy ogromną przyjemność gościć u nas red. muzycznego Piotra Metza, który swoim radiowym głosem opowiadał o ciekawostkach z historii zespołu The Beatles.

Rozmowę prowadził Mariusz Lachowicz / Centrum Artystyczne ArtPlus w Krakowie.

W międzyczasie uczestnicy mieli okazję rozwiązać tematyczną krzyżówkę muzyczną i wygrać nagrody.

A na zakończenie  tzw. „perełka”  –  kino muzyczne czyli film niespodzianka przygotowany specjalnie dla nas przez Piotra Metza.

Głównym organizatorem wydarzenia było Centrum Artystyczne ArtPlus w Krakowie.

Scroll to Top