Małopolska Noc Naukowców 2021 – relacja

Małopolska Noc Naukowców 2021 już za nami!

Za nami V Małopolska Noc Naukowców w Chrzanowie a XV edycja w Małopolsce.
W piątek 24 września 2021 nasza biblioteka zamieniła się w wyjątkową i wszechstronną pracownię laboratoryjną, aby młodszym i starszym odkryć sekrety fizyki, chemii i biologii, udzielić odpowiedzi na niebanalne pytania i zachęcić do nauki.

W tym roku przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, z których można było skorzystać w naszej Bibliotece oraz w Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. W bieżącym roku, 15. edycja wydarzenia zorganizowana została pod hasłem: “Jak naukowcy zmieniają nasz świat? Jak praca naukowców wpływa na różne aspekty ludzkiego życia, w tym jaka jest ich rola w walce z zagrożeniami dla środowiska”. W tym duchu uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki naukowego przedsięwzięcia poprzez liczne atrakcje które przygotowali Partnerzy.

Odkrycia i badania naukowców mają bowiem wpływ na nasze codzienne życie, pozwalają nam też lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

W tę wyjątkową noc w 7 miastach regionu (Chrzanów, Kraków, Limanowa, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim i Tarnów) można było ciekawie spędzić czas. Była to znakomita okazja, aby uczyć się przez doświadczenia i zabawę. Małopolska Noc Naukowców jest częścią Europejskiej Nocy Naukowców – European Researchers’ Night. W 2020 r. w wydarzeniu udział  wzięło ok 2 mln osób.W tym roku w wydarzeniach stacjonarnych organizowanych przez naszą Bibliotekę wzięło udział 478 osób.

Atrakcje, które przygotowaliśmy dla uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców w Chrzanowie 2021 to:

1. Kolorowa chemia
2. Fizyka w gwiezdnych wojnach i nie tylko
3. Sekrety roślin
4. Domowy kosmos
5. Kto pije jak smok wawelski?
6. Strzał w dziesiątkę
7. Światło czyni cuda
8.Legolaki
9. Kolorowy zawrót głowy
10. Zaczarowany ołówek – zmień wizję w rzeczywistość
11. Akademia Szalonych Naukowców – lampa lawa
12. Akademia Szalonych Naukowców – wulkan
13. Akademia Szalonych Naukowców – gniotki i slimy
14. Akademia Szalonych naukowców – wulkan
15. Laboratorium analityczne
16. Tam sięgaj… – nocne zwiedzanie Muzeum w Chrzanowie z przewodnikiem
17. W świątyni muz, czyli na czym polega praca historyka sztuki w muzeum
18. Stacja Bajkowo

Finał Małopolskiej Nocy Naukowców w Chrzanowie – pokaz laserowy “Elewacja – animacja” w wykonaniu firmy Fenix Art & Mapping World z Żarek.

Bardzo dziękujemy naszym partnerom:
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
Bicks 4 Kidz
Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
Laboratorium UNILAB w Unimetal Recycling Sp. z o.o.
Zespół Szkół Technicznych “Fablok” w Chrzanowie
Koło Strzelectwa Sportowego “Snajper” w Trzebini
Firma Fenix Art & Mapping World
dr Małgorzata Krzeczkowska – UJ Kraków