Narodowe Czytanie 2021 – „Herbatka u Dulskich” – relacja

W sobotę 4 września mieliśmy okazję uczestniczyć w dziesiątej edycji Narodowego Czytania. W tym roku w formie literackiego happeningu pod nazwą HERBATKA U DULSKICH czytaliśmy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Po krótkich słowach wstępu wygłoszonych w bibliotece przy ul. Broniewskiego 10C o godz. 10:30, udaliśmy się wspólnie z czytającymi na Chrzanowski Rynek, gdzie już o 11:00 zaproszeni goście, czytelnicy i mieszkańcy miasta wzięli udział w widowisku literackim. Gospodarzami byli Państwo Dulscy (w role wcielili się Agnieszka Bachtenko – czytelniczka MBP w Chrzanowie i Zbigniew Klatka) wraz z rodziną, którzy przyjmowali u siebie gości na „kołtuńskiej” herbatce.

W specjalnie przygotowanej scenografii salonika Dulskich odbyło się głośne czytanie fragmentów dramatu z aktorami w epokowych strojach, którzy wprowadzali słuchaczy w klimat tragifarsy.

Całość widowiska wzbogaciła muzyka w klimacie dramatu w wykonaniu Senior Singers.

Patronat honorowy lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa Robert Maciaszek
Patronat medialny: Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, Chrzanowska Telewizja Lokalna
Współpraca: I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie, Wodociągi Chrzanowskie, Muzeum w Chrzanowie, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
Adresaci: czytelnicy MBP, mieszkańcy miasta
Autorzy i realizatorzy:

• Scenariusz, komentarz, scenografia, wizaż/charakteryzacja: Olga Nowicka (Miejska Biblioteka Publiczna / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa)
  • Uczestnicy/aktorzy: Aniela Dulska – Agnieszka Bachtenko, Felicjan Dulski – Zbigniew Klatka, Mela – Maria Głuszczenko / I LO, Hesia – Patrycja Klimek / I LO, Zbyszko – Kamil Zawadziński / I LO, Hanka – Weronika Świstak / I LO, Juliasiewiczowa – Oliwia Trębacz / I LO, pokojówka – Magdalena Piecuch (MBP)
    Goście w saloniku: Czytający, Senior Singers
  • Występ wokalny: Senior Singers
    Kasztany / tekst: Krystyna Wodnicka / muzyka: Zbigniew Korepta
    Bardzo smutna piosenka retro / tekst: A. Sikorowski / muzyka: A. Sikorowski
    Staruszek świat / Tekst: Jerzy Klejny / muzyka: W. Trzciński
    Chanson D’Amour / autor tekst + muzyka: Wayne Shanklin
  • Zdjęcia/foto: Grzegorz Piątkowski, Agnieszka Kęska (MBP)
  • Mikrofony/logistyka: Agnieszka Kęska (MBP)

W tegorocznej edycji czytali:

Teksty – rola Zbyszka:

1. Ryszard Kosowski– Przewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie
  2. Krzysztof Zubik – Przew. Komisji Edukacji, Kultury, Sportu oraz Zdrowia i Pomocy Społecznej
  3. Adam Potocki – Członek Zarządu Powiatu, Dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury w Trzebini
  4. Tadeusz Arkit – Prezes Wodociągów Chrzanowskich
  5. Krzysztof Brandys – Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie
  6. Gustaw Czerwik – Akademia Słowa/ MBP Chrzanów, literat
  7. Kamil Bogusz– Dyrektor Muzeum im. I. i M. Mazarakich w Chrzanowie
  8. Adrian Gaj – klubowicz DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  9. Piotr Siejka – klubowicz DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  10. Paweł Siejka – klubowicz DKK-Dyskusyjnego Klubu Książki
  11. Kamil Zawadziński Zbyszko / uczeń I LO w Chrzanowie (żywy obraz)

Teksty – role żeńskie:

1. Jolanta Zubik – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
  2. Olga Nowicka– Dział Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
  3. Grażyna Kaim– Red. Naczelna Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”
  4. Aneta Drzewiecka– Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
  5. Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Chrzanowie
  6. Lucyna Kozub-Jentys – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
  7. Małgorzata Dziuba – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
  8. Maria Hudzik– słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie
  9. Teresa Bigaj – słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie
  10. Paulina Satława – czytelniczka MBP w Chrzanowie
  11. Anna Pactwa – właścicielka Wydawnictwa Pactwa
  12. Ewelina Pałka – klubowiczka DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki
  13. Maria Głuszczenko – Mela / uczennica I LO w Chrzanowie (żywy obraz)
  14. Patrycja Klimek – Hesia / uczennica I LO w Chrzanowie (żywy obraz)
  15. Weronika Świstak – Hanka / uczennica I LO w Chrzanowie (żywy obraz)
  16. Agnieszka Bachtenko – gospodyni saloniku Dulska – czytelniczka MBP w Chrzanowie (żywy obraz)
  17. Oliwia Trębacz – Juliasiewiczowa/ statystka – uczennica I LO w Chrzanowie

A teraz kilka słów o Moralności Pani Dulskiej…Utwór wymownie piętnuje obłudę i zakłamanie z dużą dawką komizmu i gorzkiej ironii, z postaciami jak malowane i  językiem, który nawet w dzisiejszych czasach może być aktualny. Towarzyszy mu przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Słowem potężna dawka refleksji społecznej…

Pojęciami „dulszczyzna”, „filister”, „kołtun” Zapolska  obrazowo malowała przywary polskiego społeczeństwa, a one same weszły na trwałe do języka potocznego.

Sama Zapolska przełamywała w swoim życiu wiele konwenansów. Wczesne zamążpójście rekompensować chciała karierą aktorską, a ponieważ wiadomo, że aktorkę wtedy kojarzono z kobieta upadłą i o absolutnie złej reputacji, było jej więc pod górkę w tym zawodzie. Zniechęcona, swoje kroki skierowała  w stronę literatury i pisarstwa. I całe szczęście!…  Moralność Pani Dulskiej  uczy kolejne pokolenia piętnowania  postaw filisterskich, obłudy, podwójnych standardów etyczny, a daje w podświadomości przykaz zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

Napisali o nas w mediach: https://przelom.pl/galeria/3115-narodowe-czytanie-2021-rynek-w-chrzanowie-czytamy-quotmoralnosc-pani-dulskiej-quot.html

Oto fotorelacja z “Herbatki u Dulskich”: