Mądry jak mięczak / Filia w Luszowicach

Mądry jak mięczak

Ma osiem ramion, trzy serca. Jest jednym z najinteligentniejszych zwierząt na ziemi. Potrafi zmieniać kolor ciała, a przestraszona strzela w napastnika „atramentem” i ucieka. Mowa o ośmiornicy, bohaterce lekcji bibliotecznej zorganizowanej dla przedszkolaków w luszowickiej bibliotece.

Pomysł narodził się nagle – podczas spotkania „Śpiewająca biblioteka”, kiedy to Edyta Zarębska, pisarka i ilustratorka, narysowała dzieciom ośmiornicę. Postanowiliśmy kiedyś nadać mięczakowi jakieś imię. I tak też się stało. Po krótkiej dyskusji maluchy jednogłośnie nazwały bohaterkę zajęć Mają.

Podczas lekcji bibliotecznej dzieciaki odpowiadały na zagadki dotyczące ośmiornicy. Zaś w ramach biblioterapii przeczytano historię o gigantycznym mieszkańcu słonych wód. Zajęcia zakończyły warsztaty plastyczne. Każde dziecko wykonało swoją ośmiorniczkę. Nie zabrakło przy tym elementów matematyki, bo dzieciaki przeliczały ilość ramion.

Lekcje zorganizowano we współpracy z Moniką Kasprzycką, nauczycielką wychowania przedszkolnego.