Warsztaty regionalistyczne

Co to jest wielkanocny byczek? Czym różni się pisanka od kraszanki? Jakie jajko wielkanocne wymaga najwięcej pracy? To tylko niektóre z zagadnień, które poruszono podczas warsztatów regionalistycznych w bibliotece w Luszowicach. Uczestniczyli w nich niepełnosprawni podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta w Chrzanowie.

Zajęcia poprzedziła prezentacja pt. „Wielkanocne jaja”. I choć tytuł był nieco żartobliwy, poruszono w niej tematy poważne, bo związane z wielkanocną tradycją tworzenia pisanek. Kolejne slajdy prezentowały różne typy jajek wielkanocnych. A jest ich przecież sporo. Rozmawialiśmy również o symbolice jajka. Goście biblioteki mogli zobaczyć i dotknąć pisanki sprezentowane bibliotece przez panie Małgorzatę Grygierczyk (oklejanki z sitowia i słomy) i Barbarę Dudek (pisanki wykonane na szydełku). Zajęcia miały także charakter warsztatowy. Uczestnicy wykonali techniką decoupage’u nowoczesne pisanki. Oklejenie jajek wymagało sporej zręczności. Goście biblioteki pracowali bowiem z cienkimi serwetkami, które należało rozwarstwić, a następnie starannie nakleić motyw. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z zadaniem i nie kryli radości ze swoich dzieł. 

Warsztaty regionalistyczne zorganizowano w ramach projektu „Wczoraj i dziś – nasze dziedzictwo” finansowanego przez Fundację Orlen z programu „Moje miejsce na Ziemi”.

Scroll to Top