Czas staroci – zajęcia w Filii w Luszowicach / relacja

Czas staroci

Przedszkolaki z SP w Luszowicach na moment przeniosły się w dawne czasy. Czasy, kiedy nie było jeszcze elektrycznych młynków do kawy, krajalnic do chleba, odtwarzaczy DVD czy pralek. A stało się to dzięki wizycie dzieci w Izbie Regionalnej w bibliotece w Luszowicach, w której zgromadzono przedmioty codziennego użytku z dawnych lat.

Biblioteczna sala tradycji ma charakter lokalnego muzeum. Wszystkie przedmioty zebrano dzięki mieszkańcom Luszowic. Dzień Staroci stał się pretekstem, by zaprosić dzieci na zwiedzanie i doświadczanie. Dzieci mogły dotknąć eksponatów i przetestować ich działanie. Kruszyły więc w moździerzu przyprawy, sprawdzały ciężar żelazka z duszą. Ważyły produkty na starej wadze. Przetestowany działanie starych młynków do kawy. Największe wrażenie zrobiła na nich łopata do chleba oraz stary adapter oraz projektor Ania. Dzieciaki wyszły z refleksją, że dawno, dawno temu, codzienne życie wyglądało zupełnie inaczej, gdyż wiele czynności wykonywano ręcznie.