Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Iwona Chmielewska „O tych, którzy się rozwijali”

Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2013

Iwona Chmielewska jest autorką jedynych w swoim rodzaju książek obrazkowych (picturebooks) wielokrotnie nagradzanych i znanych – to nie przesada – na całym świecie, adresowanych do dzieci i dorosłych. Jeśli sięgniemy po obojętnie który tytuł, to od razu rozpoznamy charakterystyczny styl autorki zarówno w warstwie graficznej, jak i językowej.

Książka „O tych, którzy się rozwijali” to przykład tego niepowtarzalnego wykorzystania swoistej techniki artystycznej do opowiedzenia pięknej, metaforycznej historii. To opowieść, dla której punktem wyjścia jest ciekawy pomysł wykorzystania starych nici, znalezionych w sklepie z używanymi rzeczami, nawiniętych na kartonowe szpulki. Te kartoniki w książce stały się korpusami postaci – ludzi, „którzy się rozwijali”. Tajemnicze istoty, które rozwijają swoje nici,  łączące ludzi i ludzkie sprawy w czasie i przestrzeni, to niewidzialni i metaforyczni bohaterowie codzienności.

Ilustracje zostały wykorzystane techniką mieszaną, kolaż stworzony z elementów gotowych, takich jak właśnie nici, stare tekturowe szpulki, fragmenty makulaturowych papierów i druków o charakterystycznych wyblakłych kolorach oraz rysunków, które uzupełniają całość i są zachowane w stylu retro, w klimacie dawnych pocztówek, szkiców, rycin.

Na stronie wydawnictwa Media Rodzina czytamy: „Książka – zagadka. Kim są ci, którzy się rozwijają? Każdy z nas poczuł kiedyś działania tajemniczych, niewidzialnych nici łączących ludzi i ich sprawy w czasie i przestrzeni i każdy – dziecko i dorosły – może odczytać tę książkę po swojemu.”

Zachęcamy do lektury!

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Źródło ilustracji: www.natuli.pl

Scroll to Top