ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 KWIETNIA

Z roku na rok święto to cieszy się coraz większą popularnością wśród najróżniejszych środowisk. Organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 Po raz pierwszy świętowano w  1995r. Data 23.04 wcale nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w 1616r. zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a DruonaHalldóra LaxnessaVladimira NabokovaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926r.  wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7.10  domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23.04 jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt.  Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Światową stolicą książki w 2022r. jest Guadalajara w Meksyku.

Źródło grafiki: www.freepik.com

Scroll to Top