Kirigami z wierszykami - Filia w Luszowicach - relacja

16 sierpnia 2022 w tajniki origami i kirigami wprowadziła dzieci Ernestyna Lewandowska. Zajęcia zorganizowano w Bibliotece w Luszowicach.

Origami i kirigami to wywodząca się z Chin japońska sztuka składania papieru. Papierowe dzieła origami wykonuje się bez jakichkolwiek nacięć i klejenia. Natomiast kirigami pozwala na większą swobodę twórczą.

Prowadząca warsztaty pani Ernestyna jest znana w Luszowicach, pracowała bowiem w tutejszej bibliotece. Jest nie tylko bibliotekarką, ale i poetką oraz artystką. Ponieważ zajęcia miały charakter artystyczno-literacki, zabawy z papierem poprzedziła lektura fragmentów książki Agnieszki Frączek pt. „Origami z wierszykami”. Potem dzieciaki przystąpiły do dzieła, nie była to łatwa praca. Każdy z młodych uczestników stworzył własne papierowe zwierzątko, prace trafiły potem do antyram. Z wielobarwnych kółek i kółeczek powstały efektowne obrazy.

Zajęcia zakończył akcent literacki. Pani Ernestyna ułożyła dla dzieci wierszyk:
„Nasza główka też zadziała,
będzie cuda wymyślała.
A sprawne rączki dwie,
nożyczkami posłużą się.
Powstanie łąka, las
dla zwierzątek dom w sam raz!”

Warsztaty zorganizowano w ramach zadania „Biblioteka po sąsiedzku”, z cyklu „Naturalnie w bibliotece”, realizowanego z projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność|. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Scroll to Top