W tym roku czytamy Adama Mickiewicza

Jak co roku, w pierwszy weekend września przypada Narodowe Czytanie. W tym roku zapraszamy 3 września na chrzanowski rynek, gdzie wspólnie czytać będziemy „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”

napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda

Akcja będzie miała formę literackiego happeningu – CZYTANIE W ALTANIE.

Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone z uwzględnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

3 września, godz. 10:30 - 13:00

Przebieg akcji

Początek o godz. 10:30 w siedzibie biblioteki przy ul. Władysława Broniewskiego 10C, po czym nastąpi przejście korowodem na Chrzanowski Rynek, gdzie od godz. 11:00 w specjalnie przygotowanej scenografii czytane będą fragmenty utworów. Tym razem współczesność wyznaczać będą czytający ludzie słowa, a romantyczność postaci pantomimiczne, w które wcielą się licealiści i słuchacze UTW w Chrzanowie. Czytane fragmenty i scenki opatrzone będą komentarzami lektora. Całość widowiska wzbogaci muzyka w klimacie utworów.

MBP, ul. Władysława Broniewskiego 10C - Chrzanowski Rynek

Patronaci i współorganizatorzy

Patronat (honorowy) lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa.
Patronat medialny: Chrzanowska Telewizja Lokalna, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.

Współpraca: MOKSiR w Chrzanowie, I LO w Chrzanowie, Wodociągi Chrzanowskie, Kawiarnia Literacka Melba, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie, Ryszard Baka.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja organizowana od 2012 roku przez Parę Prezydencką. To już 11. odsłona, podczas której wspólnie czytamy dzieła twórców polskiej literatury. Przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Scroll to Top