Po śladach odeszłego świata

Dla znacznej części  współczesnych mieszkańców Chrzanowa „Kierków” to trochę egzotyczne miejsce, choć zlokalizowane nieomal w centrum topograficznym naszego miasta. Nie sposób w czasie krótkiego spaceru omówić wszystkie jego ciekawostki i tajemnice. Na każdym naszym spotkaniu staramy się pokazać macewy (nagrobki), przy których nie zatrzymywaliśmy się podczas poprzednich wizyt.

Tym razem m.in. wnuczka cadyka Menachema Mendla z Lubawicza; ojciec Hirsza Singera – Żyda z „Wesela”; rodzice Izaaka Szwarcbarta – posła na sejm II Rzeczypospolitej; kolorowa macewa – przypomnienie, że cmentarz był wielobarwny, a nie kamienno-szary; pochówki miejscowego „żartownisia”, czy żebraka, ale także niektórych luminarzy. Ciekawostki związane z budową nagrobkowych epitafiów, oraz czy można „zrobić siedem błędów w imieniu Noe”.

Wszystkich, którzy będą chcieli dowiedzieć się jeszcze więcej lub samodzielnie pospacerować po cmentarzu zapraszamy także w kolejne pogodne niedziele do końca września. W godzinach od 11:00 do 13:00. cmentarz będzie otwarty.

ew. kontakt mailowy: kierkow@poczta.fm

4 września, godz. 11:00

Cmentarz żydowski w Chrzanowie, ul. Podwale

Oprowadza

Wojciech Wyzina

Scroll to Top