Włóczkowce – Filia w Luszowicach – relacja

Eko-deco, czyli coś z niczego w ramach zajęć: „Włóczkowce – wiszące dekoracje z naturalnych surowców”. Co to jest włóczkowiec? – pytały dzieci uczestniczące w trzecim dniu warsztatów organizowanych przez Bibliotekę w Luszowicach. Odpowiedź jest prosta: to coś wykonanego z włóczki związanej w supełki.
Samo wykonanie wiszącego włóczkowca to sztuka niełatwa, nieco karkołomna i wymagająca stalowych nerwów. Podczas pracy nad włóczkowo-sznurkowymi piórkami stosowano bowiem elementy makramy. Nieodzowny okazał się również grzebień – czymś te piórka trzeba było wyczesać. Wiązanie supełków i nawlekanie korali z odzysku na różnej grubości włóczki wymagało niemałych zdolności manualnych. Dzieciaki jednak dały radę i po dwóch godzinach plątania, wiązania, czesania, rozplątywania powstały ciekawe prace: tzw. mobile, które mogą być efektowną dekoracją domu.
Zajęcia przeprowadzono w oparciu o literaturę poradnikową dla dzieci: „Każde dziecko to potrafi” Doris Ruppert oraz „Wesołej księgi ciekawych pomysłów”.

Warsztaty zorganizowano w ramach zadania „Biblioteka po sąsiedzku”, z cyklu „Naturalnie w bibliotece”, realizowanego z projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność|. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.