Ciekawostki Płazy: dewocjonalia, notozaur, szaniec szwedzki i inne – Filia w Płazie – relacja

18 września 2022 po Płazie oprowadzał Marek Oleszycki – regionalista. Spacer rozpoczął się przy kościele w Płazie i pierwszym punktem było zwiedzenie Muzeum Sakralnego. Następnie grupa  przemieszczała się w stronę Wygiełzowa, oglądając ciekawe miejsca i obiekty znajdujące się na trasie. W okolicach „Raju” przewodnik wprowadził uczestników do lasu, gdzie oglądano leje powstałe po działalności górniczej i okopy pozostałe po dawnych potyczkach. Trasa obfitowała w malownicze widoki. Spacerowicze wracali do centrum Płazy od strony „Kamionki”, gdy zaczął padać deszcz. Uczestnicy nieco przemoczeni, ale o wiele bogatsi w wiedzę na temat Płazy, wrócili do domów.

Dziękujemy Markowi Oleszyckiemu za dzielenie się wiedzą o regionie i poświęcony czas.

Spacer zorganizowano w ramach zadania „Biblioteka po sąsiedzku”, z cyklu „Spacery po sąsiedzku”, realizowanego z projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność|. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.