Europejski Tydzień Mobilności 2022 „Lepsze połączenia”

Niedługo ETM (dawne ETZT)!

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) jest organizowany każdego roku w dniach 16 – 22 września. Jest częścią miejskiej kampanii informacyjno – edukacyjnej EkoChrzanów, której współorganizatorem jest Urząd Miejski w Chrzanowie, promującej miasto Chrzanów, jako miejsce przyjazne środowisku naturalnemu, zachowania proekologiczne, zdrowy styl życia oraz edukację w zakresie ekologii, niskiej emisji i zrównoważonego transportu.

Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Lepsze połączenia”, ma na celu podkreślenie i wspieranie synergii między ludźmi i miejscami, które oferują swoją wiedzę fachową, kreatywność i zaangażowanie w podnoszenie świadomości na temat zrównoważonej mobilności i promowanie zmian zachowań na rzecz mobilności aktywnej.

Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, propagowanie postaw i zachowań proekologicznych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, uświadomienie istniejących zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie ze sobą niska emisja oraz pokazanie korzyści wynikających z likwidacji tych zjawisk, uświadomienie mieszkańcom wagi problemu i pokazanie sposobów przeciwdziałania. 

A Czym jest ETM?

Kampania Europejskiego Tygodnia Mobilności skupia się głównie na:

  • zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu  takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa
  • zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego
  • stworzeniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom

W związku z tym od 16 do 22 września br. odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu i nie tylko!

PROGRAM

16 – 22 września
EKOLOGIA – MOJE ŻYCIE

Wystawa edukacyjna w temacie zmian klimatu. Zawiera ciekawe rozwiązania ochrony środowiska. Wystawa przedstawia co może zrobić każdy z nas i jak działać, aby zahamować negatywne zmiany na naszej planecie. 

Źródła infografik – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Edukacja Ekologiczna.

16 – 17 września
ADOPCJA ROŚLIN

Przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj… w plenerze przed biblioteką lub w bibliotece. 

Zapraszamy do udziału w akcji. Możecie również przynosić szczepki roślin – będzie dla nich przygotowane specjalne stoisko.

16 września
BOOKCROSSING – KSIĄŻKA W PODRÓŻY

Bookcrossing – książka w podróży bibliotecznym rowerem cargo. Z cyklu „Biblioteka na dwóch kółkach” uruchomiamy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury ekologicznej, która dostępna będzie w bibliotece oraz podczas Pikniku Edukacyjnego „Biblioteka na dwóch kółkach”, który zakończy X Rajd Chrzanowskich Cyklistów w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022.

 

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”, która polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

Więcej o idei bookcrossingu: tutaj

16 września, 9:00 – 12:00
PODEBATUJMY! JAKIE BĘDZIE MIASTO MŁODYCH?
Na warsztatach powstaną karty rozwiązań wizji miast, w których młodzi chcieliby mieszkać. Jest to warsztatowe wykreowanie pomysłów jak i jednocześnie ćwiczenie krytycznego myślenia, kwestionowanie pewnych rozwiązań.
Prowadzenie: Magdalena Milert (Blog: pieing.cafe, Instagram: @pieing).
Grupa zorganizowana.
17 września, 15:00 – 17:00
STREFA BIBLIOTEKA
Wiszące ogrody – eko-warsztaty florystyczne, konkursy i zajęcia plastyczne.
 
W ramach konsultacji dot. zagospodarowania terenu zielonego przy ul. Partyzantów i ul. Jordana.
Miejsce: ul. Partyzantów – Chrzanowskie błonia
18 września, 10:00 – 14:00
X RAJD CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW / PIKNIK „BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH”
Zapisy online 1-15.09.2022. Limit osób: 150
Start: 10:00 – Rynek Chrzanowski
Meta: 12:00 – SP nr 5 w Chrzanowie / Piknik BIBLIOTEKA NA DWÓCH KOŁKACH 12:00 – 14:00.

W programie: konkursy sprawnościowe, quiz wiedzy, pokaz rowerowy, posiłek, bookcrossing, inne.
Współpraca: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, SP nr 5 w Chrzanowie
 
Szczegóły TUTAJ.
 
22 września
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla właścicieli samochodów.
 
Właściciele samochodów, na podstawie dowodu rejestracyjnego i dowodu tożsamości, będą mogli w tym dniu korzystać z darmowego przejazdu środkami transportu miejskiego organizowanego przez ZKKM w Chrzanowie.
 
Współpraca: ZKKM w Chrzanowie

16 – 22.09.2022

Zobacz szczegółowy program!

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Współorganizator: Urząd Miejski w Chrzanowie
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Chrzanowa
Patronat medialny: Chrzanowska Telewizja Lokalna, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” 
Partnerzy: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów, Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, SP nr 5 w Chrzanowie

Koordynator: Olga Nowicka, MBP / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa, tel. 32 7632755, e-mail: promocja@mbp.chrzanow.pl

Scroll to Top